Výsledky summitu nahrály euroskeptikům

29. března 2005, 00:00 - DUŠAN ŠRÁMEK
29. března 2005, 00:00

Summit Evropské unie z minulého týdne bude nepochybně zdrojem mnohých analýz a komentářů. A to nejenom proto, že to bylo první tak zásadní setkání po rozšíření Unie a zároveň první po jmenování nové Evropské komise. Výsledky jednání totiž zcela zásadním způsobem předznamenají další integrační tendence a ekonomickou politiku společenství.

Jedním z výsledků setkání je přiznání neúspěchu v takzvané lisabonské agendě, podle níž měla Evropská unie do roku 2010 předhonit USA a stát se nejdynamičtější ekonomikou světa. Přiznání chyb a realističtější pohled na vývoj a postavení evropské ekonomiky totiž nakonec může zůstat jediným pozitivním prvkem dalšího společného postupu.

Ostatní body probírané na summitu totiž příliš optimismu nepřidávají. Změkčení podmínek paktu stability a růstu, který stanovil kritéria zadlužení a hospodářského boomu jednotlivých zemí, může ve svých důsledcích podkopat důvěru ve společnou měnu, tedy jediný skutečně viditelný symbol dosažené integrace. Lehčí vstup mezi země, které smějí používat společnou měnu euro, je pro nově přistoupivší státy jen zdánlivou výhodou. Některé - jako například Slovensko - se pustily do bolestivých reforem již dříve a se všemi omezeními danými paktem. Nyní vidí, že ostatní zřejmě budou moci reformy provádět s polštářem, a tedy i na vrub občanů těch států, jejichž vlády se chovaly a chovají k veřejným rozpočtům zodpovědněji.

Pro nováčky v Unii není dobrá zpráva ani to, že si mírnější pravidla prosadily dvě nejsilnější ekonomiky, Francie a Německo, které pakt dlouhodobě porušují a hrozily jim sankce. Nyní navíc stojí i v čele těch států, které chtějí omezit volný pohyb služeb.

Volný pohyb v oblasti podnikání má Unii zaručit prosperitu a proto byl jedním ze zásadních postulátů pro její vznik. Evropská směrnice o zemi původu měla zajistit všem podnikatelům neomezený vstup na trhy jednotlivých států. Bohužel, Barossova komise i v tomto případě ustoupila tlaku zmíněných států a výsledek bude zřejmě velmi zředěný čajíček původních liberalizačních snah. Přestože je jasné, že zábrany ze strany starých členských zemí směřují i proti českým živnostníkům, naši vládu to jaksi ponechává chladnou.

Výsledky summitu nahrály euroskeptikům. Potvrdily obavy, že Francie s Německem chtějí integrovat pouze tam, kde se jim to hodí, a to i proti objektivním ekonomickým zájmům celé Unie. Je totiž jasné, že jak provádění reforem bez striktní rozpočtové politiky, tak bránění úplné liberalizaci, se nakonec v důsledku obrátí proti vlastním občanům.

Pro nováčky není dobrou zprávou, že si mírnější pravidla prosadily dvě nejsilnější ekonomiky.

Foto popis| DUŠAN ŠRÁMEK

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se daní příjmy z pronájmu bytu?
Segwit2x se nekoná. Bitcoin se zatím štěpit nebude.
Rozdíly v placení zdravotního a sociálního pojištění pro OSVČ
Měli byste se bát, když nakupujete na českých e-shopech?
Když za škodu může sport...
Auta
Škoda spustí výrobu elektromobilů v roce 2020, plug-in…
Tajemný prototyp z českých silnic přišel o maskování. Jedná se o nové Lynk&Co 02
Elektrický tahač Tesla Semi má po premiéře. Někteří ho ale za žádný zázrak nepovažují
První upoutávky na Mercedes-Benz CLS ukazují předek a digitální interiér
Nejlepší ojetá auta do 100 000 Kč, která jsou levná na provoz
Technologie
Operátoři slibují „datování bez počítání“. Je to prachsprostá lež [komentář]
Tip: Firefox vám poradí, čím nahradit nefungující doplňky. Jak na to?
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Google Maps budou přehlednější. Navíc se přizpůsobí chodcům i řidičům
Xeony generace Ice Lake mají 38 jader a HBM2. Xeony Phi nahradí 44jádrová verze ISX-H
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít