Výběrčí a jejich politici

07. prosince 2007, 13:09 - (red)
07. prosince 2007, 13:09

Kapitola CVI

Podezřelý Írán * Co přinese osmička po dvaceti letech? * Jen žádnou paniku! * Racketeering v Česku * Prostě blíž

Podezřelý Írán

Poté, co americké tajné služby nečekaně oznámily, že Teherán už v roce 2003 „s největší pravděpodobností“ zastavil vývoj jaderné bomby, prezident Bush přesto prohlásil: Měl-li Írán jednou tajný jaderný zbrojní program, může jej obnovit, a proto zůstává dál nebezpečný. „Kdo říká, že by nemohli Íránci začít další tajný jaderný zbraňový program?“ ptal se.
Po této zprávě se my laici ptáme, zda se máme smát, nebo brečet? Americký přístup k Íránu připomíná s nadsázkou komunistickou rétoriku z padesátých let: „Podezřelý je ten, kdo není podezřelý.“
Teď vážně. Zprávu vydala instituce s názvem National Intelligence Estimate (Národní zpravodajský odhad), na jejíchž výstupech se musí shodnout celá americká zpravodajská komunita čítající šestnáct různých organizací. Může se tolik lidí mýlit? Je to pravdivá informace? Nebo se jedná o komunikační větev velkolepého zastíracího manévru, či o zprávu, která má vylepšit atmosféru v době jednáních v Annapolisu?

Co přinese osmička po dvaceti letech?

V polovině listopadu skupina českých undergroundových ekonomů, kteří si říkají KNES Praha, odhadla, že meziroční růst HDP České republiky za třetí čtvrtletí 2007 je neuvěřitelných 8,2 procenta. Stejným tempem – podle KNES – rostla česká ekonomika za celé tři čtvrtletí letošního roku. (Český statistický úřad minulý týden odhadl růst ve třetím čtvrtletí pouze na šest procent, což je mírné zpomalení vzhledem k tomu, že za tři kvartály česká ekonomika rostla o 6,3 procenta.) KNES ale očekává, že revize dat o HDP ze strany oficiálních českých statistiků směrem vzhůru budou pokračovat.
„Po obsáhlém studiu „balíčku stabilizačních opatření“ musíme konstatovat, že jeho dopady nedokážeme předpovídat. Jedná se o pozoruhodný mix velmi dobrých a velmi špatných nápadů, takže nezbývá než počkat na skutečný průběh a nečekaná překvapení,“ uvádějí ekonomové skupiny KNES.
Titíž experti již vícekrát diskutovali o tom, co přinese osmička (2008) po dvaceti letech. Týdeník EURO o tom informoval jako první a jediný. „I zde jsme bohužel na rozpacích, zejména proto, že tato „dvacítka“ bude výrazně ovlivněna probíhající zásadní globální změnou, kdy dominanci přebírá od Západu Východ. Zůstává zatím nezodpovězenou otázkou, zda s příznivými či nepříznivými dopady pro Česko. To se nám rovněž nepodařilo odhadnout,“ tvrdí KNES.

Jen žádnou paniku!

Soud poslal stavebního velkopodnikatele na šestnáct let do vězení kvůli korupci, falšování účetnictví a tunelování veřejných peněz. Tento významný developer měl úzké a excelentní vazby na vysoce postavené představitele vládnoucí strany.
Čeští developeři, stavební oligarchové a jimi placení politici ale nemají žádný důvod k panice. Tato strašidelná zpráva přišla z Číny.

Racketeering v Česku

Vydírání v byznysu je v Česku běžná věc. Manažeři si ale stěžují i na praktiky politiků. S touto strašidelnou zprávou vyrukoval minulý týden deník Hospodářské noviny. Jedná se o výsledek průzkumu Hospodářské komory mezi čtyřmi stovkami českých podniků. Zpráva považuje za nejhorší projev novodobého racketeeringu skutečnost, když k vydírání dochází ze strany lidí, kteří sedí ve veřejných funkcích a prý se nevyhýbá ani největším společnostem.
Nejen mafiáni, i politici se učí novým metodám a jsou čím dál drzejší. Kde jsou ty zlaté časy, kdy obchody mezi firmami a politiky vypadaly následovně: Firma chce od úředníka-politika něco, nejlépe podojit veřejné finance, získat státní zakázku a podobně. Politik vyhoví, podnikatel zaplatí a všichni jsou spokojeni. Daňový poplatník je nespokojen pouze teoreticky, protože o většině těchto transakcí se ani nedozví.
V poslední době se však přístup úředníků-politiků vyvíjí. Jakmile získají moc, prostřednictvím svých výběrčích vzkazují zástupcům menších či větších firem (spíše ale větším, protože tam je více peněz) zhruba následující: Jsem tady, zaplať, nebo tě zničím! Pak už jen otázka, kolik peněz dostane politik a kolik si nechá výběrčí.
Postupem času si výběrčí nechává více a více peněz. Je to pochopitelné, jelikož místo (svého) politika řeší čím dál větší a lukrativnější kauzy, přemýšlí, spekuluje, což mu zvyšuje inteligenci, zatímco se (jeho) politikovi – logicky - inteligence stejnou měrou snižuje. Což je pro výběrčího skvělá zpráva, protože nic není lepšího než dělat s politikem, který je den ze dne hloupější.
A zde už začíná poslední forma spolupráce, když politik pouze vystupuje na veřejnosti, ale ve skutečnosti vládne výběrčí. Ten už musí hlídat jen okamžik, kdy politika, jehož výstupy na veřejnosti jsou stále trapnější a stupidnější, vymění.

Prostě blíž

Když dostávám měsíční vyúčtování od firmy T-Mobile, mám vždy neodbytný pocit, že jejich časomíra se trochu předbíhá. Mnohatisícové částky však nakonec vždy zaplatím, a jak dlouho telefonuji další měsíc, stejně nestopuji. Když na mě ale na konci listopadu z dopisní schránky vykouklo péefko od T-Mobile, získal jsem v této věci jistotu. Hodinky běží tomuto operátorovi rychleji než ostatním, s T-Mobile je i Nový rok Prostě blíž.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
dTest: Které dary musíte zdanit a kolik odvedete státu?
Práce pro více zaměstnavatelů během roku 2017 a daně
Povinné ručení? Nejlevnější není vždy nejlepší
Chcete si přivydělat? Staňte se členem volební komise
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Auta
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být…
Srážka se zvěří hrozí nejen na podzim. Co v takovém případě dělat?
Automobilce Mini došla trpělivost. Na Dakar pošle auta s pohonem 4×4 i zadokolky
Je pohon na LPG ohrožený druh? Originálních aut na plyn už moc nekoupíte
Škoda představuje model Ke Luoke. Je to prodloužený Karoq pro Čínu
Technologie
Transcend RDC2: multifunkční čtečka karet pro smartphony (vyzkoušeno)
Messenger už nebude tak brutálně masakrovat fotky. Novým limitem je 4k
4K, HDR a 5× větší úhlopříčka, než má vaše televize. Nový projektor od BenQ stojí jen 40 000 Kč
Panelové prostředí pro aplikace ve Windows žije. Možná si ho brzy osaháme
Vznikl velký výrobce procesorů ARM pro servery, Marvell a Cavium se spojí za 6 miliard $
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít