Výrobcům tepelných čerpadel nastává zlatý věk

12. května 2003, 00:00 - Vít Smrčka, smrcka@profit.cz
12. května 2003, 00:00

Čistá a levná energie pro vytápění se začíná stále více prosazovatAsociace pro využití tepelných čerpadel připravuje certifikát kvality, na jehož základě budou moci firmy montovat progresivní zařízení po Evropě.Prudký nárůst využití tepelných čerpadel (TČ) očekávají výrobci těchto zařízení.

Čistá a levná energie pro vytápění se začíná stále více prosazovat

Asociace pro využití tepelných čerpadel připravuje certifikát kvality, na jehož základě budou moci firmy montovat progresivní zařízení po Evropě.

Prudký nárůst využití tepelných čerpadel (TČ) očekávají výrobci těchto zařízení. Podle odborníků by se počet tepelných čerpadel v České republice měl zvýšit do roku 2010 více než třicetkrát, a to ze současných 2400 na 80 000 kusů. Nový trend vytápění a ohřevu teplé vody bude podmíněn ekologickými a cenovými výhodami TČ, které dokáží získávat potřebnou energii z okolní přírody. „Jsme teprve na začátku éry tepelných čerpadel, málokterý obor se rozvíjí tak dynamicky,“ připomíná Josef Slováček, ředitel firmy Termo Komfort a předseda Asociace pro využití tepelných čerpadel. Zájem o využití těchto zařízení stoupá s tím, jak se zvedají ceny klasických energií a také se snahou mnohých uživatelů vytápět rodinné domy, byty, penziony, administrativní a výrobní objekty čistě, levně a s nezbytným komfortem. „Tepelná čerpadla jsou stále více přínosem i pro naši kapsu,“ dodává Slováček.

Producenti v EU nespí

Zvýšený zájem o tepelná čerpadla je očekáván i ve státech Evropské unie, kde se již nyní instalace zpravidla počítají na desítky, nebo stovky tisíc. Například ve Švédsku by se ze současných 360 000 kusů měl během sedmi let počet TČ zvýšit na 650 000. Tento trend je podporován dotacemi, na nákup tepelných čerpadel přispívají zpravidla státní orgány. Cílem je snížení skleníkových plynů, o které Evropská unie usiluje.

Podpora existuje i v ČR

V ČR na nákup TČ přispívá Státní fond životního prostředí. Podpora fondu může dosáhnout až třetiny vložené investice, nejvíce však 100 tisíc korun. Nástup TČ urychluje rovněž podpora distribučních společností. Například v ČR poskytuje Pražská energetika dotaci na nákup čerpadla ve výši 40 000 korun. Jako první zavedla i zvýhodněný tarif na odběr elektřiny pro objekt, který je vytápěn TČ. V současnosti je tento tarif zaveden celostátně a nabízejí jej všechny regionální distribuční společnosti.

Čerpadla se již vyplatí i u nás

Ještě nedávno, kdy ceny energií byly státem dotovány, neměly TČ příliš šanci na uplatnění vzhledem k vyšším pořizovacím nákladům. Ta to zařízení kupovali pouze fandové, kteří se zajímají o ochranu životního prostředí. Návratnost TČ byly za jejich životností. To se nyní podstatně změnilo, návratnost se pohybuje v řádu několika let, přestože běžná pořizovací cena čerpadla je mezi 200 až 400 tisíci Kč. Poté TČ topí téměř zadarmo, jen málo elektřiny potřebuje na vlastní chod. Životnost nových typů TČ se přitom pohybuje nejméně kolem 25 let.

Nedůvěra je na ústupu

Experti připomínají, že neznalost a určitá nedůvěra k novému technickému zařízení bránila před lety využití tohoto progresivního způsobu vytápění. Málokdo chce věřit tomu, že z okolního vzduchu, půdy nebo vody lze i v zimě získat tolik energie, aby bohatě dokázala vytopit rodinný dům nebo i větší objekt. S rozšiřováním těchto zařízení a s osvětou nedůvěra postupně padá. Tepelná čerpadla ve vyspělých zemích nevytápí pouze malé jednotky, ale i velké objekty a celá města. Například Stockholm je vytápěn tepelnými čerpadly využívajícími tepelnou energii studeného moře.

Konkurence na tuzemském trhu roste

„Není problémem postavit tepelné čerpadlo o velkém výkonu,“ tvrdí Stanislav Mach, majitel firmy TC Mach Moravský Krumlov. Tato společnost šla cestou vlastního vývoje TČ. Instaluje čerpadla nejen u rodinných domků, ale také ve výrobních objektech, hotelích, penzionech. TČ dodala například pro Rybářství Pohořelice, hotel Ostrý na Šumavě nebo do základní školy v Lázních Bělohrad. Pro tyto větší objekty se cena čerpadla pohybuje kolem dvou milionů korun. Návratnost investic podobně jako u malých domků nepřesahuje sedm osm let. „Je to tvrdý, ale hezký byznys,“ hodnotí Mach situaci na trhu, kde se vyskytuje stále větší konkurence, stoupá počet tuzemských i zahraničních firem, které se tomuto oboru věnují. Tržby firmy TC Mach mají meziročně stoprocentní nárůst, za loňský rok dosáhly 24 milionů korun. „Nejsme pásová výroba, vyrábíme čerpadla na míru, tvořivý je u nás každý člověk,“ říká Mach o firmě. Podle jeho názoru půjde tento obor strmě nahoru ještě dva tři roky, ale pak se začnou firmy více diferencovat na skutečně dobré, které zaznamenají další růst, až po firmičky, co zůstanou na okraji. Na tuzemském trhu se v současnosti vyskytují dovozová zařízení, která nabízejí například Stiebel Eltron nebo Termo Komfort. V tuzemsku patří mezi největší výrobce TČ společnosti PZP Opočno, TC Mach, Altem Praha nebo Ekomont Děčín. Podle Slováčka většinu tržeb tyto firmy získávají zatím mimo výrobu čerpadel, z jiných aktivit. Konkurenci mají v desítkách malých firem.

Kvalitu je třeba držet vysoko

„Je třeba klást důraz na kvalitu instalace,“ upozorňuje Slováček na fakt, že očekávaný boom v tepelných čerpadlech by mohl být zneužit některými podnikavci. „Běžný ledničkář může vyrobit tepelné čerpadlo,“ připomíná Slováček s tím, že tato zařízení se nyní vyrábějí také po garážích s nabídkovou cenou kolem 100 tisíc korun. Tito drobní podnikatelé vyrobí za rok tři čtyři čerpadla, ale při očekávaném zvětšení poptávky se mohou dostat i na padesát. Kvalita podle odborníků nemusí vždy odpovídat. Proto se Asocice pro využití tepelných čerpadel, která má nyní 26 členů, snaží klást důraz na kvalitu TČ. Před deseti lety byly v ČR pouze čtyři pět firem, které se tepelným čerpadlům věnovaly. Asociace připravuje certifikaci montážních společností na TČ. Bude se jednat o celoevropský certifikát kvality, takže firmy, které jej získají, budou moci montovat tato zařízení v Evropské unii.

Jak ušetřil konkrétní majitel rodinného domku

Konkrétní příklad úspor přinesených instalací tepelného čerpadla (TČ) uvedl nedávno na výstavě v Praze Jaroslav Červený z Prahy. Vzhledem k tomu, že neměl možnost se napojit na zemní plyn, rozhodl se nejprve pro vytápění novostavby běžného rodinného domku lehkým topným olejem. Za rok spotřeboval olej za 52 000 korun, k tomu zaplatil za elektřinu k ohřevu vody dalších 8000 korun. Po zrušení tohoto způsobu vytápění přešel na tepelné čerpadlo. Postavil si bazén, který také od října do dubna vytápí. Za vytápění domu, ohřev vody pro domácnost i vody v bazénu zaplatí za rok 17 000 korun. Ročně ušetří přes 40 000 korun. Pořízení tepelného čerpadla jej přišlo na 320 000 korun. „Pokud bych se měl teď rozhodovat, šel bych do toho znovu,“ hodnotí Jaroslav Červený správnost rozhodnutí do nákupu TČ. „Nechce se ani věřit, že ze vzduchu lze získávat energii,“ dodává.

Někteří největší tuzemští výrobci tepelných čerpadel:

* PZP Opočno

* TC Mach

* Altem Praha

* Komont Děčín

Vybraní představitelé dovozců:

* Stiebel Eltron

* Termo Komfort

Pramen: archiv Profitu

Instalace tepelných čerpadel v některých evropských zemích (v kusech)

Země současnost výhled - 2010

Švédsko 360 000 650 000

Rakousko 160 000 450 000

Francie 150 000 400 000

Dánsko 39 000 52 000

ČR 2 400 80 000

Pramen: archiv Profitu

Venkovní provedení tepelného čerpadla systému vzduch/voda.

REPRO: ARCHIV

Tepelná čerpadla (na obrázku před domkem) se již vyplatí.

FOTO: ARCHIV

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Přímá volba prezidenta ČR
Z e-shopu přivezli rozbité zboží?
4 nejznámější kryptoměnové burzy současnosti
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Auta
Seat dále navýší výkon Leonu Cupra. Příští rok dorazí…
Muzeum Citroën prodává část své sbírky. Jsou to samá krásná a zajímavá auta
Honda chystá na rok 2022 elektromobil, který se nabije za 15 minut
Kdo se stane evropským autem roku? SUV mají největší šanci, protože jich je většina
Kvíz: Poznáte auto jen podle předního světla?
Technologie
EA byla příliš nenasytná. Některé země mikrotransakce ve hrách označují za formu gamblingu
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Už i zdroje se vyrábí speciálně pro těžbu kryptoměn. FSP uvádí 2000W model pro 16 grafik
Nejlevnější 4K OLED televize se slevy nedočkala, ale dostane k ní zdarma PS4 Pro
Edge se právě naučil automaticky vyplňovat formuláře [Windows Insider]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít