Vydělávat můžete i na poklesu cen

24. března 2008, 00:00 - Martina Martinovičová
24. března 2008, 00:00

Od začátku letošního roku míří akcie na pražské burze šupem dolů. Nemusí to ale být povel k ukončení obchodování. Na trhu jsou totiž i produkty, které vydělávají při klesajícím trhu.

Kapitálový trh

Není to radostný pohled. Ceny akcií obchodovaných na elitním trhu SPAD pražské burzy pro označení elity příliš nehovoří. Zvláště některé. Vlivem americké hypoteční krize se některé tituly postupným oslabováním dostaly od podzimu loňského roku, respektive od počátku roku letošního, na méně než polovinu své původní ceny. Například akcie společnosti AAA Auto Group, největšího středoevropského prodejce ojetých aut, které na pražskou burzu vstupovaly s cenou kolem padesáti korun za kus, se nyní obchodují pod dvaceti korunami, tedy za méně než polovinu. Hypoteční krize posílá dolů především ceny akcií developerů, například Orco bylo možné loni 12. října nakoupit za zhruba tři tisíce korun, minulý týden pak za polovinu této ceny. Akcie druhého developera, společnosti ECM, se nakupovaly v říjnu za zhruba 1650 korun, minulý týden pak za 800 korun. Výrazně klesla i cena CETV, z úrovně kolem dvou tisíc korun na konci roku na dnešních zhruba 1300 korun.

Co s tím? Neobchodovat a počkat, až se trh vzpamatuje? To je pro konzervativnější investory jistě řešení. Odborníci očekávají oslabování trhu minimálně celé letošní první čtvrtletí, což může vytvořit velmi zajímavé investiční příležitosti k nákupu poté, co se trh začne postupně vzpamatovávat. Ale co milovníci rizika, kteří již mohou trpět i abstinenčními symptomy? Pro ně nabízí pražská burza investiční instrumenty, které dokáží dosáhnout výnosu při klesajícím či stagnujícím trhu. Jde například o investiční certifikáty.

Necelých padesát kousků

V současné době lze na české burze vybírat z celkem 46 investičních certifikátů. Pro srovnání je na německém trhu EUWAX emitováno téměř dvě stě tisíc certifikátů. Obchodují se denně v objemu stovek milionů eur. „Obecně zájem investorů o certifikáty a strukturované produkty vůbec výrazně roste, nicméně pražská burza zaznamenala letos v lednu a únoru meziroční pokles zájmu o ně, vyvolaný zřejmě vysokou opatrností investorů s ohledem na poklesy trhu,“ říká mluvčí burzy Jiří Kovařík.

„Zájem o obchodování s certifikáty od ledna vzrostl, zaznamenali jsme to poměrně silně i u našich klientů,“ potvrzuje Jan Michelfeit, vedoucí corporate finance společnosti Cyrrus. „Nárůst evidujeme na trhu v Německu, zájem o certifikáty na pražské burze naopak poklesl,“ dodává. V Německu totiž podle Michelfeita přicházejí emitenti s velkým množstvím zajímavých emisí a nápadů, jak své certifikáty zatraktivnit třeba různými způsoby ochrany proti ztrátě. Praze takováto snaha emitentů a burzy stále chybí.

Certifikáty obecně fungují tak, že kopírují určité „podkladové aktivum“, kterým může být akcie, komodita či třeba celý burzovní nebo tržní index. Například u deseti nových turbonováčků Raiffeisenbank jsou podkladovým aktivem akcie Komerční banky, Erste, Telefóniky O2, u některých ruský a rumunský akciový index a futures na zlato. „S certifikáty lze spekulovat jak na růst, tak na pokles podkladového aktiva. Při spekulaci na růst se cena certifikátu chová přímo úměrně ceně podkladového aktiva, tedy pokud cena podkladového aktiva vzroste, vzroste i cena certifikátu a naopak. Hodnota certifikátu spekulujícího na pokles podkladového aktiva se naopak chová nepřímo úměrně vzhledem k vývoji ceny podkladového aktiva,“ vysvětluje Michelfeit.

Riziko s ochranou

Certifikáty je nejlépe rozlišovat z hlediska míry rizikovosti, respektive podle stupně kapitálové ochrany. Existují totiž na trhu jak ty garantované, tak vysoce rizikové pákové, u nichž lze dosáhnout vysokého zisku i ztráty celé investice. Garantované nabízejí částečnou či úplnou ochranu vloženého kapitálu. Investor má zajištěnu návratnost minimálně sto procent vložené částky, pokud certifikát drží do jeho splatnosti, což je většinou tři až šest let. Cenou za toto nulové riziko je snížený výnos.

„Garantované certifikáty totiž nekopírují vývoj podkladového aktiva v poměru jedna ku jedné, ale v poměru nižším – mají takzvanou participaci. Pokud má garantovaný certifikát participaci například 75 procent, pak při růstu podkladového aktiva o deset procent vzroste cena certifikátu o 7,5 procenta. V případě, že hodnota podkladového aktiva klesne například na 90 procent ceny při emisi certifikátu, má investor zajištěno, že dostane zpět minimálně sto procent,“ vysvětluje Michelfeit. V poslední době se čím dál více objevují certifikáty, které garantují nejen návratnost vložené částky, ale třeba i určitý garantovaný výnos – samozřejmě ale cenou za sníženou míru participace.

Diskont jako polštář propadu

Polštář, který částečně chrání investici proti propadu podkladového aktiva, mají takzvané diskontové certifikáty. Je tomu proto, že se nakupují za cenu nižší, než je cena podkladového aktiva o slevu, takzvaný diskont, která zmíněný polštář vytváří. Nákup akcie například s desetiprocentním diskontem znamená, že pokud do splatnosti klesne hodnota akcií o pět procent, investor na své investici i přes propad vydělá pět procent. Cena diskontového certifikátu je tedy vždy nižší než cena podkladového aktiva, výše diskontu se v čase zmenšuje a v době jeho splatnosti, což je zpravidla mezi třemi až osmnácti měsíci, cena přesně odpovídá hodnotě podkladového aktiva.

„Pokud například investor koupí diskontový certifikát na akcie společnosti Adidas s desetiprocentním diskontem, znamená to, že když do splatnosti klesne hodnota akcií Adidas až o 10 procent, investor na své investici neprodělává. Pokud cena akcií klesne pouze o pět procent, investor na své investici i přes propad vydělá pět procent, protože kupoval s desetiprocentní slevou. V případě, že podkladové aktivum klesne o více, než kolik činí diskont při nákupu, investor už na své investici začíná prodělávat, ale méně, než by činila ztráta v případě přímé investice do podkladového aktiva,“ vysvětluje Michelfeit.

Cenou za toto nižší riziko a za možnost vydělávat i v situacích poklesu na trzích je stanovený maximální možný výnos takzvanou hranicí CAP; v tomto případě by se mohla pohybovat v rozmezí 10 až 15procent. Samozřejmě, čím výše je hranice CAP, tím menší bude diskont (větší potenciální výnos je vyměněn za menší rizikovou ochranu) a naopak. Jelikož je certifikátů na trhu přes 150 tisíc, každý investor může najít emisi, která svými parametry přesně odpovídá jeho investorskému zaměření. Diskontové certifikáty jsou vhodné zejména pokud očekáváme mírný pokles či růst trhu anebo jeho stagnaci (v případě totální stagnace trhu, kdy podkladové aktivum nezmění svou hodnotu, je investorův výnos roven diskontu, který na začátku dostane).

Bariéra v dobrém

Dalším produktem vhodným pro klesající trh jsou bonusové certifikáty. Ty mají delší splatnost, většinou tři a šest let. Je u nich vždy stanovena takzvaná bariéra. Pokud tato bariéra není v průběhu jejich životnosti prolomena, vyplácí emitent v době jejich splatnosti bonus. „Pokud je například cena podkladového aktiva sto korun, bariéra 75 korun, bonus 125 korun a splatnost čtyři roky, znamená to, že pokud se cena podkladového aktiva bude v příštích čtyřech letech nacházet mezi úrovní bariéry a bonusu, dostane investor ve splatnosti za svůj certifikát 125 korun. Pokud bude cena podkladového aktiva ve splatnosti nad 125 korunami, dostane investor tuto vyšší cenu, výnos zde tedy není nijak omezen. P
okud se v průběhu životnosti cena podkladového aktiva dotkne bariéry, stává se z bonusového certifikátu klasický indexový certifikát, který kopíruje podkladové aktivum v poměru jedna ku jedné, a investor dostane pouze cenu podkladového aktiva,“ vysvětluje Michelfeit.

V případě uváděného certifikátu tedy pro výplatu bonusu v zájmu dosažení zisku nesmí cena podkladového aktiva klesnout o 25 procent a více – pokud třeba klesne jeho cena do splatnosti na 80 procent, investor dostane za svůj certifikát 125 korun, tedy o zhruba 56 procent více, než je cena podkladového aktiva. Čím dál častěji se na trhu objevují bonus certifikáty, u nichž je úroveň bariéry aktivní až v několika posledních měsících životnosti certifikátu. Pokud tedy dojde k výraznému propadu trhu, ze kterého se podkladové aktivum rychle vzpamatuje předtím, než začne být bariéra aktivní, neztrácí certifikát svůj bonus.

Dejte si páku, pokud se na to cítíte

I na českém trhu lze nakoupit hodně spekulativní pákové certifikáty, zvané nejčastěji turbocertifikáty. Nabízejí investorovi takzvaný pákových efekt, a patří mezi ty, kterými lze dosahovat výnosu i při velkém propadu trhu. Ovšem rovněž ztratit celou investici. Páka totiž působí jako akcelerátor investice. Lze říci, že procentuální pohyby ceny podkladového aktiva se na ceně turbocertifikátu projevují upravené o pákový efekt. Pokud má certifikát páku pět, pak nárůst ceny podkladového aktiva o jedno procento způsobí nárůst ceny certifikátu o pět procent.

Dynamika pákového efektu ale působí úplně stejně i obráceným směrem, tedy zvyšuje také podstupované riziko a prohlubuje potenciální ztrátu. V případě výše zmíněného turbocertifikátu s pákou pět by znamenal 20procentní propad podkladového aktiva ztrátu celé vložené částky, a došlo by k takzvanému knock-out certifikátu. Na klesajícím trhu lze investovat do turbocertifikátů spekulujících na pokles, kdy přes páku investor dosahuje výnosu při každém poklesu ceny podkladového aktiva a prodělává v okamžiku, kdy cena tohoto aktiva roste. Například při páce pět a poklesu ceny podkladového aktiva o jedno procento naroste cena turbocertifikátu o pět procent.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se daní příjmy z pronájmu bytu?
Segwit2x se nekoná. Bitcoin se zatím štěpit nebude.
Rozdíly v placení zdravotního a sociálního pojištění pro OSVČ
Měli byste se bát, když nakupujete na českých e-shopech?
Když za škodu může sport...
Auta
Další věc, která zamotá pražským taxikářům hlavu: Uber…
Škoda spustí výrobu elektromobilů v roce 2020, plug-in hybridů o rok dřív
Tajemný prototyp z českých silnic přišel o maskování. Jedná se o nové Lynk&Co 02
Elektrický tahač Tesla Semi má po premiéře. Někteří ho ale za žádný zázrak nepovažují
První upoutávky na Mercedes-Benz CLS ukazují předek a digitální interiér
Technologie
Dostupnost šestijader Coffee Lake se asi zlepší v půli prosince, Intel spustí další linku
Operátoři slibují „datování bez počítání“. Je to prachsprostá lež [komentář]
Tip: Firefox vám poradí, čím nahradit nefungující doplňky. Jak na to?
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Google Maps budou přehlednější. Navíc se přizpůsobí chodcům i řidičům
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít