Výroba a prodej elektřiny se mění

07. července 2003, 00:00 - Vít Smrčka
07. července 2003, 00:00

Podnikání v energetice ovlivní v nejbližších letech hned několik významných trendůUhlí, jádro a obnovitelné zdroje energie by měly být po dalších třicet let třemi základními pilíři pro výrobu proudu v České republice.Souběh hned několika významných okolností ovlivní v nejbližších letech vývoj energetiky v České republice.

Podnikání v energetice ovlivní v nejbližších letech hned několik významných trendů

Uhlí, jádro a obnovitelné zdroje energie by měly být po dalších třicet let třemi základními pilíři pro výrobu proudu v České republice.

Souběh hned několika významných okolností ovlivní v nejbližších letech vývoj energetiky v České republice. Především bude pokračovat liberalizace trhu, kdy v konečném výsledku si všichni zákazníci, včetně malých firem a domácností, budou moci zvolit dodavatele proudu. Dosavadní zkušenosti z tuzemského trhu i ze zahraničí napovídají, že volný trh vede ke snížení cen pro konečné spotřebitele. Liberalizace energetického trhu je přitom celoevropský proces, který začal a také bude pokračovat i mimo rámec Evropské unie. Dalším výrazným krokem, již více méně specifickým pro Českou republiku, je privatizace energetického sektoru. Po plynárenství se stát chystá prodat akcie v důlních společnostech. Otevřenou zůstává privatizace elektrárenské společnosti ČEZ. Zatím není jasné, kdy stát prodá podíl v této podle tržeb jedné z největších firem na tuzemském trhu. Energetický sektor také ovlivní vstup České republiky do Evropské unie. Podle expertů by se mělo jednat o bezproblémový krok, protože výrobci i obchodníci s elektřinou se již dlouhou dobu přizpůsobují obchodním zvyklostem i cenám společného trhu Evropské unie. Přesto ale řada trendů, jako konsolidace sektoru, fúze velkých firem do ještě větších celků, pokračování evropské liberalizace a regulace trhu, ovlivní českou energetiku v nejbližších letech a bude mít přímý vliv na každého zákazníka. Aby změn nebylo v sektoru málo, přichází nyní Česká republika se svou státní energetickou koncepcí. Ta by měla dát pro dalších třicet let jasný scénář k tomu, jaká paliva a které zdroje energie se budou u nás používat. Koncepce po svém vyhlášení minulý měsíc otevřela diskuzi, která bude jistě v dalších týdnech pokračovat. Je postavena na třech základních pilířích. Pro výrobu elektřin by se mělo dále používat především hnědé uhlí. Významným zdrojem bude jaderná energie, která zabezpečí výrobu více než 40 procent proudu. Posílí také využití obnovitelných zdrojů energie, zejména sluneční, větrné a vodní energie. Zde se otevírají investiční příležitosti právě po menší podnikatele, případně obce. Mohou vstoupit do odvětví, které do nedávna bylo vyhraženo pouze velkým firmám. Konkrétní příklady z praxe dokládají, že podnikat s malými vodními nebo větrnými elektrárnami lze. Nedávno například zprovoznila obec Jindřichovice pod Smrkem dvě větrné elektrárny a první zkušenosti napovídají, že to byl správný krok i z hlediska ekonomické bilance obecního rozpočtu, který nebude odkázán pouze na tradiční příjmy a dotace, ale bude bobtnat i podle toho jak se mu za vsí budou točit vrtule dvou nejmodernějších větrných elektráren v České republice.

Bilance elektřiny v ČR (GWh)

Výroba

1998 65 112

1999 64 368

2000 73 466

2001 74 647

2002 76 348

Spotřeba

1998 62 651

1999 61 092

2000 63 450

2001 65 108

2002 64 961

Zdroj: ERÚ

ILUSTRAČNÍ FOTO: ARCHIV

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Přímá volba prezidenta ČR
Z e-shopu přivezli rozbité zboží?
4 nejznámější kryptoměnové burzy současnosti
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Auta
I myslivci mají své sny. Bentley představuje lovecké…
Tesla Roadster: Z 0 na 100 za 1,9 s a z 8000 dolarů na 0 za minutu (komentář)
Volvo oficiálně odstartovalo výrobu svého historicky prvního malého crossoveru
Mercedes-Benz třídy A dostane nový interiér. Změnilo se toho hodně
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být levnější, ale velmi přesný
Technologie
Edge se právě naučil automaticky vyplňovat formuláře [Windows Insider]
DVB-T2 bude od příštího týdne pro 94 % domácností. Přibude i nová stanice
Tip: Lidl prodává nejlevnější kabel Lightning MFI pro iPhone a iPad
VR brýle Windows Mixed Reality dostaly podporu SteamVR. Získají katalog až 2000 her
Hodinky Misfit Command jsou trochu chytré a vydrží nabité celý rok
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít