Vymahačům dluhů loni stoupl objem pohledávek o 2,4 miliardy - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Vymahačům dluhů loni stoupl objem pohledávek o 2,4 miliardy

, čtk,
Vymahačům dluhů loni stoupl objem pohledávek o 2,4 miliardy
Zdroj: Profimedia.cz

Objem pohledávek předaných inkasním agenturám stoupl v roce 2016 meziročně o 2,4 miliardy korun na 23,7 miliardy korun. Vyplývá to z aktuálních výsledků pravidelného průzkumu inkasního trhu v Česku provedeného Asociací inkasních agentur ve spolupráci se společností EY. Průměrná pohledávka řešená inkasní agenturou přitom v roce 2016 klesla o 539 korun na 12 256 korun. Pohledávky za domácnostmi činily 89 procent.

„Po velkém propadu v roce 2013 inkasní trh stagnoval. Ještě výsledky za rok 2015 měly stagnující tendenci. Inkasní agentury hledaly další možnosti svého uplatnění a některé se začaly orientovat na jiné oblasti působení. Podle aktuálních výsledků za rok 2016, kdy vzrostlo na trhu jak množství nových pohledávek po splatnosti, tak i objem těchto pohledávek, je to takové malé blýskání na lepší časy,“ komentoval čísla prezident asociace Radek Laštovička.

Mimosoudní inkaso pohledávek podle něho stále naráží na svou legislativní neukotvenost a také na nové návrhy zákonů, které mají dopad do této oblasti. „Neplatiči jsou zase o něco lépe vzdělaní v tom, na co mají nárok, a věřitelé získali mnoho nových povinností. Nejistota v rozhodování soudů přetrvává dlouhodobě,“ dodal Laštovička.

Inkasní agentury loni zpracovaly přibližně 1,92 milionu nových pohledávek a vytváří více než 1050 pracovních míst. Průzkum ukázal, že většina pohledávek (92,9 procenta) je vymáhána pro třetí stranu. Ač by se inkasní agentury do odkupování pohledávek také rády zapojily, ve většině případů se vítězi výběrových řízení stávají nejrůznější investoři.

Vzhledem k ekonomickému boomu šlo o překvapení

„Meziročně inkasní trh přišel o dalších 260 pracovních míst. Počet pohledávek předaných inkasním agenturám v posledním roce však překvapil. Mimosoudní inkaso pohledávek je anticyklické, takže když se firmám daří, tato oblast zažívá útlum a opačně. Proto jsme očekávali spíše pokračování stagnace inkasního trhu. Přesto bych tento nárůst nepřeceňoval a považuji jej spíše za další projev všeobecného nedostatku pracovníků, který nutí české firmy více využívat outsourcing některých činností na specializované dodavatele,“ uvedl partner oddělení transakčního poradenství společnosti EY Marek Jindra.

V pořadí desátého průzkumu se zúčastnilo 24 inkasních agentur. Podle odhadu průzkum pokrývá 80 procent trhu inkasních služeb v Česku. Asociace inkasních agentur byla založena v roce 2002 a od roku 2006 je členem FENCA (Evropské federace národních asociací inkasních agentur). Členové asociace jsou nejvýznamnější společnosti působící ve správě a inkasu pohledávek.

Související články:

Brusel řeší nesplácení úvěrů, Česko s tím podle Pilného nemá problém

Dluhy domácností vůči bankám stouply v květnu meziročně o 110 miliard

Brzda investic. Špatná platební morálka škrtí firemní růst


Ohodnoťte tento článek
Diskuze