Vyberte si ochranku "na míru"

05. září 2005, 00:00 - BARBORA MACHKOVÁ
05. září 2005, 00:00

OSTRAHA FIREM Sídlí vaše firma na kraji města a po okolí se šeptá, že už kdejakého souseda vykradli? Nebo jste se naopak přestěhovali do zrenovovaného paláce na rušném náměstí a potřebujete na recepci kromě slečny recepční i statného muže ve stejnokroji bezpečnostní firmy? Profit vám poradí, jak na to.

OSTRAHA FIREM Sídlí vaše firma na kraji města a po okolí se šeptá, že už kdejakého souseda vykradli? Nebo jste se naopak přestěhovali do zrenovovaného paláce na rušném náměstí a potřebujete na recepci kromě slečny recepční i statného muže ve stejnokroji bezpečnostní firmy? Profit vám poradí, jak na to. Pracovníka bezpečnostní firmy musíte vybírat s citem, protože se bude pohybovat v objektu vaší firmy a vy nad ním budete mít jen takovou moc, jakou si předem stanovíte s bezpečnostní agenturou. Vymezení úkolů, pravomocí, práv a povinností pracovníka by mělo být uvedeno ve smlouvě. Na to je třeba dávat pozor, předejdete tak případným nedorozuměním. Každá strážná osoba, která bude pracovat ve vaší budově, se pak řídí směrnicemi pro dané místo, a proto by měla být hned po nástupu seznámena s vašimi pravidly. Připravte se i na to, že budete muset strážného dobře seznámit s budovou včetně hlavních uzávěrů elektřiny, plynu, topení a vody a míst, která mohou být narušena cizí osobou. Naopak bezpečnostní firma může požadovat zázemí pro svého zaměstnance. K nejzákladnějším patří hygienické zařízení. „Pro vrátného chceme židli a stůl, lampičku a skříň na uniformu,“ říká Lenka Červená z budějovické PCO-hlídací firmy a shoduje se s ostatními zástupci bezpečnostních firem na tom, že požadavky klade klient. PŘESNĚ PODLE POŽADAVKŮ

Při prvním kontaktu s bezpečnostní agenturou musíte přesně vědět, jaký typ ostrahy hledáte. Některé společnosti nabízejí komplexní služby a nemají problém zajistit recepční, strážného se psem, vrátného nebo speciálně vyškoleného detektiva či bodyguarda. Častěji se však firmy zaměřují na různé druhy ostrahy a hlídání. Třinecká SBA Lipusová má například nejvíce zakázek na stavbách. „Hlídáme oplocené staveniště, ale i mnoho běžných objektů jako jsou kancelářské budovy,“ upřesňuje Miroslav Lipus.

„Lidé většinou nemají konkrétní představu a specifikace se tvoří až při osobním jednání,“ říká prezident Asociace soukromých bezpečnostních služeb ČR Jiří Kameník. Při testování jsme se hned po pozdravu setkali s otázkou „za kolik“. „Základní rozlišení je v ceně,“ řekl nám Michal Jeřábek z Bezpečnostní agentury Morava. Nejlevnější ostrahu pořídíte už za 75 korun na hodinu. Neočekávejte však, že vám taková osoba zachrání život, když po vás půjde mafie. Někdy se tedy vyplatí na ostrahu připlatit. Každá společnost s vámi vybere takovou osobu, která by měla vyhovovat daným podmínkám. Pokud chcete, aby váš „bezpečák“ mluvil plynně třemi jazyky, pak to bude dražší. „Znalost jazyků ceníme plus 30 až 40 korunami za hodinu,“ uvedl Jeřábek. Kromě jazykové gramotnosti můžete požadovat schopnost práce s výpočetní technikou, nejnižší dosažené vzdělání, základní orientaci v účetnictví. „Lze uspořádat takový minikonkurz s pěti lidmi, na kterém si vyberete, koho byste si do své firmy přáli,“ prozrazuje pracovník jedné z firem. Pokud do vašeho podniku míří vzácný obchodní partner, pak můžete požádat o jednorázovou výměnu pracovníka. Lze tak na jeden den vyměnit padesátníka za mladou blondýnu.

ŠKOLENÍ, ALE TAKÉ PSYCHIATR Budoucí pracovníci bezpečnostních firem mívají při nástupu školení. To se na mnoha místech výrazně liší. Některé společnosti provedou jednodenní zácvik, seznámí nováčka se svými směrnicemi, a tím to hasne. Jinde musí nově přijatý zaměstnanec projít právním a bezpečnostním školením, výjimečně je pracovník posílán na psychiatrické vyšetření. Psychologická prohlídka je pak prováděna jen u „vyšších šarží“, které zasahují podobně jako jednotky rychlého nasazení a mívají právo nosit zbraň. V České republice neexistuje směrnice, která by soukromou bezpečnostní sféru právně upravovala, a tak nezbývá, než si poučení pracovníka ověřit u bezpečnostní firmy. Například každý zaměstnanec Tuebor General Service prochází základním školením, které je běžné pro bezpečnostní firmy v rámci Evropské unie. Ale ani to u nás není povinné. POZOR, ZLÝ PES!

Ke speciálním požadavkům patří pes. Václav Zika z plzeňského Tuerbo General Service říká, že psa doporučují málokdy: „Většinou na místě není bezpodmínečně nutný a má spíše psychologickou, zastrašovací funkci.“

Každý pes však musí projít výcvikem, v němž prokáže, že poslouchá svého pána. Se psovody potkáte spíše velké psy. Ale i zde jsou výjimky. „Pro nás pracovali i oříšci, přestože preferujeme lovecká plemena,“ říká Miroslav Lipus. Prim stále hraje německý ovčák nebo doga. Strážný se psem dostává ke svému platu pár korun navíc - vás bude příplatek stát od tří do patnácti korun za hodinu. Objekt je v tomto případě nutno označit cedulemi upozorňujícími na přítomnost psa a pes nesmí pobíhat volně, pokud k tomu nemá vymezený a od okolí oddělený prostor. Když se cokoli přihodí, mají firmy své specializované výjezdové jednotky, které okamžitě dorazí na místo, následně zajišťují i právní poradenství.

DŮCHODCI V AKCI Stačí vám za okénko na vaší vrátnici důchodce? Bezpečnostní firmy je zaměstnají jen na výslovné přání zákazníka a za upravených podmínek. Dejte si ale pozor, abyste v případě nehody neměli problémy s pojišťovnou. Peter Bohinský, ředitel PCO-hlídací služby varuje, že by vám pojišťovací agent mohl krátit pojistku, protože pracovník není v produktivním věku. Jiří Kameník naše pátrání ve vodách bezpečnostních firem uzavírá: „Profesionalita se pozná podle toho, že bezpečnostní firma dovede využít právního systému tak, aby neomezovala vaše i svá práva.“ To se ale pozná až ze zkušenosti. KOLIK STOJÍ OSTRAHA |Název firmy|sídlo  |nejlevnější ostraha  |příplatek (za psa na hodinu)**  |

 Bezpečnostní agentura Morava Šumperk90,0010,00
 PCO-hlídací firmaČeské Budějovice75,005,00
 SamcorPraha115,0010-15,00
 SBA LipusováTřinec85,005,00
 Tuebor General ServicePlzeň150,002-3,00

Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Čtěte také

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kolik vás bude stát návrat dětí do školy?
Už jste někdy za oběd zaplatili Facebookem?
Co je dobré vědět o rozdílech mezi hrubou a superhrubou mzdou
9 otázek, na které se chcete zeptat při žádosti o starobní důchod
V Česku je již 131 dobíjecích stanic pro elektroauta
Auta
Retro: Lotus Omega ve své době zastínil BMW M, Mercedesy…
BMW poprvé ukazuje novou generaci řady 3. Zatím ale jako maskovaný prototyp
Seat Ibiza 1.0 TGI na brzdě: Jak se liší parametry při spalování CNG a benzinu?
Za stočený tachometr pokuta až půl milionu? Ministerstvo chce vytloukat klín klínem
Jaká jsou nejoblíbenější auta v zemích Evropy? O Octavii se zákazníci perou nejen u nás
Technologie
Asus ZenFone 5: poprvé v první lize smartphonů (vyzkoušeno)
Neskutečný bezdrátový boom. Počet zařízení s podporou Qi nabíjení letos zdvojnásobil
Jak vést úspěšnou firmu? Programy MBA radí nejen ve finančním rozhodování
Microsoft má robota, který vám přinese pivo. Otevřít a zavřít lednici mu trvá tři minuty (video)
Jak pořídit snímek obrazovky (print screen) na počítači i mobilním telefonu?
Hry pro příležitostné hráče