Vyjede brzy Porschwagen?

24. října 2007, 18:28 - Karel Zaoral
24. října 2007, 18:28

VW

Evropský soudní dvůr (ESD) vydal průlomové rozhodnutí ve věci zákona, který chrání automobilku Volkswagen před převzetím jiným subjektem. Dle verdiktu soudu zákon porušuje pravidla EU týkající se volného pohybu kapitálu. „Rozhodnutí je dobrou zprávou pro vnitřní trh a volný pohyb kapitálu,“ říká mluvčí Evropské komise Oliver Drewes.
Podobný názor měl i generální advokát ESD Dámaso Ruiz-Jarabo, jenž případ sledoval a vydal k němu už v minulosti předběžné stanovisko. „V tomto případě není v národní legislativě splněn požadavek respektování systému vlastnictví majetku zakotvený ve Smlouvě o založení Evropského společenství, neboť ,zákon o Volkswagenu´ prakticky chrání společnost před nabídkami převzetí ze strany zahraničních subjektů,“ prohlásil Ruiz-Jarabo.
Možné důsledky rozhodnutí ESD, jímž „dostala“ dolnosaská vláda přes ochranitelské prsty, jsou dalekosáhlé. Jednak se tím uvolňuje cesta automobilce Porsche k převzetí Volkswagenu, kromě toho se však otevírají dveře do přehršle dalších odvětví dříve nevítaným investorům. „Potvrzení stanoviska generálního advokáta by totiž znamenalo pokračování trendu zaměřeného proti zlatým akciím a další rozšíření možností pro úspěšné přeshraniční fúze ve vztahu k bývalým státním podnikům a tedy potenciální konec strategickým podnikům,“ tvrdí Matthew Levitt, partner právní kanceláře Lovells, která se soutěžním právem EU zabývá.
Přímo ohrožené se mohou cítit vlády Portugalska, Polska, Británie, Nizozemska a Rumunska, které některé podniky chrání stejným způsobem jako Německo „svůj“ VW. Zjednodušeně tedy disponují větší silou, než by jim dávala výše jejich podílu, což se do jisté míry týká i Maďarska a koncernu MOL. Jde o podniky Energias de Portugal a GALP Energia v Portugalsku, patnáct subjektů v Polsku, britský BAA, nizozemské KPN i Petrom, největší ropnou firmu v Rumunsku, v níž drží podíl OMV.

Pozadí případu Co se nelíbí EK?

  • právo Spolkové republiky Německo a spolkové země Dolní Sasko jmenovat po dvou členech dozorčí rady společnosti, dokud budou jejími akcionáři
  • omezení hlasovacích práv na 20 procent základního kapitálu, pokud má některý z akcionářů vyšší majetkovou účast
  • zvýšení většiny potřebné pro přijetí určitých usnesení valné hromady na více než 80 procent zastoupeného akciového kapitálu (zatímco zákon o akciových společnostech vyžaduje 75procentní většinu).

Pramen: právní kancelář Lovells

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Přímá volba prezidenta ČR
Z e-shopu přivezli rozbité zboží?
4 nejznámější kryptoměnové burzy současnosti
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Auta
Seat dále navýší výkon Leonu Cupra. Příští rok dorazí…
Muzeum Citroën prodává část své sbírky. Jsou to samá krásná a zajímavá auta
Honda chystá na rok 2022 elektromobil, který se nabije za 15 minut
Kdo se stane evropským autem roku? SUV mají největší šanci, protože jich je většina
Kvíz: Poznáte auto jen podle předního světla?
Technologie
EA byla příliš nenasytná. Některé země mikrotransakce ve hrách označují za formu gamblingu
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Už i zdroje se vyrábí speciálně pro těžbu kryptoměn. FSP uvádí 2000W model pro 16 grafik
Nejlevnější 4K OLED televize se slevy nedočkala, ale dostane k ní zdarma PS4 Pro
Edge se právě naučil automaticky vyplňovat formuláře [Windows Insider]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít