Vybíráte brýle na lyže?

06. října 2003, 00:00 - admin
06. října 2003, 00:00

SOUČÁSTÍ IMAGE BĚŽKAŘŮ, SJEZDAŘŮ I SNOWBOARDISTŮ A ZÁROVEŇ NEZBYTNOU OCHRANOU ZRAKU NA SNĚHU JSOU SPORTOVNÍ BRÝLE. JAK SI OVŠEM V ZÁPLAVĚ VŠECH MOŽNÝCH TVARŮ, ZNAČEK A BAREV VYBRAT SPRÁVNÉ? DRŽTE SE PÁR ZÁKLADNÍCH RAD A NEMŮŽETE SE PŘÍLIŠ SPLÉST.

Zelené, černé, žluté… hlavně nějaké mít

SOUČÁSTÍ IMAGE BĚŽKAŘŮ, SJEZDAŘŮ I SNOWBOARDISTŮ A ZÁROVEŇ NEZBYTNOU OCHRANOU ZRAKU NA SNĚHU JSOU SPORTOVNÍ BRÝLE. JAK SI OVŠEM V ZÁPLAVĚ VŠECH MOŽNÝCH TVARŮ, ZNAČEK A BAREV VYBRAT SPRÁVNÉ? DRŽTE SE PÁR ZÁKLADNÍCH RAD A NEMŮŽETE SE PŘÍLIŠ SPLÉST.

Protože lyžování je výhradně venkovní záležitostí, brýle by měly mít ultrafialový filtr. Ten v současné době mají v sobě zabudovaný všechny brýle, ať jsou z drahého značkového obchodu nebo z vietnamského tržiště. Vrstvička zabraňující vniknutí škodlivého záření je totiž tak levná, že se nevyplatí ji falšovat. Přesto pokud chcete mít stoprocentní jistotu, stačí brýle vložit pod ultrafialovou čtečku na peníze, kterou na kontrolu padělků používá každý větší obchod, směnárna či banka.

PLASTOVÁ SKLA JSOU PRAKTICKÁ

Na lyžování kupujte zásadně brýle s plastovými skly. Pokud upadnete tak nešťastně, že si je rozbijete, vysypané sklo by vás mohlo pořezat, kdežto plast se jen ohne, odře nebo zlomí. A navíc je o mnoho levnější. Pokud nosíte dioptrické brýle, lze koupit speciální sportovní plastové brýle, do kterých optik dokáže umístit stejná skla jako do vašich běžných brýlí. Je to však drahé a nepříliš pohodlné řešení, a tak zkuste raději uvažovat o čočkách přímo do očí.

NEPRONIKNE ANI JEDINÝ PAPRSEK

Barvu skel ponecháme na vás a módních trendech. Je snad dobré připomenout, že černé brýle jsou určeny jen proti přímému slunečnímu záření, kdežto žlutá skla zvýrazňují obrysy za podmračeného počasí. Za mlhy nebo deště vykonají dobrou práci oranžová skla. V obchodě při nákupu nespěchejte a vyzkoušejte co nejvíce brýlí. Nasaďte si je, zvedněte oči v sloup, potom se podívejte na špičky nohou a nakonec co nejvíce do stran. Pokud jste zahlédli světlo, není to model pro vás a hledejte dál. V obchodě možná vypadá jeden sluneční paprsek jako prkotina, ale při delší túře dokáže každá maličkost pěkně otrávit. Poslední kontrola by měla směřovat k tomu, zda nejsou skla poškrábaná či zda nezkreslují. Škrábance zjistíte snadno. Případné zkreslení například tak, že zaměříte zrak na polici v obchodě a pečlivě si ji prohlédnete v brýlích i bez nich z více stran. Pokud uvidíte byť jen drobnou nesrovnalost, brýle nekupujte. Na lyžích je potřeba přesný odhad tvarů a vzdáleností, a tak by se vám mohlo třeba stát, že se přesně nestrefíte při rychlém sjezdu do prudké zatáčky nebo špatně odhadnete tvar sněhové závěje a skončíte na zemi.

LYŽAŘI UŽ NEVYPADAJÍ JAKO MOUCHY

Každé brýle mají svůj účel. Není tedy dobré jej zaměňovat. Obyčejné tak zvané sportovní brýle ze supermarketu mohou dobře posloužit především při nenáročném lyžování. Stojí pár desítek korun a můžete je bez obav nosit na kolo, na výlet a stejně tak i běžky či sjezdovky. Jejich výhodou je jednoznačně cena - pokud je rozbijete, rozšlápnete nebo ztratíte, nemusíte jich příliš litovat. Jejich nevýhodou ovšem je to, že pod ně fouká, může zasvítit ostré slunce a na okrajích dost zkreslují. Sjezdaři tedy používají pořádné utěsněné a velké brýle za několik set až několik tisíc korun. Obvykle čím jsou dražší, tím méně se opocují a zamlžují, mají lepší větrání a méně zkreslují. Pokud uvidíte na solidní značce ještě nápis Anti-fog, znamená to nějakou úpravu proti mlžení. Výrobci toho docilují několika vrstvami průhledného plastu nebo speciální chemickou úpravou zorníků. Pokud používáte přilbu, vyzkoušejte brýle ještě v obchodě i s helmou na hlavě. Ne všechny brýle sedí pod každou přilbou. V několika minulých sezonách se sice používaly různě vypouklé brýle, až v nich lyžaři vypadali jako zvětšené mouchy, ale ukázalo se, že tudy cesta nevede. Letos se praktická móda zase vrací ke klasickým tvarům.

BRÝLE PRO SNOWBOARD

Přesto se něco změnilo. Lyžaři díky řezaným obloukům a velkým náklonům potřebují větší výhled do stran než dříve. Od snowboardistů tedy převzali brýle s rozšířeným viděním. Projevuje se to tak, že bočnice brýlí jsou posunuté více ke spánkům a nepřekážejí tedy při pohledu do stran. Snowboardisté by tedy mohli používat i lyžařské modely, ale protože jde většinou o mladé lidi, dá se jim podstrčit téměř stejný výrobek s jinou nálepkou za podstatně vyšší cenu. Brýle na snowboarding jsou tak v průměru o polovinu dražší než srovnatelné lyžařské modely.

HLAVNĚ AŤ SE NEPOTÍ!

Běžci na lyžích potřebují především brýle, které se nepotí. Jsou tedy hodně lehké a větrají. Specialisté ještě používají ve vánici žluté nebo červené zcela uzavřené brýle, ale turista je nevyužije. Přece nebude vozit dvoje brýle na túru. Praktické jsou ovšem do vlhkého sněžení tak zvané štíty. Připomínají ochranu zraku svářečů, ale jsou z lehkého a čirého plexiskla. Jejich výhodou je, že chrání před padajícími mokrými sněhovými vločkami, ale nijak se nepotí a nezapařují. V rychlých sjezdech je tato vlastnost k nezaplacení. Většina ostatních brýlí v takovém nečasu kapituluje a zapotí se.

PROTI SNĚŽNÉ SLEPOTĚ

Pro opravdu vysokohorské túry na sněžnicích či na skialpinistických lyžích se používají tak zvané ledovcové horolezecké brýle. Před sluncem chrání nejen skla, ale také postranice z látky nebo plastu. Nesmí do nich proniknout ani záblesk slunce, protože hrozí tak zvaná sněžná slepota. Velmi silné velehorské záření může poškodit zrak takovým způsobem, že oči jsou dva či tři dny úplně vyřazené z provozu.

CO NEDĚLAT, ABY BRÝLE DLOUHO VYDRŽELY

* Abyste brýle udrželi v průhledném stavu, přepravujte je v sáčku z měkkého materiálu, aby se nepoškrábaly.

* Kdykoliv je to možné, vysušujte je. Odvděčí se vám dlouhou životností měkčených plastů a těsnicího materiálu. Samozřejmě nikdy nelze dát sušit brýle na topení nebo dokonce na kamna.

* Během lyžování nedávejte brýle na čelo ani frajersky na krk, protože taková móda vás bude stát mlžení. Pára z vašeho potu se totiž srazí na zornicích a do konce lyžařského dne ji odtamtud úplně nedostanete.

* Na otírání „skel“ vždy používejte zvláštní měkký a čistý hadřík. V kapesníku nebo svetru, který byste rádi na vytření použili, může být nějaké smetí nebo dokonce mikroskopické kamínky, které vydřou do zorníku rýhy jedna dvě. Podívejte se na fotografy, jak opatrně ošetřují objektivy svých fotoaparátů - a vaše brýle za několik tisíc korun by na tom měly být také tak.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Chcete mít jako živnostník slušný důchod?
Rozhovor se zakladatelem Trip.market aneb jak si sestavit dovolenou podle vlastních představ
dTest: Které dary musíte zdanit a kolik odvedete státu?
Auta
Tesla Roadster: Z 0 na 100 za 1,9 s a z 8000 dolarů na 0 za…
Volvo oficiálně odstartovalo výrobu svého historicky prvního malého crossoveru
Mercedes-Benz třídy A dostane nový interiér. Změnilo se toho hodně
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být levnější, ale velmi přesný
Srážka se zvěří hrozí nejen na podzim. Co v takovém případě dělat?
Technologie
Hodinky Misfit Command jsou trochu chytré a vydrží nabité celý rok
Vypnete lokalizační služby a vyjmete SIM. Android vás může sledovat i tak
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Galaxy S9 uvidíme už za sedm týdnů. Samsung jej přiveze na CES 2018
Herní počítač pod stromeček II: levná sestava do 20 tisíc [Vánoce 2017]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít