Vstup Slovenska do eurozóny: Za zdražení zřejmě i za mříže

01. prosince 2008, 00:00 - M. Martinovičová, P. Sýkorová
01. prosince 2008, 00:00

Ficova vláda zakázala v souvislosti s přechodem slovenské ekonomiky na euro zvyšování cen.

Za jeho nedodržení nasadila pokutu až do výše šedesáti tisíc eur. Výrazné obohacení bude moci soud potrestat odnětím svobody až na 12 let.

Slovenské obchody se od 1. prosince začínají zásobovat eurovými bankovkami a mincemi, které začnou obíhat od Nového roku. Jak potvrdila mluvčí Národní banky Slovenska Jana Kováčová, v prosinci také začaly tamější banky, Slovenská pošta a centrální banka lidem předávat takzvané startovací balíčky se 45 kusy euromincí v celkové hodnotě 16,60 eura. Ty jim mají pomoci předzásobit se novou měnou. Již od srpna jsou ceny na Slovensku uváděny jak v korunách, tak v eurech. Tuto povinnost musí obchodníci dodržovat po celý příští rok.

Svůj velký měnový třesk si Slováci prožijí den po Silvestru. Během krátkého období současného oběhu obou měn – od 1. do 16. ledna – bude možné platit v hotovosti eury i korunami, avšak obchodníci budou vracet pouze eura.

Jak to bude s novými europenězi? Bankovky si Národní banka Slovenska podle Kováčové půjčí z Eurosystému prostřednictvím rakouské centrální banky – půjde o 188 milionů kusů bankovek v hodnotě přesahující sedm miliard eur. Ačkoliv ražba slovenských euromincí původně nabrala zpoždění, v současné době podle Kováčové probíhá již podle harmonogramu. Mince, které mají na zadní straně slovenský motiv, razí mincovna v Kremnici a do konce roku by jich mělo být půl miliardy kusů v hodnotě 167 milionů eur.

Zdražení = pokuta nebo vězení

Slováci zavedou euro současně do hotovostního i bezhotovostního oběhu, bez přechodného období. Oficiální konverzní kurz byl stanoven letos 8. července na 30,1260 koruny za euro. Podle něj je třeba ceny ve slovenských korunách přepočítávat. A to přesně, a pozor na svévolné zdražování. Ficova vláda totiž zvyšování cen v souvislosti s přechodem na euro zakázala zákonem. Za jeho porušení hrozí pokuta až ve výši 60 tisíc eur, nebo rovnou trest odnětí svobody až na 12 let.

Základní pravidla a omezení zvyšování cen v souvislosti s přechodem na euro obsahuje takzvaný Generální zákon. „Jeho paragraf 23 stanoví, že každá osoba nese své náklady a výdaje související se zavedením eura sama. Z důvodů nákladů a výdajů souvisejících se zavedením eura se nesmí zvyšovat ceny – včetně cen jednotkových. Zakázány jsou rovněž poplatky či jiná finanční plnění, jejichž účelem by byla úhrada nákladů souvisejících se zavedením eura,“ vysvětluje Adam Konrád, právník advokátní kanceláře Havel & Holásek v Bratislavě.

Na dodržování uvedených pravidel má dohlížet Národní banka Slovenska a Slovenská obchodní inspekce. „Pokud dohlížející orgán zjistí nedostatky spočívající v nedodržování, porušování či obcházení pravidel a povinností spojených s přípravou na přechod nebo samotným přechodem na euro, je oprávněn udělit pokutu. Její výše se odvíjí od závažnosti, rozsahu a následků porušení pravidel. Zákonné maximum je 30 tisíc eur. V případě opakovaného či závažného porušení pravidel pak 60 tisíc eur,“ dodává Konrád.

Na tento Generální zákon ovšem navazuje ještě novela slovenského trestního zákona. Ta by měla nabýt účinnosti až 20. prosince, čeká už jen na podpis prezidenta. Do § 269 upravujícího poškozování spotřebitele zahrnuje tato novela další pravidlo. Díky němu bude možné uložit obchodníkům, kteří nedovoleným zvyšováním cen získají více než čtyři miliony slovenských korun, až dvanáctiletý trest odnětí svobody.

Jako by toho nebylo dost, slovenská vláda si bezproblémový přechod na euro pojistila ještě dalším způsobem. „Ve snaze předejít zneužívání startu společné měny v podobě neodůvodněného zvyšování cen byla v říjnu letošního roku zřízená Cenová rada, která funguje jako poradní orgán vlády,“ říká Tomáš Čermák, právník advokátní kanceláře Weinhold Legal v Bratislavě. Podle jeho slov je rada oprávněna dávat doporučení premiérovi nebo rezortu, kterého se budou případné cenové výkyvy týkat. V krajním případě může doporučit i regulaci cen. „Rada zatím zasedala dvakrát a vždy označila vývoj cen a inflace jako přiměřený,“ dodává Čermák.

Zvýšit ceny? Už je pozdě!

Právě hranice mezi přiměřeným a nepřiměřeným zdražováním dělá firmám těžkou hlavu. „Jestli má vedení naší slovenské pobočky z něčeho strach co se týče přechodu na euro, pak je to možný trestní postih za zdražení. Ne proto, že bychom chtěli zvedat ceny, ale problém může nastat při přepočítávání cen podle stanoveného kurzu se čtyřmi desetinnými místy a zaokrouhlování,“ říká spolumajitel firmy Unilak Miroslav Kotek. Firma patří v Česku mezi největší specializované firmy na povrchovou úpravu tiskovin.

Budou se tedy firmy na Slovensku snažit zdražit „včas“, tedy do konce letošního roku? „Obchodníci, kteří by se rozhodli navýšit ceny svého zboží či služeb teď, tedy před zavedením eura – a následně převést zvýšené korunové ceny – by si nepomohli. Orgány dohledu nebudou sledovat a postihovat pouze přepočet sám o sobě. Povinnost nezvyšovat ceny v souvislosti s přechodem na euro je nutné dodržovat již od léta – přesněji řečeno od začátku povinného duálního zobrazování cen, tedy ode dne, kdy začal platit fixní konverzní kurz slovenské koruny k euru,“ vysvětluje Adam Konrád.

Tento kurz sice bude platný až od příštího roku, ale jeho odsouhlasením bylo oficiálně zahájeno „přechodné období“, tedy období, ve kterém již zákaz zvedání cen z důvodu přechodu na euro platí. „Účelovým zvyšováním korunových cen se tak slovenští obchodníci možnému postihu nevyhnou,“ dodává Konrád.

ZBAVTE SE SLOVENSKÝCH KORUN

• Slovenské koruny v hotovosti je nejvyšší čas vyměnit za české. Po novém roce přijde jejich výměna v tuzemských bankách dráž. Směnárenské poplatky za již oficiálně neexistující měnu se totiž zvedají až na desetinásobek. Například Česká spořitelna si nyní za směnu slovenských korun na české účtuje poplatek ve výši dvou procent, od nového roku se ale paušální sazba zvedne na deset procent.

• Finanční limity při výměně slovenských bankovek na českou měnu ve většině bank zatím neexistují. U výměny nad jeden tisíc eur a u ekvivalentu všech měn musí klient v souladu se zákonem proti praní špinavých peněz prokázat svoji totožnost.

• Účty ve slovenských korunách budou automaticky zkonvertovány a dále vedeny v eurech. Zkonvertovány budou i limity a poplatky nastavené na těchto účtech. Veškerá smluvní dokumentace a čísla účtů zůstanou v platnosti.

• Všechny bankovní produkty ve slovenských korunách budou k 1. lednu 2009 automaticky a bezplatně konvertovány ve fixním kurzu 1 EUR = 30,1260 SKK. Konvertovány tak budou veškeré typy aktivních účtů a platebních transakcí (příkazy, splátky úvěrů, poplatky atd.). Obchodní operace, transakce a služby poskytované dříve ve slovenských korunách budou od 1. ledna prováděny pouze v eurech.

• Pro rychlejší průběh konverze banky doporučují nepořizovat platební příkazy ve slovenských korunách se splatností po 1. lednu.

• Slovenská koruna bude na Slovensku stahována z oběhu do 16. ledna, kdy bude naposledy možné platit korunou i eurem, poté pouze eurem. Komerční banky budou vyměňovat mince do 30. června a bankovky do 31. prosince 2009. V Národní bance Slovenska pak můžete vyměnit korunu od 1. ledna 2010 do 31. prosince 2014.

Pramen: Česká spořitelna, ČSOB

Posílí či neposílí

V letošním roce prožila slovenská koruna poměrně výrazné posilování vůči světovým měnám. „Tím, že Slovensko přechází na euro, na první pohled zjevně mizí výhoda posilování slovenské měny, která mírnila negativní dopad silné české koruny na české exportéry. Jelikož však v příštím roce očekáváme i posilování eura vůči české měně, lze předpokládat, že přijetí eura nebude z tohoto pohledu významný faktor ovlivňující export českého zboží na Slovensko,“ říká hlavní ekonom české pobočky Citibank Europe Jaromír Šindel.

Pokud se ovšem v budoucnu opět obnoví trend posilování koruny, budou čeští exportéři čelit výraznějšímu posilování české koruny na slovenském trhu, než tomu bylo při existenci slovenské měny. Přijetí eura na Slovensku tak může podle Šindela v budoucnosti znamenat, že české zboží bude v nominální hodnotě na Slovensku dražší než v minulosti, právě kvůli chybějící posilující slovenské koruně.

Jelikož kurz slovenské koruny k euru bude zafixován až od ledna 2009, tak se zatím pohybuje nad oznámenou paritou 30,1260 vůči euru. Během prosince lze tedy očekávat posilování slovenské měny, a tedy oslabení české koruny vůči slovenské. „Obchodníci však do svých cen již tento fakt zahrnuli, takže potenciální rozdíl je téměř zanedbatelný,“ upřesňuje Šindel. Otázka zajištění kurzu koruny vůči euru při obchodování se Slovenskem tak bude spíš aktuálnější pro dovozce s ohledem na možné oslabení české koruny.

Mezi hlavní výhody, které zavedení eura na Slovensku přinese, označuje analytik Slovenské spořitelny Michal Mušák odstranění bariér obchodování mezi Slovenskem a eurozónou. „Slovensko patří mezi nejotevřenější ekonomiky Evropské unie a řadě firem odpadnou náklady na převod korun na euro a na zajištění kurzového rizika. Zavedení společné měny tak sníží bariéry pro firmy, které zvažují podnikání na Slovensku,“ říká Mušák. Naproti tomu v prvním období přinese přechod na euro podle něho vyšší inflaci. „Podobně jako v jiných členských zemích slovenské ceny ještě nedosahují evropské úrovně, takže přibližování se průměru EU bude na Slovensku probíhat přes zvyšování inflace,“ upozorňuje Mušák. To by ovšem podle něho nemělo snížit životní úroveň, protože současně bude sílit tlak na zvyšování mezd.


Čtěte také

Praha  Pražské byty

Ceny starších bytů v Praze meziročně stouply o 5,7 procenta na 88 tisíc korun za metr čtvereční

Průměrné ceny starších bytů v Praze vzrostly do konce března meziročně o 5,7 procenta na …

19. května 2019

 D11

Pomalé předjíždění, blokování prostředního pruhu aneb Nejčastější chyby řidičů na dálnici

Čas od času se v hlavním zpravodajství objeví „šokující“ zpráva, jak policisté v…

19. května 2019

Boží muka, ilustrační foto

Esej: Ústavní hra o devět miliard

Zdaněním restitucí se bude zcela jistě zabývat Ústavní soud. Rozhodne zdánlivá maličkost:…

19. května 2019

 Rozestavěná přehrada GERD, ilustrační foto

Na krásném Modrém Nilu. Etiopie se snaží využít svůj hydroenergetický potenciál

Gigantická přehrada v Etiopii představuje zbraň, která by dovedla utrápit Egypt žízní.

19. května 2019

Spolumajitel Trinity Bank Radomír Lapčík

Šéf Trinity Bank Lapčík: Stavíme osmý div světa

Každý den budeme vydělávat deset tisíc a pomalu vytvářet majetek, říká šéf a hlavní…

19. května 2019

Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Finance
Jak se měnily sliby o růstu rodičovské
6 nepříznivých zpráv pro hodnocení příjmů při výpočtu důchodu
Kdo a kolik vydělá na eurovolbách - odhad státních příspěvků na volební náklady
Zaměstnávání cizince: jak si vyřídit zaměstnaneckou kartu?
Kdy začínají Češi řešit důchod? V důchodu?
Auta
Podezřelé vysokorychlostní vážení silnice nezlepší
Žáci stavěli Tatry z Merkuru
Retro: Udatný rozvědčík KrAZ 255
Dalším novým modelem Škoda by mohl být Mountiaq. Automobilka si toto jméno zaregistrovala před pár dny
Sedm nejčastějších chyb řidičů při jízdě po dálnici. Neděláte je také?
Hry pro příležitostné hráče