Vstupte do klubu FON a staňte se internetovou přípojkou

10. října 2007, 15:40 - Spencer E. Ante
10. října 2007, 15:40

Madridská společnost buduje globální síť WiFi s centrálami v domovech uživatelů

Už jste v poslední době někdy „fonovali“? Většina Američanů o začínající madridské IT firmě FON nikdy neslyšela, ale když se jejímu zakladateli Martinovi Varsavskému bude dařit, fonovat se stane stejně běžně používaným slovem jako googlovat nebo skypovat. Díky novému spojení se společností BT Group, oznámenému 4. října, by mohl uspět.
FON necelé dva roky po založení pozvolna buduje největší síť WiFi na světě - bez pomalého a drahého procesu budování přípojek na stožárech pouličního osvětlení a v kavárnách. Místo toho se společnost snaží využít komunikačního internetového étosu lidí. K tomu, abyste se mohli stát členem FON, musíte si koupit od společnosti router za 40 liber nebo namontovat její software na svůj kabelový modem. Tato technologie mění každou domácnost, jež používá služby FON, ve WiFi vysílací stanici.
Členové FON na oplátku získají možnost vzájemného vysokorychlostního spojení zdarma. Uživatelé mohou dokonce určit, kolik z vlastní internetové kapacity přenechají dalším členům FON. Společnost zatím na celém světě namontovala 280 tisíc vlastních routerů. To je impozantní počet, vezmeme-li v úvahu, že na Zemi je pouze asi 200 tisíc tradičních bezdrátových přípojek. „Nápad vytvořit společnou WiFi síť, ke které by mohl mít přístup každý, se mi skutečně velmi zamlouvá,“ říká Michael S. Dell, zakladatel a generální ředitel společnosti Dell, která nedávno začala prodávat routery FON na webové stránce Dell.com.
Dohoda s BT by měla umožnit exponenciální růst sítě uživatelů FON. Podle smlouvy se britský provozovatel telefonů zavázal instalovat technologii FON do modemů 1,7 milionu svých zákazníků. V poslední době FON také podepsal menší smlouvy o předběžném zavedení svého softwaru s americkým kabelovým operátorem Time Warner a s francouzským provozovatelem telefonů Neuf Cegetel.
Díky těmto smlouvám by se FON mohl stát jednou z mála společností, která vydělá na slibu poskytovat WiFi službu. Již dlouhou dobu se o této technologie mluví jako o další velké věci v oboru telekomunikací. Až dosud však WiFi vyprodukovalo více povyku než byznysu. Velcí technologičtí hráči, například Intel a IBM, se připojili k některým ambiciózním iniciativám. „Pohlížíme na WiFi jako na přelomovou událost,“ říká Danny Rimer, partner evropské firmy rizikového kapitálu Index Ventures, která investovala do FON, „projekt by měl časem přinést velký zisk.“
Nebylo by to poprvé, co by Varsavsky vydělal na tom, že otřásl telekomunikacemi. Sedmačtyřicetiletý argentinský podnikatel, který v roce 1977 unikl ve své rodné zemi ze spárů popravčí čety, se v minulém desetiletí věnoval skupině technologických společností, jejíž součástí byl i první nezávislý telekomunikační operátor ve Španělsku, firma Jazztel, a pak je prodal.
Má-li si Varsavsky připsat FON ke svým pozoruhodným činům, musí nejdříve trochu změnit statické prostředí, v němž se strategie firmy nachází. Navzdory široké síti FON nejsou přípojky společnosti vždy na vyhovujících místech. „Pokrytí je nedostatečné,“ říká Glenn Fleishman, editor oborového blogu Wifinetnews.com.
Počet uživatelů FON by sice mohl růst velmi rychle, ale není jasné, jestli na nich společnost vydělá. V tuto chvíli FON doufá, že bude vydělávat na video reklamách objevujících se na obrazovce při zalogování do sítě, a na poplatcích, jež účtují telefonní společnosti uživatelům FON, kteří nejsou členy sítě, za přihlášení se do ní přes jeho routery.
Varsavsky předpokládá, že FON začne vydělávat, až bude mít milion přípojek. Díky nedávným dohodám, jež společnost uzavřela s poskytovateli služeb, například s BT, to vypadá, že tento cíl se přiblížil. „Instalace 1,7 milionu modemů nám bude trvat asi pět let,“ říká Varsavsky, „můj sen se stává skutečností.“

Copyrighted 2007 by The McGraw-Hill Companies, Inc BusinessWeek

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Retro: Kolik stála nová auta v listopadu 1989 a o kolik…
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce rozsvítí tyto kontrolky?
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Technologie
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Procesory ARM proráží už i v superpočítačích. Na ThunderX2 s jádry Vulcan sází sám Cray
Parádní akce: Samsung Galaxy S7 za 8200 Kč a S7 Edge za 10 600 Kč
Mlácení dělníků, smrt v kantýně aneb Jak se dělá iPhone X
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít