Výhodné spoření, výhodná půjčka - HVB chytá druhý dech

21. října 2002, 00:00 - Ján Simkanič, www. mesec.cz
21. října 2002, 00:00

Zero Bond není nějaká zázračná nabídka - nabízí jen o něco lepší zhodnocení peněz Drobní klienti o HVB Bank Czech Republic příliš často neslyšeli od chvíle, kdy vloni vznikla. Dnes se zdá, že HVB se k této zákaznické skupině začíná pomalu vracet. Slibuje výhodné zhodnocení vkladů a mimořádně levné půjčky.

Zero Bond není nějaká zázračná nabídka - nabízí jen o něco lepší zhodnocení peněz

Drobní klienti o HVB Bank Czech Republic příliš často neslyšeli od chvíle, kdy vloni vznikla. Dnes se zdá, že HVB se k této zákaznické skupině začíná pomalu vracet. Slibuje výhodné zhodnocení vkladů a mimořádně levné půjčky. Kdo dá víc?

HVB Bank Czech Republic zřejmě přehodnocuje své působení na českém trhu. Zatímco většina ostatních bank se na drobnou klientelu zaměřovala již delší dobu, HVB zůstávala do značné míry stranou (především marketingově), ať už se jednalo o novinky v běžných účtech nebo třeba hypotékách. V minulém týdnu se však rozhodla pro masivní kampaň v médiích, založenou na výhodném spořicím programu a levných úvěrech. Jedná se o klasický tah, kterým na sebe má banka upozornit, a podle slov jejích představitelů jde pouze o začátek dalších novinek. Mohutnou ofenzivu prý můžeme v příštím roce čekat hlavně v oblasti hypotečních úvěrů, které sice mají známou značku Majordomus, ale také malý podíl na trhu.

Změna původního názvu

Změna HVB začíná už s tím, že banka upouští od prosazování svého původního názvu HVB Bank Czech Republic a v současné době na jejím logu naleznete už jen HVB Bank. T o ovšem klientům moc nepomůže, a proto jsou tu dvě praktické záležitosti. Jednou z nich je časově omezená supernabídka spotřebitelského úvěru s úrokovou sazbou 6,9 %, tou druhou, na kterou teď zaměříme svou pozornost, je netradiční produkt, který má zhodnotit vaše finance o 2,8 %.

Spoření s úrokem 2,8 %

Není žádnou novinkou, že úrokové sazby na vkladových účtech rychle a jistě klesají. Přitom neexistuje příliš mnoho cest s nízkým rizikem, jak se tomuto trendu bránit. Běžné účty slovo úroky prakticky neznají, spořící účty, vkladní knížky i termínové účty, i jako by se předháněly, kdo dosáhne historického minima dříve. Co v takové chvíli s penězi? Stavební spoření je jasná věc, ale tam je výhodné spořit jen 18 000 Kč za rok. Co se zbytkem úspor? Několik možností by se přece jenom mohlo najít. Začněme nabídkou HVB Bank, která se nazývá Zero Bond, a podívejme se, jaké má alternativy. Zero Bond je zvláštní hybrid mezi dluhopisem a tradičním vkladem. Od banky si koupíte tzv. Zero Bondy, v nominální hodnotě 10 000 Kč/kus se splatností k 31. 12. roku 2003, 2005 nebo 2007 (splatnost je tedy roční, tříletá a pětiletá plus dva měsíce). Od tradičního dluhopisu se však Zero Bond liší tím, že nemá kupony, které by se každý rok vyplácely, ale jeho tržní cena je vždy nižší než cena nominální. Rozdíl mezi tržní a nominální cenou pak představuje výnos. Jak konkrétně situace vypadá, můžete zjistit z následující tabulky. Jak jste jistě zjistili, reklamní lákadlo 2,8 % se týká Zero Bondu se splatností 3 roky a dva měsíce. Musíte už sami posoudit, nakolik je pro vás výnos 2,8 % za tři roky lákavá nabídka. V ezměte však v úvahu několik omezení minimální vklad 100 000 Kč a fakt, že výnos 2,8 % můžete získat až po šesti měsících, protože banka počítá s daňovou optimalizací, kdy po šesti měsících tento cenný papír bude mít povahu kapitálové investice a bude tedy osvobozen od daní. Zároveň se však nejedná o rizikovou investici a banka navíc garantuje téměř okamžitou likviditu (Zero Bondy se nebudou obchodovat na sekundárním trhu, takže je to záležitost jen mezi vámi a bankou, můžete tedy kdykoliv přijít na pobočku a prodat). Výnos 2,8 % (který můžete získat až po 6 měsících) odpovídá přibližně 3,3 % klasických úrokových sazeb např. u termínovaných vkladů. T aková nabídka se na současném trhu hledá opravdu těžko. Na druhou stranu, klasické vklady jsou pojištěny (ačkoliv HVB je opravdu silná banka, u které se snad bát nemusíte) a naopak výhodou Zero Bondu je jeho okamžitá likvidita (ovšem s nižším výnosem). Srovnejme to například s nabídkou tradičně nejvýnosnější banky, co do úroků u termínovaných vkladů, s Union bankou. T a nabízí za tři roky sazbu 2,9 % (při vkladu do 150 000 Kč), 2,95 % (do 300 000 Kč) a 3,1 % (do 500 000 Kč). Což odpovídá po zdanění cca 2,5 %, respektive 2,5 %, respektive 2,6 %. Je to takový rozdíl? Například u částky 200 000 Kč za tři roky dojdeme k rozdílu necelých 3000 Kč (tedy asi 1000 Kč/rok). Vyplatí se to? Někomu ano, někomu ne.

Zero Bond má mnoho konkurentů

Ovšem konkurencí Zero Bondu nejsou jen termínované vklady - můžete také zkusit hypoteční zástavní listy (např. ČMHB ještě stále prodává emisi z května tohoto roku), jež by měly být minimálně stejně výnosné (a také nejsou zdaněny). Navíc, pokud máte hodně peněz, investujte do nemovitostí, především ceny v Praze slibují v nejbližší době stálé zhodnocení často v řádech desítek procent za rok. A pokud patříte mezi dobrodruhy, jsou tu akcie a podílové fondy. Zero Bond zkrátka není nějaká zázračná nabídka - nabízí jen o něco lepší zhodnocení peněz (pro střední investory) než tradiční spořicí nástroje. Uvidíme, jaký bude mít úspěch.

Výnosnost Zero Bondu (k 18. 10. 2002)

Dluhopis se splatností 31. 12. 2003

od 50 000 do 500 000 Kč Prodej za 98,38 % nominálu Výnos 1,36 %

od 500 000 Kč Prodej za 98,29 % nominálu Výnos 1,43 %

Dluhopis se splatností 31. 12. 2005

od 50 000 do 500 000 Kč Prodej za 91,67 % nominálu V ýnos 2,75 %

od 500 000 Kč Prodej za 91,57 % nominálu V ýnos 2,78 %

Dluhopis se splatností 31. 12. 2007

od 50 000 do 500 000 Kč Prodej za 84,85 % nominálu V ýnos 3,20 %

od 500 000 Kč Prodej za 84,57 % nominálu V ýnos 3,27 %

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce…
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Pokuta za pád z kola? Absurdní, ale ne víc než jiné pokuty za nehodu [komentář]
Technologie
Desky platformy Intel Z390 už existují. V Sandře se objevil model od SuperMicro
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Nvidia má nové GeForce pro notebooky, MX110 a MX130. Používají ale staré 28nm čipy
Psaní na displeji tažením a nová gesta při psaní rukou [Windows Insider]
Začalo testování Opery 51. Už nezapomíná, které weby jste si připnuli
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít