zavřít

Ty to zvládneš.cz - MOTORKÁŘI - SNADNÁ ZRANITELNOSTVýběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Británie představí na EXPO 2020 interaktivní Pavilon poezie

Britský pavilon se na světové výstavě EXPO 2020 v Dubaji stane místem, z něhož…

Rozhovor: K čemu je dobré vzdělání LL.M. a MBA?

Tituly MBA či LL.M. za jménem poutají pozornost. Absolvováním profesního vzdělání si…

Na Bořislavce bude stát umělecké dílo Federika Díaze

Kancelářské a obchodní centrum Bořislavka přinese letos Praze 6 nejen výraznou a světově…

Vyplatí se hlavně u nového vozu

19. ledna 2016, 14:00 - TOMÁŠ JOHÁNEK
19. ledna 2016, 14:00

LEASING NA AUTOI když v poslední době stále roste podíl leasingu na financování ojetých automobilů, obecně platí, že čím je auto starší, tím méně se leasing vyplatí. V řadě případů je také dobré využít na nákup vozidla spíše úvěr.Leasing byl dříve prakticky jediným možným způsobem, jak si obstarat nové motorové vozidlo bez potřebného kapitálu.

LEASING NA AUTO I když v poslední době stále roste podíl leasingu na financování ojetých automobilů, obecně platí, že čím je auto starší, tím méně se leasing vyplatí. V řadě případů je také dobré využít na nákup vozidla spíše úvěr.

Leasing byl dříve prakticky jediným možným způsobem, jak si obstarat nové motorové vozidlo bez potřebného kapitálu. Dnes však soukromé osoby o tento způsob financování postupně ztrácejí zájem. Hlavním důvodem je vyšší DPH, která se po vstupu Česka do Evropské unie přesunula z pětiprocentní na devatenáctiprocentní sazbu. Tím utrpěly nejvíce právě soukromé osoby, protože podnikatelé si DPH mohou odečíst.

Podobná situace je i u ojetin, proto se zájem přesouvá od leasingu směrem k bankovním úvěrům. „Nejpodstatnější rozdíl mezi koupí auta na leasing a bankovní úvěr spočívá v tom, kdo auto vlastní,“ popisuje vedoucí marketingu ČSOB Leasing Jan Dryák. Zatímco u úvěru se klient stává majitelem auta okamžitě, v případě leasingu je majitelem leasingová společnost až do skončení smlouvy nebo převodu předmětu leasingu na pronájemce.

KOMPLIKACE NEJEN PŘI PRODEJI

Právě rozdílné vlastnictví vozidla v případě leasingu a bankovního úvěru může způsobit komplikace například při prodeji auta nebo i při úpravách a opravách vozu. Při jakýchkoliv úpravách je totiž nutný souhlas majitele, v případě leasingu tedy leasingové společnosti.

Poměrně složitá je také výpověď smlouvy ze strany nájemce či problémy, které často nastanou při odcizení osobního automobilu zakoupeného na leasing. V neposlední řadě je dobré připomenout povinnost provozovatele auta v majetku leasingové společnosti, že i v případě sebemenší dopravní nehody musí událost prošetřit policie.

Na druhou stranu také úvěr má svá negativa. Při jeho sjednávání jsou obvykle vyšší nároky na bonitu klienta. Leasingová společnost se totiž díky vlastnictví auta až do zaplacení poslední splátky nevystavuje takovému riziku jako banka.

JEN PODPIS A PÁR DOKUMENTŮ

Přestože leasing není v řadě případů zrovna nejlevnější cestou pořízení automobilu, mezi lidmi je stále využíván. Důvodem je jeho jednoduchost a hlavně rychlé vyřízení. Stačí jen sepsat smlouvu, doložit potřebné potvrzení o příjmu a několik dalších podkladů. „Pokud má klient s sebou všechny potřebné dokunenty, tak již po první návštěvě může z autosalonu odjet ve vytouženém voze,“ říká Ladislava Hadravová z firemní komunikace České spořitelny.

Je-li budoucím nájemcem soukromá osoba, leasingová společnost se obvykle spokojí jen s doložením příjmů od zaměstnavatele, popsáním rodinného stavu a souhlasem manžela či manželky. U živnostníka je podmínkou předložení živnostenského listu, kopie daňového přiznání a případně další dokumenty. Rychlost vyřízení je ale také velmi vysoká. Předností přitom je, že všechno lze pohodlně vyřídit přímo v autosalonu nebo autobazaru. Není proto třeba již nikam chodit a ztrácet další čas. Vyšší komfort leasingu je ale vykoupen vyššími náklady ve srovnání se spotřebitelským úvěrem.

LÁKAVÝ LEASING BEZ NAVÝŠENÍ

Na českém trhu existuje hned několik společností poskytujících financování nákupu motorového vozidla prostřednictvím leasingu. Svou nabídku dnes má také prakticky každá značková automobilka. Díky konkurenci se leasingové společnosti snaží nalákat klienty na nejrůznější bonusy. Příkladem může být nynější současná akce společnosti ŠkoFIN, která nabízí některé modely značky Škoda s výraznými slevami.

„Zákazník, který si tento způsob financování vybere, zaplatí po uzavření kupní smlouvy 50 procent ceny vozu. Druhou polovinu bez jakéhokoliv navýšení uhradí po uplynutí jednoho roku používání vozu,“ popisuje produkt vedoucí oddělení strategického marketingu společnosti ŠkoFIN Dušan Fornůsek.

Ve prospěch leasingové varianty hovoří také pojištění. V rámci leasingu mohou klienti získat za výhodnějších podmínek jak povinné ručení, tak i havarijní pojištění. Důvodem jsou nejrůznější bonusy pojišťoven plynoucí z vysokého počtu uzavíraných smluv. Při pořízení vozidla na úvěr si nový majitel automobilu musí pojistky zajistit sám a obvykle za vyšší cenu.


Čtěte také

 V Česku se rozmáhá hypoteční přeběhlictví - ilustrační foto

V Česku se rozmáhá hypoteční přeběhlictví. Bankám hrozí miliardové ztráty

Divoký vývoj úrokových sazeb dal vzniknout novému fenoménu. Turistika klientů za…

před 31 minutami

 Brexit, ilustrační foto

Brexitu navzdory. Britové z EU odcházejí, ale jejich jazyk zůstává

Z očekávání, že po odchodu Británie z Evropské unie na konci ledna posílí v evropských…

před 2 hodinami

Události  Společnost SpaceX na floridském mysu Canaveral úspěšně vyzkoušela nouzový záchranný systém

SpaceX úspěšně vyzkoušel nouzový záchranný systém. Loď s padáky přistála na mořské hladině

Kosmická loď Crew Dragon americké společnosti SpaceX dnes na floridském mysu Canaveral…

19. ledna 2020

 Snadno dostupné kosmopolitní město nabízí chutě celého světa

Netradiční berlínská gastronomie. Snadno dostupné kosmopolitní město nabízí chutě celého světa

Lipsko je prý nový Berlín. Není! Na sklonku loňského roku jsem vyzkoušela obojí a z…

19. ledna 2020

 Americký prezident Donald Trump

Útok na americkou demokracii a volby. Trumpovi právníci chystají obhajobu proti impeachmentu

Právní tým amerického prezidenta Donalda Trumpa se před nadcházejícím procesem o…

19. ledna 2020

Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujal Vás tento článek?
Ohodnoťte ho

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Finance
Kdo bude letos muset zaplatit solidární daň?
Dodavatel elektřiny a plynu pro rok 2020. Jak vybrat nejlepší společnost?
Pohřeb a práce: kdy máte nárok na volno?
Vrácení daní 2020 - kdy dostanete daňový přeplatek?
Kdy budou pololetní prázdniny v roce 2020?
Auta
Vyplatí se elektromobil proti běžnému autu? Ano, musíte s…
Damon Motorcycles se pokusí o revoluci ve světě elektro biků
Fiat 124 Special T (1974) vs. VAZ 2101 (1975): Bratři z opačných břehů
Němci vyrábí nejméně aut za čtvrt století. Vláda už plánuje, jak krizi zmírnit
Škoda už prodává Octavii liftback. Jak si stojí proti konkurenci i Golfu?
Hry pro příležitostné hráče