Výhodnější? Jak pro koho

12. prosince 2007, 18:27 - Petra Pelantová
12. prosince 2007, 18:27

Změny firmám znepříjemní život, leasingové společnosti by mohly vydělat

Co udělá daňová reforma s leasingem? Leasingové společnosti si nejsou úplně jisté. Alespoň to vyplývá z tiskových zpráv, které tyto společnosti od podzimu chrlí. Změna systému daní zruší dosavadní výhody leasingu, říkají jedni. Reforma naopak leasing ještě víc zatraktivní, namítají druzí. A do třetice – reforma nic nezmění. I takové sdělení je možné vyslechnout. A jak to je doopravdy? Svým způsobem jsou všechna tři tvrzení pravdivá, záleží na úhlu pohledu. Faktem je, že leasingovým společnostem přinesou změny vyšší zisky. Firmám zase delší odpisy způsobí, že odvedou více na daních a vylepší státní rozpočet. Fyzických osob se pak změny dotknou nejméně.

Každá firma jiný názor.

Největší tuzemská leasingová firma ČSOB Leasing tvrdí, že výhody leasingu skončí prvního ledna. Minulý měsíc proto odstartovala produktovou řadu, která „pro podnikatele prodlužuje dosavadní výhody leasingu“. „Uzavře-li zákazník v rámci akčního produktu leasingovou smlouvu ještě do konce roku 2007, získá hned dvě velké výhody. Využije stávajících výhod finančního leasingu, předmět získá do užívání hned a splácet začne za tři měsíce,“ prohlásil při startu kampaně produktový šéf ČSOB Leasing Petr Neuvirth. Daňová reforma je zde, naši zákazníci očekávají řešení a my s optimálním řešením pro ně včas přicházíme, zdůraznil.
Na daňové výhody současného leasingu láká klienty od podzimu také další firma - Credium. Jiný dopad reformy zase vidí ŠkoFin. Jednatelka firmy Jiřina Tapšíková na nedávné tiskové konferenci prohlásila, že výhody leasingu zůstanou zachovány i v příštím roce po daňové reformě a že podnikatelům nehrozí takové nebezpečí daňově neuznatelných nákladů jako v případě úvěrování. Pro některé podnikatele by prý navíc mohl být leasing ještě výhodnější.

Nový leasing, vyšší daně.

Reforma zahýbala s podmínkami leasingu podstatným způsobem, ale spíše pro firmy. Základním rozdílem bude doba odepisování pro osobní, užitkové či nákladní vozy, ale i stroje, zařízení a technologie. Podniky je nyní při finančním leasingu odepisují tři roky. Jinými slovy si mohou tři roky snižovat zisk, a tím i daně, které ze zisku odvádějí. Reforma tuto lhůtu posune na pět let, v případě některých strojů a zařízení ze tří na deset let, takže se předmět bude odepisovat déle. Pro firmu to ve finále bude znamená vyšší daně. O výhodách pro firmy tedy nemůže být řeč a lze předpokládat, že pokud podniky uvažovaly o koupi nějakého předmětu na leasing, budou zřejmě spěchat do konce roku. „Na smlouvy o finančním leasingu uzavřené do konce roku se použijí současné předpisy, a proto může být výhodné uzavření leasingové smlouvy na pořízení osobních a užitkových automobilů, nákladních automobilů, strojů a zařízení do konce roku 2007. Takto uzavřené smlouvy o finančním leasingu budou mít daňově uznatelné splátky na období tří let, a to i v případě předání předmětu leasingu po prvním lednu 2008,“ vysvětlil daňový poradce a jednatel společnosti Conto Servis Josef Janata.

Nešťastný leasing nemovitostí.

Daňová uznatelnost splátek, kterou zmiňuje Janata, je totiž další podstatnou novinkou. „Náklady ve výši jednoho procenta z ročního nájemného budou nově považovány za daňově neuznatelné,“ uvedl Janata. Znamená to, že firma si nebude moci dát do nákladů vše, co za rok na leasingu zaplatila. Po Novém roce to bude méně, jen 99 procent. Takže podnikům se opět zvýší daňový základ, a tím rovněž daň, i když jen mírně. Změnu daňové uznatelnosti hodnotí Janata následovně: „U leasingu movitých věcí by nemělo jít o nijak závažný problém. Ten však může nastat u leasingu nemovitostí, zvláště u velkých projektů v řádech stamiliónů a miliard korun.“
Pokud tedy reforma mírně znevýhodní leasing vozidel, u nemovitostí to platí dvojnásob. Kromě omezení daňové uznatelnosti, kde je jedno procento z leasingu nemovitostí podstatně citelnější než třeba u vozidel, se významně protahuje doba odpisování. Reforma totiž tuto lhůtu posune z osmi na třicet let. Řadu firem by tato změna mohla od financování nemovitostí leasingem odradit.

Výhody jen pro leasingovky.

Schválená reforma bude mít vliv i na leasing soukromých osob. „Češi, kteří se po Novém roce rozhodnou využít finančního leasingu, se sice musí připravit na některé novinky, ovšem půjde pouze o formalitu,“ konstatoval Janata. Také fyzické osoby totiž musí uzavřít leasingovou smlouvu minimálně na pět let, lze ale využít takzvaného zrychleného splácení třeba na tři roky. „Zbývající dva roky pak klient platí jen formální poplatek a pojištění,“ doplnil Janata. (Viz stranu 60 - Těžké dilema) Bez nadsázky lze tedy zhodnotit vliv reformy na leasing tak, že firmám přinese mnoho překážek, a budou si proto rozmýšlet, zda si namísto leasingu nevzít úvěr. Mnout ruce si ale mohou leasingové společnosti. Už jen prodloužení minimální doby leasingu pro ně znamená další výdělek. Leasingovky proti reformě patrně neprotestovaly. Jejich podnikání je byznys, kde se točí více než sto miliard korun ročně, a novinky by jim mohly nějakou tu miliardu ještě přihodit.

Novinky ve zkratce Finanční leasing v roce 2008

  • Prodlužuje se minimální doba trvání finančního leasingu. U osobních, užitkových a nákladních automobilů bude minimální doba trvání leasingové smlouvy prodloužena ze tří na pět let. U leasingu strojů a zařízení dojde k prodloužení rovněž ze tří na pět let, ale jen pro druhou odpisovou skupinu. U třetí odpisové skupiny se lhůta posunuje ze tří na deset let. K největším změnám došlo u nemovitostí, a to ze současných osmi na třicet let.
  • Zrušení hranice 1,5 milionu korun pro daňovou uznatelnost pořízení osobních automobilů na leasing. Na automobily dražší než 1,5 milionu korun se doposud pohlíželo daňově pouze tak, jako by stály 1,5 milionu. Nově tedy daňová uznatelnost nájemného luxusních automobilů nebude nijak limitována.
  • Zvýšení srážkové daně u finančního leasingu. Sazba srážkové daně z nájemného při finančním pronájmu placeného do zahraničí se zvyšuje z jednoho na pět procent.
  • Omezení daňové uznatelnosti leasingových splátek. Z ročních leasingových splátek přesahujících jeden milion korun nebude jedno procento daňově uznatelné.
  • Zruší se speciální časové odpisy majetku pronajatého formou finančního leasingu.

Pramen: daňová kancelář Conto Servis

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Segwit2x se nekoná. Bitcoin se zatím štěpit nebude.
Rozdíly v placení zdravotního a sociálního pojištění pro OSVČ
Měli byste se bát, když nakupujete na českých e-shopech?
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
Auta
Retro: Kolik stála nová auta v listopadu 1989 a o kolik…
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce rozsvítí tyto kontrolky?
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Technologie
8 smartphonů do 10 000 Kč: kompakt, phablet, odolňák i vlajková loď [Vánoce 2017]
Robot Atlas je zase mrštnější. Podívejte, jak udělá salto (video)
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Procesory ARM proráží už i v superpočítačích. Na ThunderX2 s jádry Vulcan sází sám Cray
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít