Výnos? Až dle inflace

06. dubna 2009, 10:54 - Petra Pelantová
06. dubna 2009, 10:54

Do přípravy emise obligací se vložila Česká národní banka

Plány ministerstva financí na získání od občanů více než sta miliard korun, jež by měly pomoci zalepovat díry ve státní pokladně, finišují. Do hry se dostala variabilní úroková sazba, která by byla určována dle inflace. Dosud se přitom počítalo s fixním výnosem v rozmezí tří až čtyř procent. „Mohlo by to fungovat tak, že úrok bude vyhlašován na určité období, třeba na půl roku nebo na rok. Nebo navázat na zkušenost s povodňovými dluhopisy, které byly vázané na inflaci navýšenou o 2,5 procenta,“ sdělil týdeníku EURO Pavel Makovec, šéf expertní skupiny, která emisi připravuje.

Variabilní, nebo fixní úrok

Za loňský rok byla průměrná inflace 6,3 procenta. Pokud by se jí výnos řídil, dluhopisy by nabízely slušné zhodnocení 8,8 procenta. Podobný systém dluhopisů už funguje v Německu, Rakousku nebo ve Francii. Zásadní výhodou je ochrana před inflací. Resort financí však zatím fixní úrok zcela neodepisuje, neboť pro domácnosti je mnohem srozumitelnější. To se potvrdilo už u povodňových dluhopisů. U nich variabilní úrok nabídl v závislosti na inflaci zhodnocení jeden rok ve výši čtrnácti procent, následující osm a další čtyři procenta. Na resort financí se tehdy obracelo mnoho lidí s dotazy, jak je možné, že jednou je výnos čtrnáct procent, a podruhé zase osm. „Dokážeme-li dostatečně dobře vysvětlovat obyvatelstvu, že si kupují reálný výnos dvě, tři nebo jedno procento nad inflací, bude to fungovat. Lidé budou mít jistotu, že vždycky vydělají, což ostatní produkty nenabízejí,“ vysvětlil Makovec.

Přichází ČNB

Ekonomové hodnotí tento návrh pozitivně. „Vnímám to jako vhodný nástroj pro konzervativní investory z domácností. Byl-li by stanoven kupon o 2,5procentního bodu nad inflaci, zřejmě by to vyvolalo u domácností zájem o tento produkt. Dodatečnou podmínkou by však mělo být zajištění sekundárního trhu s takovým dluhopisem, aby jej domácnosti mohly kdykoli prodat za férově stanovenou cenu,“ konstatoval hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek.
Vláda chce s emisí začít letos, nejpozději však na začátku příštího roku. Dle ekonoma Raiffeisenbank Aleše Michla by však bylo lepší počkat. V současnosti je třeba, aby lidé stabilně a rozumně utráceli a důvěřovali ekonomice. A nikoli aby namísto toho záplatovali státní kasu.
Banky se stále obávají, že kvůli dluhopisům přijdou o část vkladů. Experti totiž předpokládají, že lidé se zájmem o dluhopisy je nakoupí za prostředky, jež mají právě u bank. To je i důvod, proč se do přípravy emise vložila Česká národní banka (ČNB). Do expertní komise, která vše připravuje, vyslala tři zástupce. Vrchní ředitel ČNB Robert Holman však prohlásil, že dluhopisy rozhodně neohrozí vklady v bankách – spíše budou přeskupené. Dle něho to navíc bude banky více motivovat, aby poskytovaly půjčky nebo nakupovaly soukromé cenné papíry. A nikoli aby jako dosud nakupovaly státní dluhopisy. Viceguvernér ČNB Miroslav Singer uvedl, že banka sdělí názor na emisi, až budou jasné všechny parametry.

(Ne)jistota?

Státní dluh letos přesáhne jeden bilion korun. Emise státních dluhopisů má státu pomoci zlevnit jeho financování. Ministerstvo financí dosud definitivně nerozhodlo, v jaké formě bude dluhopisy vydávat. Zatím je jisté, že je bude možné kdykoli odprodat nazpět za původní cenu, přičemž majitel inkasuje i úrok. Pravděpodobně také půjde o zaknihované cenné papíry. Evidenci majitelů by mohlo vést Středisko cenných papírů. Ani způsob distribuce není dosud dojednán. Ve hře je zatím Česká pošta, která nabídla státu služby, nebo některá z bank. Dle informací týdeníku EURO by měla zájem i Česká spořitelna. Je to jistota, říkají o investici do státních dluhopisů zastánci tohoto projektu. Možnost, že ani stát nebude schopen splácet své dluhy, však není za současné ekonomické situace nereálná.

BOX
Příprava emise státních dluhopisů
Počet lidí z jednotlivých institucí v expertní přípravné komisi

Ministerstvo financí*4
ČNB*3
Středisko cenných papírů*1
Česká spořitelna*2
Komerční banka*1
Raiffeisenbank*1
Vysoká škola ekonomická v Praze*5
Národní ekonomická rada vlády (NERV)*3

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Vyplatí se fixovat si letos cenu elektřiny?
Co je dobré vědět o otcovské dovolené po porodu v roce 2018?
Jak se daní příjmy z pronájmu bytu?
Segwit2x se nekoná. Bitcoin se zatím štěpit nebude.
Auta
Další věc, která zamotá pražským taxikářům hlavu: Uber…
Škoda spustí výrobu elektromobilů v roce 2020, plug-in hybridů o rok dřív
Tajemný prototyp z českých silnic přišel o maskování. Jedná se o nové Lynk&Co 02
Elektrický tahač Tesla Semi má po premiéře. Někteří ho ale za žádný zázrak nepovažují
První upoutávky na Mercedes-Benz CLS ukazují předek a digitální interiér
Technologie
6 tipů na profesionální programy. Fotoeditory, e-maily či myšlenkové mapy [Vánoce 2017]
Google vytvoří lepší Street View. Budovy už nebudou roztrhané
Dostupnost šestijader Coffee Lake se asi zlepší v půli prosince, Intel spustí další linku
Operátoři slibují „datování bez počítání“. Je to prachsprostá lež [komentář]
Tip: Firefox vám poradí, čím nahradit nefungující doplňky. Jak na to?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít