Vymáhání dluhů je lukrativní záležitost

11. prosince 2006, 00:00 - ERICH HANDL
11. prosince 2006, 00:00

MARTIN HORÁK:Banky a pojišťovny nestíhají vymáhat peníze od neplatičů. Stále častěji najímají externí správce pohledávek. Tohoto trendu se rozhodl využít pražský ekonom Martin Horák a založil firmu na správu dluhů.V devadesátých letech byl Martin Horák studentem Vysoké škole ekonomické v Praze.

MARTIN HORÁK: Banky a pojišťovny nestíhají vymáhat peníze od neplatičů. Stále častěji najímají externí správce pohledávek. Tohoto trendu se rozhodl využít pražský ekonom Martin Horák a založil firmu na správu dluhů.

V devadesátých letech byl Martin Horák studentem Vysoké škole ekonomické v Praze. Po promoci se relativně rychle vypracoval přes různá zaměstnání až na viceprezidenta společnosti T-Mobile pro marketing a komunikaci. S tímto prestižním místem, kde jiní kariéry končí, ale třicetiletý manažer spokojen nebyl. „V korporátní sféře jste dobře placeni, ale oklešťováni systémem. V T-Mobile jsem se cítil příliš svazován ústředím koncernu, neměl jsem potřebnou volnost pro vlastní nápady. Nakonec jsem zjistil, že dříve nebo později budu překladatelem reklamy,“ říká s odstupem Horák.

Rozhodl se tedy k zásadnímu profesnímu obratu a od marketingu přešel k právu. Nastoupil do jedné z pražských advokátních kanceláří a začal při zaměstnání studovat práva. „Ale styl této kanceláře, kde jsem byl členem vedení, mi nebyl vlastní. Rozhodl jsem se proto, že zkusím podnikat na svou pěst. Na právnické fakultě i v advokátní praxi jsem se naučil hodně o správě a vymáhání pohledávek. Banky, pojišťovny a leasingové firmy si stále častěji najímají externí firmy, které by jim tyto dluhy spravovaly. Tak proč to nezkusit,“ řekl si Horák na začátku letošního roku.

PRÁVNĚ A EXEKUČNĚ

V březnu tak zakoupil za naspořené peníze a s pomocí kapitálově silnějšího partnera akciovou společnost pro správu pohledávek - Credit Management. Přišla už na dost obsazený trh, ale Martin Horák si věří. „Na trhu je spousta inkasních agentur, které zajímá mimosoudní vyrovnání s věřitelem. Prostě do člověka trpělivě buší a on se jim časem takzvaně »rozplatí«. Já jsem firmu postavil spíše na právněexekuční cestě, vymáháme peníze prostřednictvím soudů a celostátní sítě exekutorských úřadů. Abychom na trhu byli konkurenceschopní, rozšířil jsem námi poskytované služby i o mimosoudní vymáhání, čímž je servis kompletní. V začátcích jsme měli jednoho velkého klienta, banku, kterou bych ale nechtěl jmenovat,“ říká podnikatel, který je podílníkem, předsedou představenstva a zároveň výkonným ředitelem společnosti zároveň.

Má šanci uspět? Horákův přítel Petr Beneš si myslí, že právě dobré kontakty by mohly začínajícímu podnikateli přinést profit: „Martina znám už od školy, je to cílevědomový člověk, který dokáže rozvíjet své přednosti a pracovat na záporech. Ale to by bylo pro byznys málo, protože dnes na trhu rozhodují osobní vazby a konexe. A ty Horák má,“ tvrdí Beneš.

BIČ NA FORMÁNKA Credit Management má nyní deset zaměstnanců v pražské pobočce, dva v brněnské a jeden pracovník zajišťuje od letošního října chod filiálky v Bratislavě. Jak firma na vymáhání a správu pohledávek v praxi funguje? „Řekněme, že pan Formánek přestane splácet bance úvěr. Banka se z něj snaží tři měsíce peníze dostat a potom buďto pohledávku odprodá, nebo ji svěří externí firmě, která pak peníze vymáhá jménem banky. My nabízíme obě služby, pohledávky kupujeme nebo spravujeme. Když tedy máme od pana Formánka vymoci dluh, posíláme mu předžalobní upomínku a dáváme mu ještě nějakou lhůtu na zaplacení. V tomto momentě se s námi část lidí dohodne na splátkovém kalendáři. Když ale pan Formánek nereaguje, věc klasicky žalujeme. Soud by pak měl vydat platební rozkaz do měsíce po doručení, ale je to kraj od kraje individuální. Pakliže dlužník nepodá odpor, rozkaz nabude právní moci a daný člověk je povinen zaplatit. Pokud ani toto neakceptuje, přechází se do exekučního řízení. My podáváme návrh, exekutor koná,“ vysvětluje Martin Horák.

Podle jeho slov ale nejde nejdříve o takzvanou mobiliární exekuci, kdy exekutor lidem olepuje televizi a pračku. Jde o obstavování účtů, blokace stavebního spoření, zápisy do katastru nemovitostí a podobně. Teprve v okamžiku, kdy hodnota blokovaného majetku nedosahuje výši dluhu, je dotyčný zbaven „přebytečného“ nábytku. To ovšem pouze v tom případě, kdy si to věřitel přeje. Pro vymáhající firmy je to lukrativní záležitost, protože dlužníkovi, který nereaguje na výzvy věřitele, může vystoupat závazek až do astronomických výšek. „Například ze tří tisíc korun, nesplacených třeba za pojistné, může ve finále být až 27 tisíc, a to pouze podle příslušných vyhlášek ministerstva spravedlnosti upravujících odměnu advokáta a exekutora,“ upřesňuje Horák.

Jeho firma má po devíti měsících fungování pět stálých klientů, spravuje pohledávky za zhruba 85 milionů korun.

|KDY BUDE V ZISKUCredit Management je nyní v začátcích. Kdy bude generovat zisk? „Náš plán je postaven na osmnáct až čtyřiadvacet měsíců, to znamená, že zhruba dva roky se nám budou vracet vklady do počátečních investic. Záleží samozřejmě na vnějších podmínkách, protože konkurence na trhu sílí. Investiční domy si vyzkoušely, že nákup pohledávek je rentabilní záležitost a šponují ceny na trhu. Jestliže před dvěma lety se určité druhy pohledávek daly nakupovat za jednotky procent, nyní už je jejich cena až 35 procent,“ říká Martin Horák.|

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
dTest: Které dary musíte zdanit a kolik odvedete státu?
Práce pro více zaměstnavatelů během roku 2017 a daně
Povinné ručení? Nejlevnější není vždy nejlepší
Chcete si přivydělat? Staňte se členem volební komise
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Auta
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být…
Srážka se zvěří hrozí nejen na podzim. Co v takovém případě dělat?
Automobilce Mini došla trpělivost. Na Dakar pošle auta s pohonem 4×4 i zadokolky
Je pohon na LPG ohrožený druh? Originálních aut na plyn už moc nekoupíte
Škoda představuje model Ke Luoke. Je to prodloužený Karoq pro Čínu
Technologie
Transcend RDC2: multifunkční čtečka karet pro smartphony (vyzkoušeno)
Messenger už nebude tak brutálně masakrovat fotky. Novým limitem je 4k
4K, HDR a 5× větší úhlopříčka, než má vaše televize. Nový projektor od BenQ stojí jen 40 000 Kč
Panelové prostředí pro aplikace ve Windows žije. Možná si ho brzy osaháme
Vznikl velký výrobce procesorů ARM pro servery, Marvell a Cavium se spojí za 6 miliard $
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít