Výhled na zkrotlé davy

28. září 2011, 19:35 - Josef Vomáčka
28. září 2011, 19:35

Znovuvzkříšená slavná berlínská kavárna Josty marně hledá svůj styl, kterým oslňovala před stoletím

Berlín má od svého eruptivního probuzení v osmnáctém století za sebou neuvěřitelný rozvoj extrémně moderně pojatého velkoměsta. Nedílnou součástí svobodné metropole byly velké a slavné kavárny, které mívaly stejnou roli jako uznávané podniky vídeňské, budapešťské a pařížské.
Znalci Berlína mohou připomenout podniky Reinhardt nebo Einstein, jejichž příběhy jsou zajímavé a servis možná typičtější. Kavárna Josty nicméně patří přes dvě stě let k nejpozoruhodnějším fenoménům pokořeného a znovu budovaného města.

Heine i Wilder

Tudy kráčely moderní umělecké dějiny. Básník Heinrich Heine byl v Josty denním hostem, takže mohl ve svém dopise příteli v roce 1822 konstatovat, že tam tanečník Antonín vydělával sto louisdorů každý večer. Pochvaloval si, že jste v Josty mohli číst Abendzeitung, Morgenblatte i Wiener Konversationsblatte, a nejen to. „Stechbahn, to je přímo boulevard umění! Bozi na Olympu, stejně jako hosté v Josty požívají Ambrosii, jak jinak lze popsat zdejší sladkosti (Josty byla v té době hlavně cukrárnou – pozn. red.)! Ani Afrodita, zrozená z pěny, nebyla sladší. I když byl lokál dekorován jako pivnice, nutila kvalita zdejší krmě a dortů všechny ty strýce doslova si olizovat prsty. Pryč odtud, oči spatřily dveře otevřené, srdce tichne blahem!“ básnil o původní cukrárně na náměstí An der Stechbahn 1. Začalo to vlastně ve Švýcarsku. Johann Josty se narodil v roce 1773 ve švýcarském údolí Engadin v obci Sils a jeho otec ho nechal vyučit cukrářem v Magdeburku. S bratrem Danielem a dalšími společníky založil v roce 1796 v Berlíně firmu Johann Josty a spol., která existovala nepřetržitě až do roku 1943 a provozovala kavárny a cukrárny v několika německých městech. V Berlíně kromě prvního podniku společnosti – cukrárny na Stechbahn – vznikla také filiálka na nároží dnešní Bundesallee a Trutnovské ulice a další přímo vedle slavného nádraží ZOO v Charlottenburgu na Joachimstalerstrasse.
Významných hostů Josty jako Heine bylo mnohem více. Nedaleko sídla cukrárny na Postupimském náměstí, kam se podnik přestěhoval v roce 1888, bydleli stálí návštěvníci, k nimž patřili básník a spisovatel Theodor Fontane, autor buněčné teorie profesor Rudolf Virchow, malíř Adolf von Menzel, básník a dramatik Ernst von Wildenbruch (který byl nelegitimním vnukem prince Louise Ferdinanda Pruského), dadaista Kurt Schwitters či komunista Karl Liebknecht.
Dynamika rušného Postupimského náměstí a těkavost zdivočelých davů strhávala i spisovatele, jako byli Joseph von Eichendorff, bratři Jacob a Wilhelm Grimmové nebo Erich Kästner. Ten koncem dvacátých let napsal nejslavnější a nejpopulárnější knihu z dob Výmarské republiky Emil a detektivové, ve které Josty také účinkovala. Název Na terase kavárny Josty zase nesla slavná expresivní rytmická báseň Paula Boldta z roku 1912, dalšího ze stálých hostů.
Pro mnohé znalce je Josty místem, kde se formulovaly zásady expresionismu a Nové věcnosti – Neue Sachlichkeit. A to v děsivém hluku terasy s výhledem na extrémně dopravně živé Postupimské náměstí, kde se v letech třicátých křižovalo čtyřicet tramvajových linek a za hodinu tu projelo 600 tramvajových souprav a kudy spěchali dobře situovaní měšťané přijíždějící z jižních čtvrtí Berlína na nedaleké Postupimské a Anhaltské nádraží.
Pro jiné je kavárna centrem ruských imigrantů žijících v metropoli počátkem minulého století, neboť pařížský život byl pro skupiny chudších intelektuálů příliš nákladný, a tak si oblíbily Berlín. Vždyť v roce 1923 ve městě vycházelo 39 ruských časopisů a působilo 86 ruských nakladatelů! Hlavním stolem této imigrantské společnosti honosící se jmény Erenburg, Gorkij, Majakovskij či Tolstoj byla přitom Josty.
Desítky dalších kaváren okolo Pražského náměstí a Nollendorfplatzu se navíc staly přístřeším pro více než 600 tisíc Rusů, kteří ve městě přežívali po útěku z rudého Ruska. Ostatně hlavní západní třídě Kurfürstendamm se tehdy říkalo NEPski prospekt – což byla narážka nejen na hlavní třídu Petrohradu, ale také na NEP, Novou hospodářskou politiku prosazovanou počátkem dvacátých let Leninem.
V hotelu Esplanade na Postupimském náměstí spávali ve dvacátých letech Charlie Chaplin a Greta Garbo a k tanci tam hrával Marek Weber se svým orchestrem. Billy Wilder se dokonce v Josty živil jako placený taneční partner.

Filmové memento

Rodina Josty prodala nesmírně oblíbený podnik v roce 1900 vdově po zakladateli konkurenční kavárny Bauer, která ji výrazně modernizovala. Paní Bauerová se pak kavárny zbavila o třicet let později a spolu s tím zmizelo z jejího průčelí slavné jméno Josty. To už se ale Postupimské náměstí stalo hlavní křižovatkou Berlína, okolo vyrostly nové moderní výškové stavby, funkcionalistické perly i moderní atrakce přitahující desetitisíce diváků každý večer. Velkokina neměla pod 1200 sedadel, revuální divadla jakbysmet, v nárožních palácích se nalézaly obrovské pivnice, tančírny, na náměstí byl i palác první velké německé soukromé radiostanice.
Dnešní Josty otevřená v roce 2001 zaujímá prostor dvou podlaží v nové výškové budově Sony Center, nějakých dvě stě metrů od původního podniku zničeného během druhé světové války. Největší zastřešená plocha světa dovoluje využívat kavárenskou terasu s kapacitou 400 míst bez ohledu na počasí po celý rok. V přízemní části, které dominuje rozsáhlý barový pult, najde občerstvení 60 návštěvníků, klidnější je první patro kavárny pro 160 hostů.
I když ruiny hotelu Esplanade a bývalé kavárny Josty posloužily jako kulisy pro řadu zajímavých filmových scén (například ve snímku Nebe nad Berlínem režiséra Wima Wenderse z roku 1987 nebo v Kabaretu Boba Fosseho z roku 1972), likvidaci trosek nešlo zabránit. Kromě jména a přibližné polohy tak nemá současná Josty s bývalou slavnou kavárnou nic společného. Pozoruhodní jsou snad jen herci a filmoví tvůrci, kteří obsazují podnik ve dnech mezinárodního filmového festivalu. Starý divoký Berlín to však v žádném případě není.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Chcete mít jako živnostník slušný důchod?
Rozhovor se zakladatelem Trip.market aneb jak si sestavit dovolenou podle vlastních představ
dTest: Které dary musíte zdanit a kolik odvedete státu?
Práce pro více zaměstnavatelů během roku 2017 a daně
Auta
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být…
Srážka se zvěří hrozí nejen na podzim. Co v takovém případě dělat?
Automobilce Mini došla trpělivost. Na Dakar pošle auta s pohonem 4×4 i zadokolky
Je pohon na LPG ohrožený druh? Originálních aut na plyn už moc nekoupíte
Škoda představuje model Ke Luoke. Je to prodloužený Karoq pro Čínu
Technologie
Vyšel Vivaldi 1.13. Vylepšuje stahování a práci desítkami listů
Transcend RDC2: multifunkční čtečka karet pro smartphony (vyzkoušeno)
Messenger už nebude tak brutálně masakrovat fotky. Novým limitem je 4k
4K, HDR a 5× větší úhlopříčka, než má vaše televize. Nový projektor od BenQ stojí jen 40 000 Kč
Panelové prostředí pro aplikace ve Windows žije. Možná si ho brzy osaháme
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít