Vymění lesy za koupaliště?

27. srpna 2008, 18:20 - Táňa Králová
27. srpna 2008, 18:20

Žatec se kvůli sportovišti zbavuje historického majetku

Ne nadarmo se vždycky říkalo, že města a obce vlastnící lesy jsou bohaté. Severočeský Žatec má lesy ve svém majetku přes tři sta let. Přišel o ně pouze za komunistů, což restituce začátkem devadesátých let minulého století napravily. Nyní však město může ztratit lesy rozprostírající se na zhruba 520 hektarech definitivně. Žatečtí radní, vládnoucí v koalici ODS, ČSSD a KSČM, totiž navrhli lesní majetek prodat a záměr odsouhlasilo také zastupitelstvo. Získané peníze mají jít na akci koupaliště s rozpočtem zhruba 360 milionů korun. Jde o výstavbu velkorysého sportovního areálu, kterým chce radnice zabodovat u voličů. Pokud Žatec, kde žije dvacet tisíc obyvatel, prodej lesů uskuteční, bude mezi českými a moravskými městy vskutku ojedinělý.
„Je to spíše naopak. Města se svého historického majetku nezbavují, ale snaží se přikoupit další. Obvykle jsou totiž lesy značně roztříštěné, nacházejí se v několika katastrech, a proto je snahou tento majetek scelit,“ říká předseda Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů (SVOL) František Kučera. Přesně tak se chová i Městská správa lesů Pelhřimov, které Kučera šéfuje. „Být zastupitelem v Žatci, velmi bych zamýšlený prodej zvažoval,“ doporučuje respektovaný odborník.

Těsnou většinou

„S prodejem městských lesů bytostně nesouhlasím. Jde o velký majetek, který město vlastní několik set let, a neměl by se pouštět kvůli financování jedné akce,“ míní nezávislý zastupitel Břetislav Frýba. Přimlouvá se rovněž, aby o natolik významném prodeji nerozhodovalo pouze zastupitelstvo, ale občané v referendu. Frýba je jedním z osmi zastupitelů (nezávislých a komunistů), kteří hlasovali proti tomuto záměru, jedenáct zastupitelů (ODS, ČSSD a nezávislí) bylo pro, jeden za Stranu zelených se zdržel. „Zveřejnění záměru však ještě neznamená prodej,“ zdůrazňuje místostarosta Aleš Kassal (ODS), který patří mezi zastánce prodeje. Jeho oponenti totiž do usnesení prosadili důležitou poznámku, že zastupitelstvo si vyhrazuje právo odmítnout všechny předložené nabídky. Do toho vkládají poslední naději, jak obchodu zabránit.
Město nechce zájemcům napovídat, s jakým výnosem by se spokojilo. Proto do podmínek vypsané soutěže neuvedlo ani nejnižší požadovanou sumu. Dle Kassala by transakce měla přinést adekvátní sumu peněz, která by výrazně přispěla k rozvoji města. Neoficiálně se většinou mluví o rozmezí 80 až 100 milionů korun - dřívější odhad ocenil žatecké lesy na více než 200 milionů korun. „Tržní cena bývá obvykle mnohem nižší,“ potvrzuje Kučera.

Bobtnající státní lesy

„Naši představu zatím nikdo nenaplnil,“ hodnotí místostarosta Kassal první kolo veřejné nabídky, spuštěné začátkem března. Radní proto uzávěrku soutěže prodloužili do 31. října a město vyzvalo zájemce, aby v opakovaném termínu své žádosti upřesnili a doplnili. Většinou totiž chtěli koupit jen část lesního majetku, nebo by lesy rádi získali „za hubičku“. Jména uchazečů odmítl Kassal vzhledem k pokračování soutěže sdělit. Dle informací týdeníku EURO mezi nimi měly být dvě dřevařské firmy a některé nabídky údajně ocenily městské lesy na pouhých dvacet milionů korun. Nakonec vše může dopadnout tak, že Žatec lesy opět vrátí státu, od kterého je na začátku devadesátých letech převzal. Mluvčí státního podniku Lesy České republiky Radek Drahný potvrdil, že účast v soutěži zvažují. Státní podnik má i balík peněz na rozšiřování své državy. „V letošním roce připravujeme nákupy lesních pozemků v rozsahu kolem 700 hektarů za zhruba sto milionů korun,“ upřesnil Drahný. Investice do těchto nákupů vysvětluje tím, že smyslem je především ucelení lesních pozemků ve vlastnictví státu na daném území. „Za posledních pět let Lesy ČR nakoupily celkem 3530 hektarů lesních pozemků za 515 milionů korun,“ odpověděl Drahný. Postup státního podniku však kritizuje předseda SVOL. „Nechápu, proč nadále skupuje lesy, když resortní ministr Petr Gandalovič mluví o tom, že by se státní lesy měly privatizovat. To nemá logiku,“ konstatuje Kučera.
Žatecký místostarosta Kassal obhajuje prodej městských lesů více argumenty - jedním je i rentabilnost od výměry tisíc hektarů. Předseda SVOL jako lesnický odborník však tvrdí, že ekonomicky soběstačné jsou lesy již od poloviční výměry, tedy 500 hektarů. A platí to i o Žatci. „Město ze svého rozpočtu nedává na provoz městských lesů ani korunu. Náš hlavní příjem je z těžby dřeva, čili závisí na jeho cenách. Ročně je to kolem dvou milionů korun,“ vyčísluje ředitel příspěvkové organizace Městské lesy Žatec Lubomír Segeš. I Kassal potvrzuje, že nyní lesy stačí pokrývat náklady, ale myslí si, že v příštích letech si už na sebe nemusejí vydělat. Soudí tak i z hospodaření v městských lesích, kde vidí rezervy, kupříkladu v péči o mladé porosty. Segeš, který městskou organizaci řídí sedm let a zamýšlený prodej majetku nepovažuje za dobrý nápad, se brání: „Každý rok máme kontrolu z kraje. Ani ta poslední letos v únoru neshledala závady.“ Rovněž zastupitel Frýba si nemyslí, že by se v žateckých lesích hospodařilo špatně. „Radnice mají někdy přemrštěnou představu o výnosech z lesa,“ poukazuje předseda SVOL Kučera a zdůrazňuje, že města by se neměla ohlížet jen na finanční efekt, ale docenit také rekreační a vodohospodářskou funkci. To se týká i Žatce. V jeho lesích vedou cyklostezky a jsou tam i zdroje pitné vody.

Jak to bylo v Kroměříži

Žatec, jak připojuje jeho místostarosta, si současně zjišťuje, jak s lesy nakládají jiná města. „Třeba Louny své lesy prodaly,“ prohlásil Kassal. Příměr však nezvolil nejvhodnější. „Naše město nikdy moc lesů nevlastnilo a už téměř žádné nemá. Sedmnáct hektarů odkoupily státní lesy za půl milionu korun. Sedm hektarů získal za 220 tisíc korun soukromý majitel,“ uvedla tajemnice lounského městského úřadu Renáta Čapková. Asi před třemi lety přepustil 400 hektarů lesů za zhruba 30 milionů korun Jáchymov. „Šlo o přírodní rezervaci, a proto byla cena odpovídající. Novým majitelem se stal stát prostřednictvím agentury ochrany přírody,“ připomněl ředitel Lesního úřadu Jáchymov Robert Marschner. Peníze použilo lázeňské město na splácení dluhů. Prodej dalších lesů, které má nyní na třech tisících hektarů, neplánuje.
Jiné sousto nabízela před dvěma lety Kroměříž. „Les městu neslouží. Naopak na něj ročně zhruba půl milionu až milion korun doplácíme. Je to zbytečná zátěž,“ obhajoval v médiích jeho prodej tehdejší starosta Petr Dvořáček (ODS). Otázka, zda se vzdát více než 650 hektarů lesa vzdáleného asi 40 kilometrů od Kroměříže a díky tomu snížit úvěrovou zátěž a vydělat na různé investice, rozdělila tamní zastupitele. S nabídkou 99 milionů korun zvítězila v soutěži dopravní firma BC Logistics z Otrokovic. Její majitel Antonín Sieklík říká, že šlo o srdeční záležitost: „Les mám za domem, chodím do něj už 30 let a mám jej pro potěšení“. Na ztrátový koníček doplácí milion až dva miliony korun ročně. „Netěžíme, kolik bychom mohli, dáváme do pořádku lesní cesty a v této politice chceme pokračovat,“ slibuje nový vlastník.

GRAF:
Nejvíc má stát
Držba lesů v ČR (%)

Státní*60
Soukromé*23
Obecní*16
Lesní družstva*1

Pramen: Český úřad zeměměřický a katastrální, Ministerstvo zemědělství ČR

BOX:
Prodej městských lesů

Kroměříž – více než 650 hektarů za 99 milionů korun.
Jáchymov – přibližně 400 hektarů za zhruba 30 milionů korun, dál vlastní asi 3000 hektarů.
Louny – vlastní jen malé výměry, prodáno 24 hektarů za zhruba 720 tisíc korun.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Auta
Retro: Ford Mustang přežil i zlé časy. A dnes je to úplný…
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC ztrácí. ABT má řešení
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných dopravních prostředků?
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Technologie
Velký přehled: Kdo vlastní naše pojišťovny?
GeForce GTX 1070 Ti už se objevují na fotografiích, prosáklo skóre v 3DMarku
Cnews FM: Microsoft vydal Windows 10 Fall Creators Update [podcast]
Vyšel Total Commander 9.10. Co je nového?
Philips začíná upgradovat své televizory na Android 7.0, na rozdíl od Sony ale ne všechny
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít