Výroba aut v Česku za tři čtvrtletí stoupla o 0,7 procenta na 1,07 milionu - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Výroba aut v Česku za tři čtvrtletí stoupla o 0,7 procenta na 1,07 milionu

, čtk,
Výroba aut v Česku za tři čtvrtletí stoupla o 0,7 procenta na 1,07 milionu
Zdroj: čtk

Výroba osobních aut v Česku za tři čtvrtletí stoupla meziročně o 0,7 procenta na 1,067 milionu vozů. Export se zvýšil o jedno procento na 988 tisíc aut, domácí prodej aut vyrobených v ČR o 2,5 procenta poklesl na 82 tisíc vozů. Oznámilo to dnes Sdružení automobilového průmyslu. V samotném září automobilky vyrobily 125.351 osobních aut, což je o šest procent více než ve stejném období loni.

Největší Škoda zvýšila za devět měsíců produkci o 2,5 procenta na 670.156 automobilů. Kolínská TPCA hlásí zvýšení výroby o 2,7 procenta na 161.953 vozidel. Nošovická automobilka Hyundai vyrobila 235.000 vozů, tedy meziročně o 5,4 procenta méně.

Evropský trh zaznamenal pokles prodejů o 1,6 procenta. V Česku prodej nových osobních aut za tři čtvrtletí klesl o osm procent. Za celý rok sdružení očekává minimálně vyrovnání loňského výrobního rekordu.

„Výkonnost českého autoprůmyslu je v tomto roce i nadále dobrá. K růstu produkce přispívá především silná pozice a konkurenceschopnost tuzemských automobilek na zahraničních trzích, kam směřuje většina naší produkce. Důležitým faktorem je pro nás růst prodejů nových vozidel v Německu (+ 2,5 procenta), o jehož budoucím ekonomickém vývoji má řada odborníků obavy. Ani my nežijeme ve vakuu, tamní situaci sledujeme, stejně jako další vývoj okolo odchodu Velké Británie z EU. Aktuální výsledky a vývoj nám ale dávají důvod k mírnému optimismu, že bychom i v roce 2019 mohli ve výrobě vozidel přinejmenším vyrovnat loňský rekordní rok,“ uvedl prezident sdružení Bohdan Wojnar.

Produkce autobusů se zvýšila o 11 procent na 3814 vozidel. Vysokomýtské Iveco vyrobilo celkem 3399 autobusů, což je růst o 11 procent, podobným tempem rostl i SOR na 391 vyrobených vozidel.

Výroba motocyklů reprezentovaná týneckou Jawou klesla o 18 procent na 999 strojů.

Česko za sto let: máme na to, stát se silnou a technologicky vyspělou zemí

Čtěte také:

Jak se zbavit cejchu montovny Evropy? Česko musí podporovat vědu a inovace, říká Babiš

Velký průzkum týdeníku Euro: Jak platí české podniky?

Ministerstvo průmyslu a obchodu podpoří česko-ruskou ekonomickou spolupráci

Nová hospodářská strategie povede stát do roku 2030, uvedl Havlíček. Základem bude inovace

Zahraniční obchod Česka skončil v srpnu s přebytkem 8,6 miliardy korun

Stavební produkce v srpnu meziročně klesla o 3,7 procenta. Vzrostlo inženýrské stavitelství

Ohodnoťte tento článek
Diskuze