Vstupenky koupeny, dirigent nastupuje

04. prosince 2008, 17:45 - Táňa Králová
04. prosince 2008, 17:45

Ovládnuté pivovary se semknou do pevné skupiny

Group první investorskou žízeň. V příštím roce chce majetkově kontrolované regionální výrobce začít společně dirigovat. Různé organizační kroky směřují k tomu, že v pivovarech sladí noty při nákupu surovin, v obchodu, marketingu a ekonomickém řízení.
„Jsme zhruba na číslech, kam jsme se chtěli dostat. O další akvizici nyní s nikým nejednáme a ani nebudeme nikoho aktivně oslovovat. Teď chceme předně skupinu konsolidovat,“ uvedl v rozhovoru pro týdeník EURO předseda představenstva K Brewery Group Zdeněk Radil. Ke konci října definitivně opustil Telefóniku O2 a jako generální ředitel uskupení K Brewery zakotvil v jeho sídle v mrakodrapu City Tower na pražské Pankráci. Naplno se ponořil do pivovarnického byznysu a současně i do některých sporů. Vyjasňuje především otázku daňových úlev a řeší vztah s pivovarem Černá Hora. Solitéři či jeden celek? Zákon přiznává malým nezávislým pivovarům s roční produkcí do dvou set milionů hektolitrů úlevy na spotřební dani. Mají však na ně ještě nárok pivovary vlastnicky spojené s K Brewery Group? Jsou, nebo už nejsou nezávislé? Na problém nedávno upozornily Hospodářské noviny s tím, že jasný verdikt zatím nikdo nechce vyslovit. Jednoznačně ovšem odpověděl Martin Pecina, šéf antimonopolního úřadu, z jehož pohledu je skupina jedním subjektem. „Všichni nás berou jako jednu firmu, ale minimálně do konce roku určitě žádná pevná skupina nebudeme. Pořád jde o nezávislé pivovary s vlastní právní subjektivitou, které nijak nekooperují,“ oponuje Radil. Odvolává se na právní výklad, dle něhož pivovary majetkově zastřešené K Brewery mají za letošek nárok na daňové úlevy. Přesto Radil připouští, že ještě zváží různé varianty. Netvrdí ovšem, že by odvod zaplatili v plné výši. „Do konce ledna nového roku běží zákonná lhůta, do kdy můžeme věc posoudit,“ dodává.
Nárok na daňovou úlevu uplatňuje pivovar Černá Hora, kde skupina K Brewery už dříve získala padesátiprocentní majetkovou účast. Aktuální vzájemný vztah je ale poněkud nepřehledný. „V současnosti nejsou vyjasněny majetkové a pracovní vztahy mezi pivovarem Černá Hora a K Brewery Group ani jejich možná budoucí spolupráce. Jednáme o tom,“ uvedl bez dalších podrobností ředitel a spolumajitel pivovaru Jiří Fusek. Blíže komentovat nechce poměry mezi oběma stranami ani Zdeněk Radil. „Spolupráce s Jiřím Fuskem si vážíme. Pivovar má velmi dobré výsledky a věříme, že i do budoucna budeme mít společná témata,“ dodal pouze šéf K Brewery Group. Potvrdil, že o budoucím majetkovém uspořádání vedou intenzivní jednání.
Ředitel černohorského pivovaru se také rozhodně brání tomu, že by nižším odvodem spotřební daně porušoval zákon. „Jsme ekonomicky a obchodně naprosto samostatní. Pivovar řídím dál jako dříve, druhý akcionář nám do ničeho nemluví,“ konstatuje Fusek. Nákup přes investory Šéf K Brewery rovněž prohlašuje, že prozatím s jejich společností nelze spojovat ani dva nové přírůstky – Lobkowiczký pivovar a Rychtáře z Hlinska. „Počítáme s tím, že je převezmeme začátkem příštího roku. V současné době patří finančním investorům,“ sdělil Radil. Potvrdil, že Rychtáře koupila firma Aetheon Capital. Radil je v jejím představenstvu spolu se Štěpánem Dlouhým, synem bývalého ministra průmyslu a obchodu Vladimíra Dlouhého, který je členem dozorčí rady. „Jde o manažerskou skupinu, která nemá nic společného s pivovarským byznysem. Pro investory z celého světa identifikuje možné příležitosti zejména v regionu střední a východní Evropy,“ představuje Radil Aetheon Capital. Lobkowicze zase nedávno ovládla firma MT Absol. Jejím jednatelem je ostravský podnikatel Petr Vykoukal, propojený s akcionáři K Brewery kupříkladu přes společnost Motorpal, kde je členem dozorčí rady.
Kroky, které svědčí o připravovaném pevnějším provázání jednotlivých pivovarů, lze vyčíst i z Obchodního rejstříku. Nedávno do něj byla zapsána firma K Brewery Trade, jež má zastřešovat obchodní aktivity pro jednotlivé pivovary. Složení statutárních orgánů nové společnosti je navlas stejné jako u personálně obměněného představenstva a dozorčí rady K Brewery Group, v nichž je již kompletně zastoupena i čtveřice akcionářů. Většinoví vlastníci Martin Burda a Grzegorz Hóta jsou v dozorčí radě, Zdeněk Radil a Eva Kropová v představenstvu. Do byznysu, kam tito investoři dravě nastoupili, si přivedli také manažerské špičky v oboru. Především Otakara Bindera, bývalého obchodního ředitele Plzeňského Prazdroje, který obchodní tým staví na lidech ze svého dřívějšího působiště. K Brewery uzavírá s manažery víceleté smlouvy, což by mohlo svědčit o tom, že poskládanou paletu pivovarů nechce v blízké době jen přeposlat dál. BOX
Zdeněk Radil
Krize zlevňuje nákup firem EURO: Říkáte, že sami už aktivně neoslovujete další pivovary s cílem majetkového vstupu. Nečekáte spíš, že finanční krize přižene vhodné adepty? RADIL: Obecně platí, že naskytne-li se vhodná příležitost pro akvizici, určitě se jí chopíme. Krize pomohla tomu, že ceny nakupovaných firem jsou nyní podstatně nižší, než byly před osmi měsíci. Ale těžko říct, jestli složitá ekonomická situace napomůže dalším akvizicím. Banky jsou nyní konzervativnější při poskytování finančních prostředků a naší výhodou je, že nejsme závislí na externím financování. Všechny naše investice byly pořízeny z vlastních zdrojů akcionářů. EURO: Kolik je v Česku ještě pivovarů, které by akcionáři rádi přivedli do skupiny K Brewery? RADIL: Tři, možná čtyři. Žádná jednání ale momentálně neprobíhají. EURO: Přihlásíte se do tendru na prodej pivovaru v Náchodě? RADIL: Uvidíme, až budou oficiálně zveřejněné podmínky. My jsme už dříve zájem vyjádřili, nabídli jsme sto milionů korun, což pro město asi nebylo dostačující. Díváme se ale na finanční ukazatele pivovaru, a ty nejsou příliš dobré. Jeho problémy se přitom budou jen prohlubovat a město by ho proto mělo prodat. Domnívám se však, že vzhledem k dramatickým poměrům na finančním trhu ani další uchazeči nenaplní představy prodávajícího o výši ceny. EURO: Kdyby K Brewery plně ovládlo Černou Horu, stane se už čtyřkou na trhu? RADIL: Je zavádějící se přes majetkové podíly snažit dobrat toho, jaký ovládáme tržní podíl. Navíc je otázka, zda do součtu zahrnovat Svijany, kde máme 45procentní balík. O pozici na trhu se bavme až tehdy, kdy budeme úzce koordinovat aktivity jednotlivých pivovarů a samozřejmě odvádět i plnou spotřební daň. Ale ani pak se nebudeme poměřovat v pozicích na trhu. Naší snahou je spíš vyplňovat jeho okraje a být alternativou k eurobeerům. EURO: Chcete prodej koordinovat i tak, že v jedné hospodě obohatíte nabídku značek? RADIL: Ano, trh po tom volá. Místo jednoho či dvou piv bude na výběr ze čtyř nebo pěti. Nadále bude klíčová role regionálních značek a kvalita piv. EURO: Stále platí, že chcete výrazněji posilovat export? RADIL: Trochu jsme to přehodnotili, nyní je prioritou tuzemsko. Do budoucna se určitě budeme snažit vývoz posílit. Zdá se nám, že velká poptávka může být z Ruska. Platan třeba odebírá významný obchodník Russian Tradition Group. Potenciál vidíme ještě dál na východě, v asijských zemích, kde už probíhají jednání s distributory. Určitě se ale nebudeme podbízet cenou. BOX:
Akcionáři K Brewery Group - Martin Burda, majitel Lázní Luhačovice, vlastní největší podíl.
- Grzegorz Hóta, majitel třinecké firmy TriTreg vyrábějící prefabrikáty, drží druhý největší podíl.
Oba podnikatele spojují ještě další aktivity; jsou kupříkladu spolumajiteli jihlavského Motorpalu. Hóta spolupracuje s finančníkem Pavlem Tykačem.
- Eva Kropová, daňová poradkyně.
- Zdeněk Radil, předseda představenstva a generální ředitel K Brewery Group.
Oba mají dohromady necelý pětinový podíl. BOX/TAB:
Pod kontrolou Pivovary, v nichž má K Brewery Group majetkový podíl Pivovar*Podíl (%)*Ostatní akcionáři (%)
Svijany*45*Liberecký investiční fond - 55
Rohozec*45*Liberecký investiční fond - 55
Ježek Jihlava*95*drobní akcionáři - 5
Janáček Uherský Brod*100
Platan Protivín*100
Klášter*51*Svijany - 49 Akvizice na spadnutí (%)
Rychtář - Hlinsko*100
Lobkowicz – Vysoký Chlumec*100
Pramen: K Brewery Group

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Práce pro více zaměstnavatelů během roku 2017 a daně
Povinné ručení? Nejlevnější není vždy nejlepší
Chcete si přivydělat? Staňte se členem volební komise
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Vyplatí se fixovat si letos cenu elektřiny?
Auta
Subaru Impreza páté generace dorazila do ČR. Je to vážně…
Aston Martin V8 Vantage změnil tvář i motor. Je přeplňovaný a dodává ho Mercedes
Nejvlasatější auto světa na sobě vozí 100 kg lidských vlasů za dva miliony korun
Ekologův koutek: Volvo PV544 dostalo motor z tanku. A vypadá brutálně
BMW dá dvě turba na základní dieselový čtyřválec 18d a 20d. Pomůže to spotřebě
Technologie
Další devadesátková hra zdarma. Stáhněte si akci MDK
AMD brzo vydá nové procesory, podpora už je v BIOSech. APU Raven Ridge možná v lednu?
10 tipů na nejlepší tablety pro práci i zábavu [Vánoce 2017]
ASLR je vinou chyby ve Windows 8/10 méně funkční než ve starším Windows 7
Intel chce z počítačů odstranit podporu legacy BIOSu, znefunkční to staré OS a hardware
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít