Vyplatí se data ze zásuvky?

07. července 2008, 00:00 - Jan Němec
07. července 2008, 00:00

FIREMNÍ SÍŤ - Potřebujete doma či ve firmě propojit více počítačů do jedné sítě a připojit je na internet? Vedle klasického „drátového˚“ i bezdrátového řešení existuje další možnost. K přenosu dat lze využít běžné rozvody elektrické energie.

K propojení několika počítačů či dalších elektronických zařízení do sítě, ať už doma nebo ve firmě, se nejčastěji používá běžné kabelové řešení či bezdrátové WiFi. Vedle toho však existuje i další, méně známá alternativa: domácí či firemní síť, která k přenosu dat využívá rozvody elektrické energie.

Ne v každé budově je totiž možné natáhnout a „skrýt“ mnoho metrů kabelů. V některých domech může být problém i s použitím WiFi. Především v centrech měst totiž často funguje na každém místě tolik bezdrátových sítí, že prakticky není možné postavit další a vyhnout se přitom vzájemnému rušení. Důvody ale mohou být nejen technického rázu. „Adaptéry pro přenos dat přes elektriku doporučujeme také lidem, kteří mají obavy ze škodlivosti záření WiFi,“ doplňuje Miloslav Sova ze sdružení Internet pro všechny.

Jak síť přes elektrické rozvody funguje?

Přenos dat po elektrickém vedení funguje v podstatě na stejném principu jako v případě internetového připojení přes telefonní kabely pomocí technologie ADSL. Telefonní kabel je možné využít pro různé služby – na jedné frekvenci „běží“ telefonní hovory, na jiné pak data. V našem případě telefonní drát nahradí elektrické vedení, jímž místo hovorů proudí elektrická energie. Střídavé elektrické napětí využívá frekvenci 50 Hz, přenos dat pak frekvenci od 1 do 30 Mhz. Díky tomu se do rozvodů „vejdou“ společně.

Přenos dat přes elektrické rozvody využívá technologii Powerline. Ta může mít přitom několik podob – standardů. V Česku jsou nejznámější řešení založená na standardu homeplug. Do zásuvek, jež chcete využívat jako přípojky na internet, stačí jen zasunout speciální adaptéry a jeden z nich napojit na internetový modem. Důležitým parametrem každé sítě je její přenosová rychlost. V případě technologie homeplug existuje několik verzí. Ty nejnovější nabízejí velmi vysoké rychlosti až 200 megabitů za sekundu.

Při použití jednoho páru adaptérů vypadá zapojení následovně: Jeden z adaptérů je pomocí ethernetového kabelu propojen s modemem a tvoří tak zdroj dat pro domácí síť přístupnou ve všech ostatních zásuvkách. Druhý adaptér je pak umístěn v zásuvce kdekoliv jinde v bytě či kanceláři. Do něj je možné zapojit cokoliv od počítače přes VoIP telefon po digitální set-top box k televizi. Je však možné rozmístit i více než dva standardně dodávané adaptéry a rozvést tak internetové připojení do více místností. Podle výrobců je takto možné v rámci jedné sítě používat až deset homeplug adaptérů.

 VÝHODY A NEVÝHODY HOMEPLUG

+ možnost vytvoření sítě v místech, kde není možné vést kabely či použít WiFi

+ jednoduchá instalace

– vyšší cena než u WiFi

– citlivost na rušení domácími spotřebiči

– nutnost zapojit adaptéry do jedné fáze

Homeplug pro domácí zábavu

Zatímco starší, pomalejší verze technologie Powerline sloužily hlavně pro vytváření menších počítačových sítí, v budoucnu se dá očekávat také rozšíření na poli domácí zábavy. Moderní verze homeplug adaptérů totiž disponují funkcí, která usnadňuje souběžné používání služeb jako internetové volání a internetová televize. A to opět bez „zhyzdění“ bytu dalšími nevzhlednými kabely.

„Připojení prostřednictvím WiFi je pro domácí sítě vhodné spíš v případě datových služeb, jako je například připojení k internetu. Jeho vlastnosti však většinou nepostačují pro multimediální aplikace,“ vysvětluje Václav Šlehofer, obchodní ředitel společnosti Comtrend dodávající jedno z homeplug řešení. Audio a video aplikace totiž mají daleko větší nároky na kapacitu internetové přípojky. Pokud chtějí členové domácnosti zároveň surfovat po webu, volat přes internet a sledovat internetovou televizi, je potřeba pro každou tuto službu vyhradit dostatečnou „část přípojky“, tedy šířku pásma. V opačném případě bude kvalita jedné služby kolísat na úkor služby druhé. „Tento problém řeší u nových adaptérů mechanismus kvality služby (QoS). Ten jednotlivým službám přiřazuje různé priority a každé z nich přiděluje potřebnou šířku pásma,“ dodává Šlehofer. Priority je možné nastavit i ručně. Například při sledování internetové televize je vhodné dát jí vyšší prioritu než ostatním službám. Tím se zabrání tomu, aby například stahování dat na počítači zhoršovalo kvalitu příjmu obrazu.

Nezanedbatelnou výhodou síťových adaptérů, oproti například bezdrátovému řešení, je velmi jednoduchá instalace. Zatímco nakonfigurovat WiFi síť zřejmě méně zkušený domácí uživatel vlastními silami jen tak nezvládne, zapojení adaptérů je snadné. Fungují totiž na principu „plug and play“ – stačí je zasunout do zástrčky. Zařízení nabízejí i pokročilejší nastavení pro rozsáhlejší sítě. Pro základní rozvedení internetového připojení po bytě či malé firmě ale toto na instalaci náročnější nastavení není potřeba.

Důležitou otázkou je podobně jako u WiFi sítí zabezpečení proti používání neoprávněnými uživateli. Pravděpodobnost, že by i soused vlastnil homeplug adaptéry, je sice mizivá, přesto zřejmě nikdo nechce nechat cizím lidem „dveře“ ke svému hard disku dokořán. Pro tyto případy nabízí homeplug možnost šifrování přenášených dat i zaheslování přístupu do sítě.

Pozor na mikrovlnku a fén

Ačkoliv by se z předchozích řádků mohlo zdát, že vytvoření domácí či firemní sítě s pomocí homeplug adaptérů je ideálním řešením, technologie má bohužel i některé nevýhody a limity. Nejdůležitější z nich je nutnost zapojit všechny adaptéry v síti do jediné fáze, tedy elektrického rozvodu. Ani v rámci jednoho bytu nebo kanceláře přitom tato podmínka nemusí být splněna. Pokud pak budou dva adaptéry umístěny v zásuvkách připojených na jinou fázi, nebudou mít jak spolu komunikovat a „předávat“ si data.

Omezujícím faktorem při použití homeplug adaptérů je i vzdálenost a možné překážky v cestě. „Data mohou při použití kvalitních adaptérů projít přes jističe a i několikery elektrické hodiny. Můžete se tedy spojit se svým sousedem i přes několik pater panelového domu, budete omezeni jen maximálním dosahem této technologie, která bývá 200 metrů,“ upřesňuje Pavel Fric ze společnosti Tomorrows, která se zabývá distribucí homeplug adaptérů. I tuto vzdálenost je ale třeba považovat za maximální, dosažitelnou jen v ideálních a v praxi téměř nesplnitelných podmínkách. Při spojení takto vzdálených bodů mohou často nastat problémy, z nichž pomalý chod sítě je ten nejmenší. Dvousetmetrový dosah je také možný pouze v domech s novými měděnými elektrickými rozvody. Na starších hliníkových drátech je dosah kratší.

Homeplug adaptéry jsou také citlivé na rušení dalšími domácími spotřebiči. Výrobci proto doporučují nezapojovat je společně se zařízeními, jako je fén nebo mikrovlnná trouba. I obyčejná rychlovarná konvice ve
stejné zásuvce umí v síti nadělat pěknou paseku.

Stejně tak by se adaptéry neměly zapojovat do prodlužovacích zásuvek. Poslední nevýhodou je relativně vysoká cena. Ta sice se zdokonalováním a rozšiřováním technologie stále klesá, přesto jeden pár adaptérů s potřebnými kabely vyjde dle značky na dva a více tisíc korun. „Naproti tomu vše potřebné pro vytvoření domácí WiFi sítě pořídíte za tisícovku,“ srovnává Miloslav Sova. Proto je ještě před koupí dobré zvážit všechny výhody a nevýhody a srovnat je s dalšími možnými alternativami vytvoření lokální sítě.

Net vyletěl z elektriky

Abychom technologii homeplug a složitost instalace vyzkoušeli v praxi, otestovali jsme z uživatelského pohledu adaptér Power Grid DH-10P, který Profitu k testu zapůjčila firma Comtrend. Ta prozatím Power Grid nabízí pouze prostřednictvím telekomunikačních operátorů. Například při koupi u Telefóniky O2 lze pořídit sadu dvou adaptérů včetně potřebných síťových kabelů za 2295 korun.

Základní sada Power Grid obsahuje v balení dva homeplug adaptéry Power Grid, dva ethernetové kabely a CD-ROM s potřebným softwarem a manuály. Pro test jsme zvolili sestavení nejjednodušší domácí sítě dle návodu obsaženého v manuálu: první adaptér připojený k modemu zajišťuje zdroj dat, druhý v jiné zásuvce pak slouží jako internetová přípojka.

Samotná instalace zařízení proběhla při testování překvapivě stejně hladce, jak slibuje manuál. Po zasunutí do elektrické zásuvky ohlásily oba adaptéry rozsvícením kontrolky „Power“ úspěšné zapojení. Po připojení prvního, řídícího adaptéru k modemu pak další kontrolka „Link“ po krátké chvíli potvrdila správně navázané spojení mezi adaptéry.

Posledním krokem bylo připojení počítače ke druhému, podřízenému adaptéru. Po restartování počítač ohlásil bezproblémové připojení k internetu. Celá „operace“ instalování Power Gridu netrvala déle než deset minut.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Chcete mít jako živnostník slušný důchod?
Rozhovor se zakladatelem Trip.market aneb jak si sestavit dovolenou podle vlastních představ
dTest: Které dary musíte zdanit a kolik odvedete státu?
Práce pro více zaměstnavatelů během roku 2017 a daně
Auta
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být…
Srážka se zvěří hrozí nejen na podzim. Co v takovém případě dělat?
Automobilce Mini došla trpělivost. Na Dakar pošle auta s pohonem 4×4 i zadokolky
Je pohon na LPG ohrožený druh? Originálních aut na plyn už moc nekoupíte
Škoda představuje model Ke Luoke. Je to prodloužený Karoq pro Čínu
Technologie
T-Mobile se skamarádil s Netflixem. Ale nejde o to, na co myslíte…
Tržní podíly výrobců grafik v Q3 2017: Nvidia vylétla nahoru, získává tržní podíl
Vyšel Vivaldi 1.13. Vylepšuje stahování a práci desítkami listů
Transcend RDC2: multifunkční čtečka karet pro smartphony (vyzkoušeno)
Messenger už nebude tak brutálně masakrovat fotky. Novým limitem je 4k
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít