Vyšetřovatelé začali vyslýchat předsedu FAČR Peltu - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Vyšetřovatelé začali vyslýchat předsedu FAČR Peltu

, čtk,
Vyšetřovatelé začali vyslýchat předsedu FAČR Peltu
Zdroj: čtk

Vyšetřovatelé začali vyslýchat zadrženého předsedu Fotbalové asociace ČR Miroslava Peltu. České televizi to řekl jeho advokát Bronislav Šerák. Vyslýchán bude v souvislosti s dotacemi ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy.

Výslech se odehrává v policejní budově v centru Prahy. Pelta byl až do nočních hodin v sídle asociace na Strahově, kde policistům předkládal všechny potřebné dokumenty. Ve středu vyšetřovatelé vyslechli podle ČT asi šest osob. Pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová řekla, že odpoledne zhruba mezi 15. a 16. hodinou budou žalobci rozhodovat o návrhu na uvalení vazby.

Pelta byl ve středu jedním z nejméně pěti zadržených, policie od rána zasahovala vedle sídla fotbalové asociace i na ministerstvu školství, pražském magistrátu a také na stadionu jabloneckého klubu, který Pelta spoluvlastní. Večer policie rovněž zapečetila tři kanceláře v sídle České unie sportu, jejíž šéf Miroslav Jansta byl také mezi zadrženými.

„V současné době nevíme, co je smyslem a cílem této akce, a čekáme na vysvětlení a další informace orgánů činných v trestním řízení,“ uvedl v prohlášení místopředseda ČUS Marek Hájek. Konstatoval ale, že věc má souvislost s vyšetřováním, které policie zahájila v sídle FAČR. „Česká unie sportu je přesvědčena, že její hospodaření je bezproblémové a mnohokrát deklarovala, že i v případě čerpání státních dotací vždy zastávala maximální transparentnost,“ dodal.

Podle právní zástupce ČUS Prokopa Beneše není unie z ničeho obviněna. A obviněn by neměl být ani Jansta. „Organizace ČUS není obviněná z žádného trestného činu a není mi známo, že by byl obviněn předseda ČUS (Jansta) nebo generální sekretář (Jan Boháč). Šetření se týká investičních dotací,“ řekl Beneš.

„Mohu potvrdit, že se v sídle ČUS konají úkony za účelem zajištění důkazů pro trestní řízení, na kterém spolupracujeme. Postupně dochází k přebírání materiálů potřebných k prošetření. Organizaci nebylo sděleno obvinění z žádného deliktu, jen jsme byli vyzváni k poskytnutí součinnosti při zajišťování důkazů,“ dodal Beneš.


O celé akci čtěte více:

Policejní úder kvůli financování sportu: zadrženi byli Pelta, Jansta a Březina

Karel Březina


Policie i dnes pokračuje ve vyšetřování na magistrátu. „Policisté se nacházejí v budově na náměstí Franze Kafky, kde včera nestihli stáhnout všechna potřebná data ze serverů, a pokračují ve vyšetřování v kanceláři ve Škodově paláci. Podle našich informací ani pokračující vyšetřování nijak nesouvisí s činností města,“ sdělil mluvčí magistrátu Vít Hofman.

Šerák ve středu novinářům řekl, že šéf FAČR byl zadržen kvůli tomu, aby pomáhal při prohlídkách v prostorách svazu. Informace o obvinění Pelty nepotvrdil.

Vedle Pelty a Jansty byli zadrženi také náměstkyně ministryně školství Simona Kratochvílová, pražský zastupitel Karel Březina (ČSSD) a ředitelka odboru sportu na magistrátu Soňa Fáberová.

V souvislosti se státními dotacemi byly podle Bradáčové obviněny tři osoby a jedna firma ze zneužití pravomocí, sjednání výhody při zadání veřejné zakázky a porušení při správě cizího majetku.

Sponzoři neuvažují o ukončení podpory fotbalu
Sponzoři a partneři českého fotbalu zatím neuvažují, že by kvůli vyšetřování možného zneužití dotací z ministerstva školství upustili od své podpory.

T-Mobile, který je dlouholetým partnerem fotbalové reprezentace, se podle mluvčí Martiny Kemrové poslední dobou soustředí především na podporu fanoušků a fandění v rámci aktivity #fotbalvsrdci. „Nicméně stávající kauzu budeme rozhodně pozorně sledovat,“ uvedla. Operátor má s fotbalisty smlouvu do roku 2020.

„Situaci a její další vývoj budeme jako partneři fotbalové asociace určitě sledovat,“ uvedl Josef Neumann, generální ředitel společnosti PepsiCo ČR, která uzavřela partnerství s FAČR v roce 2015.

Podobně reagovala i skupina AAA Auto, která má od loňského září smlouvy s FAČR, Ligovou fotbalovou asociací a společností STES. „Spolupráce s českým fotbalem byla loni v září domluvena na dva roky. Jednotlivým ligovým klubům poskytujeme stabilně 105 automobilů v hodnotě cca 70 milionů korun. V současné chvíli o změně smluv neuvažujeme,“ uvedl provozní ředitel AAA Petr Vaněček.

Česká televize má podle mluvčí Alžběty Plívové uzavřenou partnerskou smlouvu do konce příští sezony a budoucí podobu spolupráce, včetně mediálního partnerství, tedy bude moci řešit až pro další období. „ČT podporuje fotbal jako nejrozšířenější sport v České republice na mezinárodní i ligové úrovni, podporuje regionální či amatérské soutěže a jejím primárním cílem je zprostředkovávat fotbalové dění svým divákům,“ podotkla.

Společnost ČEPS má s FAČR sjednanou reklamní spolupráci. Podmínky smlouvy jsou podle mluvčí ČEPS Barbory Peterové řádně plněny, proto není na pořadu dne uvažovat o jejím vypovězení.

K aktuální situaci se zatím nechtěla vyjadřovat sázková společnost Fortuna, která je od října titulárním sponzorem druhé nejvyšší soutěže, ani maďarská ropná skupina MOL, jejíž jméno nese fotbalový pohár.

Dále si přečtěte:

Sportem se v Česku uživí jen zlomek z aktivních sportovců

Náčelník Velká kapsa. Razie v TSK odkryla desítky nových podezřelých zakázek

 Ladislav Pivec byl pověřen vedením TSK. Policie ho podezřívá z přijímání úplatků. On sám ani TSK kauzu nekomentují. Zmanipulovaných mohlo být až čtyřicet tendrů.