Výběr a pořízení rodinného domu

25. dubna 2005, 00:00 - (Keš)
25. dubna 2005, 00:00

ZÁKLADNÍ DOPORUČENÍ Znáte opravdu dobře možnosti stavební parcely nebo pozemku vyhlédnutého pro stavbu svého rodinného domu? Uvědomili jste si dostatečně, zda skutečně dokáží splnit všechna vaše očekávání - zvláště když ještě nemáte tak úplně jasno v tom, o jaký dům půjde a jaký způsob jeho realizace si zvolíte?

ZÁKLADNÍ DOPORUČENÍ Znáte opravdu dobře možnosti stavební parcely nebo pozemku vyhlédnutého pro stavbu svého rodinného domu? Uvědomili jste si dostatečně, zda skutečně dokáží splnit všechna vaše očekávání - zvláště když ještě nemáte tak úplně jasno v tom, o jaký dům půjde a jaký způsob jeho realizace si zvolíte? Pro ty, kteří se z různých důvodů nemohou nebo nechtějí pouštět sami do složitostí náročného procesu přípravy a realizace stavby, máme pár základních doporučení jak si počínat a co vzít v úvahu a na co nezapomenout při rozhodování o charakteru, vlastnostech a vzhledu svého budoucího domova. JAKÝ POZEMEK - TAKOVÝ DŮM

V našich poměrech je dům celoživotní investici, stavbou předurčenou svou dlouhou životností pro bydlení více než jedné generace. Z tohoto hlediska ovlivňuje podstatným způsobem návrh domu velikost pozemku, který máme nebo můžeme mít k dispozici.

A protože nejžádanější formou novostaveb je volně stojící dům v zahradě, jsou dalším limitujícím faktorem obecně stanovené regulativy, mezi které patří odstupové vzdálenosti - od hranice sousedních parcel je to pět metrů, to znamená 10 metrů mezi sousedními domy. Při zmenšení odstupu od plotu souseda na tři metry nemohou být na přivrácené straně vašeho domě umístěna okna obytných místností, při tom však vzdálenosti mezi sousedními domy nesmí být menší než sedm metrů.

Poněkud opomíjenou možností výstavby jsou dvojdomky, které vystačí s menšími pozemky, aniž by jim ubraly na kvalitě bydlení. Mohou se uplatnit tam, kde šířka parcel nedovolí dodržet předepsané vzdálenosti pro volně stojícími domy. Nespornou výhodu v tomto směru má řadová zástavba.

Pamatujte, že rozlehlá hacienda, která se vám tak líbí, se nevejde na pozemek menší než 600 metrů čtverečních a že velikost parcely je úměrná zastavěné ploše domu a naopak.

SLUNCE A STÍN

Při rozhodování o charakteru domu (členitost půdorysu, počet podlaží, zakládání) hraje důležitou roli také tvar pozemku, jeho orientace ke světovým stranám a svažitost. Nejvhodnější, zvláště u menších parcel, je obdélníkový tvar s kratší stranou situovanou k přístupové komunikaci. Ale kvalitní bydlení se dá zrealizovat i na parcelách bez pravých úhlů či jinak tvarově nepříznivých. Dalším fakto rem jsou mantinely stanovené kompetentními orgány jako zásadní pro realizaci bytové výstavby tohoto typu. Sem patří parcelace určující výměry jednotlivých stavebních pozemků, uliční a stavební čára, odstupy, orientace vstupního průčelí ke světovým stranám, případně i výška zástavby (přízemí, podkroví) nebo dokonce i typ zastřešení (rovná střecha, krov).

Určitě jste už při obhlídkách různých lokalit v duchu viděli i dům, který by tam měl stát. Možná, že během procesu zkoumání možného stavebního místa se vaše představy měnily, ovlivněny třeba cenou nemovitosti nebo dojmem, jakým zapůsobilo prostředí a pocity, které ve vás vyvolalo. Jinak bude dispozice domu vypadat při situování vstupu z východní strany než s hlavním vchodem obráceným na sever do ulice. A úplně rozdílný přístup vyžaduje stavba domu na jižním svahu.

DVAKRÁT MĚŘ… Než bude dispozice navržena, musí si nejdříve každý ze stavebníků uvědomit, co vlastně od svého domu očekává, jakou má plnit funkci, k čemu a komu má sloužit. Možná podivná otázka, ale životní rytmy, návyky a zvyklosti nejsou u všech stejné -odlišnosti jsou velmi významné. Je třeba vědět, s čím se při provozu domu počítá a na co naopak nemusí být brán zřetel. Jde o stanovení základních hledisek a priorit, od kterých se řešení domu bude odvíjet, a určení požadavků, které bude nutné respektovat -početnost rodiny, věkové kategorie, vzájemné vztahy, charakter zaměstnání (činnosti) členů domácnosti, trávení volného času, jejich záliby, způsob relaxace, ale i zdravotní stav. Například - požadovaný počet aut či jiných dopravních prostředků naznačí, zda součástí domu bude velká garáž, nebo půjde jen o otevřený přístřešek. Je třeba specifikovat další požadavky na vybavení patřící k domu - má rodina zájem o bazén (a kde - venku, nebo uvnitř), saunu, dílnu, zimní zahradu, terasu a na zahradě venkovní krb, skleník či pískoviště? Má být dům navržen tak, aby mohl být postupně v průběhu let rozšiřován a přizpůsobován změněným potřebám rodiny? Všechny tyto a podobné úvahy předcházejí pořízení projektu, ve kterém by, nejlépe ve variantách, měly být nalezeny odpovědi na kladené otázky. Druhým způsobem je hledání typu domu, který by takové představy svým řešením naplňoval, jak po stránce architektonické, stavební, tak i uživatelské. OD PROJEKTU K REALIZACI Váháte s rozhodnutím jaký typ rodinného domu zvolit a jakou formou ho realizovat? Běžně si klient může zvolit dodávky v různém stupni rozestavěnosti - hrubá stavba, dokončený dům, dům i s vnitřním vybavením. Přitom firmy nabízejí kompletní služby od pomoci při získání pozemku, vyřizování stavebního povolení, zajištění projektové dokumentace až po sjednání hypotéčního úvěru a splátkového systému. Při rozhodování vám pomohou vedle doporučených návštěv vzorových domů hlavně reference jak projektanta, tak dodavatelských firem a zkušenosti těch, kteří jejich služby už použili. U katalogových projektů se neobejdete bez jejich dopracování pro konkrétní staveniště a podmínkami stanovenými v místě stavby příslušnými úřady. DEJTE NA DOPORUČENÍ**

V parafrázi známé: „Přišel, uviděl, zvítězil“ platí i dnes, že vidět znamená i vědět. Proto neváhejte „obětovat“ čas na prohlídku některého ze zařízených firemních vzorových domů, kterých je na území Prahy dost, ale ne všichni výrobci je zde mají. Řadu z nich najdete na brněnském výstavišti, další v místech, pro která se rozhodli sami výrobci. Vždy o tom informují na svých internetových stránkách. Rozhodně se za prohlídkou domu, který by typově, architektonicky i použitými materiály vyhovoval vašim představám, vydejte. Vyplatí se to, protože se může stát, že skutečnost předčí vaše očekávání nebo naopak (a to není výjimečné) zase vaše představy nenaplní. To, co „na papíře“ - ať už kresba, počítačová animace, ale i fotografie hotového domu -vypadá lákavě, nemusí být ve skutečnosti tak přesvědčivé a zase naopak: na pohled nenápadný až tuctový domeček ve skutečnosti v sobě skrývá přesně to, co potřebujete v překvapivě kultivované podobě, navíc počítající s možností úprav ve vnitřním vybavení i v interiérovém výrazu.

A ještě poznámka. Často se zapomíná na to, že jako investor, stavebník, si budete muset během realizace ohlídat dodržování projektu a plnění uzavřených smluv jak z hlediska časového, tak finančního a kvality provedených prací. Způsob, jak se vyvarovat neodborných zásahů a zachovat si kontrolu nad průběhem stavby, je stavební dozor investora. Měl by to být na slovo vzatý odborník, nezávislý na realizační firmě, kterého si platíte sami. Jeho výběr pečlivě zvažte. Dejte na reference nebo se obraťte na Komoru autorizovaných inženýrů a techniků, která sídlí v každém krajském městě. Je dobré o stavebním dozoru uvažovat už ve fázi přípravy stavby.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdy budou Vánoce a vánoční prázdniny?
Přímá volba prezidenta ČR
Z e-shopu přivezli rozbité zboží?
4 nejznámější kryptoměnové burzy současnosti
Když končí platnost řidičského průkazu...
Auta
Seat dále navýší výkon Leonu Cupra. Příští rok dorazí…
Muzeum Citroën prodává část své sbírky. Jsou to samá krásná a zajímavá auta
Honda chystá na rok 2022 elektromobil, který se nabije za 15 minut
Kdo se stane evropským autem roku? SUV mají největší šanci, protože jich je většina
Kvíz: Poznáte auto jen podle předního světla?
Technologie
Další šikovná externí grafika s malými rozměry. Uvnitř je přitom desktopová GTX 1060
První týden s Android Pay: 90 % plateb mobilem provedli muži
EA byla příliš nenasytná. Některé země mikrotransakce ve hrách označují za formu gamblingu
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Už i zdroje se vyrábí speciálně pro těžbu kryptoměn. FSP uvádí 2000W model pro 16 grafik
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít