Výnosné hypotéky a podílové fondy přispěly ke zvýšení zisku České spořitelny

05. května 2017, 08:03 - čtk
05. května 2017, 08:03

České spořitelně vzrostl v 1. čtvrtletí čistý zisk meziročně o 4,5 procenta na 3,5 miliardy korun. Důvodem je zlepšování kvality úvěrového portfolia, pokračuje výrazný růst hrubých klientských úvěrů. Pomohly i výnosy z prodeje části portfolia realizovatelných finančních aktiv.

Provozní zisk se kvůli poklesu čistých úrokových výnosů a nárůstu rezervy na příspěvek do Fondu pojištěných vkladů v prvním čtvrtletí meziročně snížil o 6,7 procenta na 4,7 miliardy korun.

„Radost nám dělají především pokračující dobré obchodní výsledky. Díky trvajícímu zájmu o úvěry na bydlení jsme poskytli téměř 9 tisíc hypoték v celkovém objemu 17,5 miliardy korun,“ řekl předseda představenstva České spořitelny Tomáš Salomon. Stále atraktivnější jsou podle něj investice do alternativních investičních nástrojů. Objem aktiv v domácích a zahraničních podílových fondech vzrostl meziročně o 15,2 procenta, prostředky v penzijních fondech o devět procent.

„České banky obecně se už dokázaly sžít s realitou nízkých úrokových sazeb. Dubnové zpřísnění podmínek pro poskytování hypoték vedlo Čechy k tomu, že zhusta uspíšili své rozhodnutí vzít se hypotéku. Navíc se české ekonomice obecně daří, nepotýká se s žádnou významnější makroekonomickou nerovnováhou,“ sdělil analytik společnosti Cyrrus Lukáš Kovanda. Podle něho by za takových podmínek, jaké panovaly letos v prvním čtvrtletí, by slušného hospodářského výsledku dosáhl „téměř každý.“


Hlavnímu konkurentovi ČS se také daří. Čtěte dále:

Komerční bance vzrostla aktiva, závazky i zisky


Hrubé klientské úvěry ČS vzrostly o osm procent na 603,9 miliardy korun. Podílejí se na tom úvěry poskytované domácnostem, zejména hypoteční, a rovněž tak úvěry firmám a podnikatelům. Úvěry domácnostem dosáhly 323,6 miliardy korun, meziročně vzrostly o 6,2 procenta, především díky dvojcifernému růstu hypoték fyzickým osobám. Úvěry podnikatelským subjektům stouply o 12,5 procenta.

Závazky ke klientům vzrostly o 13,7 procenta na 826,2 miliardy Kč. Vklady domácností se zvýšily o deset procent na 593,3 miliardy korun, vklady firem stouply o 21,5 procenta na 159,1 miliardy Kč a vklady klientů veřejného sektoru o 30,9 procenta na 73,7 miliardy korun.


Přečtěte si také:

Česká spořitelna vyplatí dividendu. Rakouské Erste poputuje 11 miliard


Mimořádný nárůst úročených aktiv, zejména mezibankovních úvěrů a přetrvávající tlak na úrokové marže se podle banky promítly do dalšího meziročního poklesu čisté úrokové marže vztažené k úročeným aktivům na 2,71 procenta z 3,19 procenta. „Ani další růst objemu klientských úvěrů nepřevážil pokles příjmů z dluhopisů z důvodu snižování jejich výnosů,“ uvedla spořitelna. Proto čistý úrokový výnos dosáhl 6,2 miliardy korun, což je v porovnání s loňským prvním čtvrtletím o 3,3 procenta méně.

Čisté výnosy z poplatků a provizí se nezměnily a dosáhly 2,3 miliardy korun. Vzrostly výnosy z transakcí s cennými papíry a za správu aktiv a příjmy z prodeje pojišťovacích produktů.

Čistý zisk z obchodních operací a aktiv oceňovaných reálnou hodnotou se zvýšil o 25,1 procenta na 0,8 miliardy Kč. Podařilo se navýšit zisk ze zajišťovacích derivátových operací, z cizoměnových operací i z obchodování s cennými papíry.

Konsolidovaná bilanční suma se ke konci prvního čtvrtletí zvýšila meziročně o 31,4 procenta na 1.310,8 miliardy korun, a to z důvodu přílivu prostředků od institucionálních investorů. Vlastní kapitál náležející vlastníkům mateřské společnosti stoupl mírně na 124,4 miliardy Kč. Celková kapitálová přiměřenost za skupinu České spořitelny dosáhla k k březnu úrovně 19,1 procenta.

Česká spořitelna je největší banka v Česku podle počtu klientů, kterých má 4,7 milionu. Ke konci března měla 546 poboček a zaměstnávala 10.213 osob. Hlavním akcionářem spořitelny je rakouská Erste Group, která vlastní 98,97 procenta akcií. Skupině Erste Group klesl v 1. čtvrtletí čistý zisk meziročně o 4,6 procenta na 262,2 milionu eur (asi 7,02 miliardy korun).

Konkurenční Komerční bance v prvním čtvrtletí letošního roku meziročně stoupl čistý zisk o 11,2 procenta na 3,2 miliardy korun.

Z české ekonomiky a financí dále čtěte:

Výnosy českých dluhopisů po konci intervencí porostou, tvrdí analytici

Česká ekonomika zpomalila růst na 2,3 procenta. Vývoj ale zůstává příznivý

Češi se při nákupech v e-shopech přestali bát. Platby kartou předběhly dobírku


Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak získat peníze ze životního pojištění?
Nový hit sociálních dávek? Během února přes 2 tisíce žádostí o otcovskou
Na co si Češi nejčastěji půjčují?
Pravda, nebo mýtus: 10 faktů o vdovském důchodu
Pečujte o zdraví, ušetříte až třetinu dobrovolného pojistného
Auta
Pět zajímavých a dostupných ojetin, které už nebudou…
Galerie: 12 nejlevnějších aut na českém trhu, která jedou přes 250 km/h
Opel Corsa GSi je zpátky. O motoru ale zatím nic konkrétního nevíme
Facelift pro Mercedes třídy C Coupé a Cabrio přináší hybridní patnáctistovku
Opel Grandland X na sebe upozorňuje zajímavým způsobem. Do výbavy přidává „nůž“
Technologie
Všechny kanály Novy v DVB-T2 chytí už 50 % populace
Do problémů vás dostane i hloupý telefon. Čeští perátoři varují před tímhle
Do vesmíru letí další odkaz z Česka, na ISS jej veze americký astronaut
World of Tanks 1.0 je tady. Má novou grafiku, hudbu i mapy
Kellner chce být největším operátorem ve střední Evropě. PPF po O2 kupuje část Telenoru
Hry pro příležitostné hráče