Výrobce džín Levi Strauss plánuje vstup na burzu, chce získat až 800 milionů dolarů - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Výrobce džín Levi Strauss plánuje vstup na burzu, chce získat až 800 milionů dolarů

, čtk,
Výrobce džín Levi Strauss plánuje vstup na burzu, chce získat až 800 milionů dolarů
Zdroj: Profimedia.cz

Americký výrobce džínového oblečení Levi Strauss & Co. plánuje primární nabídku akcií. Nabídka by firmu, která působí na trhu 145 let a připisuje se jí výroba prvních džín, mohla ohodnotit až na pět miliard dolarů (115 miliard korun). Společnost by ráda z primární nabídky získala 600 až 800 milionů dolarů. Primární nabídka by se mohla uskutečnit v prvním čtvrtletí příštího roku.

Firma byla již v minulosti veřejně obchodovaná. Na burzu vstoupila v roce 1971 a z prodeje tehdy získala 50 milionů dolarů, což z ní v té době učinilo jednu z největších primárních nabídek. Rodina si však nechala ve firmě velký podíl. Zisk firmy ale začal klesat a spolu s tím i cena akcií. Potomci Leviho Strausse se proto rozhodli v roce 1984 učinit firmu opět soukromou.

V současnosti je firma v rodinném vlastnictví. S akciemi dceřiné společnosti v Japonsku Levi Strauss K.K. se obchoduje na tokijské burze a veřejně se obchoduje také s dluhopisy firmy. Ta proto pravidelně zveřejňuje výsledky hospodaření. O plánech firmy pro vstup na burzu informoval web CNBC s odvoláním na informované zdroje.

V posledních letech zisk firmy klesal. Ve třetím čtvrtletí však zisk firmy stoupl o 45 procent na 130 milionů USD a příjmy o deset procent na 1,4 miliardy dolarů. Loni příjmy firmy činily téměř pět miliard dolarů.


Online vs. offline. Viking v čele Adidasu skáče střemhlav

 Obchod Adidas


Firma vlastní značky Levi’s, Dockers a Denizen. Provozuje zhruba 2900 obchodů, její zboží se však prodává ve více než 50 tisícíchobchodech ve 110 zemích.

Kořeny firmy sahají do roku 1853, kdy bavorský imigrant Levi Strauss v době zlaté horečky otevřel v Kalifornii velkoobchod s textilním zbožím. O dvě desetiletí později se spojil s jedním ze svých pravidelných zákazníků a nechali si patentovat vynález – pracovní kalhoty, jejichž kapsy zpevnili kovovými nýty. Tento den je považován za den zrození džín.

Přečtěte si rozhovor:

Majitel Alpine Pro Hrbek: Možná půjdeme do plavek

Majitel Alpine Pro Václav Hrbek

Dále čtěte:

Kdo slyší kabáty růst. Do českého online trhu s módou míří nové globální firmy i investoři

Kámen versus internet. Kdo vyhraje souboj o zákazníka?

Komárek se Šmejcem brzdí. Sazka odkládá vstup na burzu