Vstup do Unie řada firem nepocítila

06. února 2006, 00:00 - (red)
06. února 2006, 00:00

DANIEL HAVLÍK, MÍSTOPŘEDSEDA STŘEDOČESKÉ KRAJSKÉ HOSPODÁŘSKÉ KOMORY: * Jaká je hlavní přednost Středočeského kraje z hlediska podnikání?

DANIEL HAVLÍK, MÍSTOPŘEDSEDA STŘEDOČESKÉ KRAJSKÉ HOSPODÁŘSKÉ KOMORY: * Jaká je hlavní přednost Středočeského kraje z hlediska podnikání?

Hlavní předností kraje je dobrá dostupnost Prahy z jeho jednotlivých částí, a tím optimální příležitost v budování firem v menších městech. Tedy s využitím levnější pracovní síly, nižších provozních nákladů a přijatelných dopravních vzdáleností do hlavního města. Řada velkých firem přesouvá nyní z Prahy do středních Čech některé provozy (call centra, oblužná správní pracoviště). Velkým potenciálem regionu je rozvoj cestovního ruchu.

* Dokáží se podnikatelé v kraji organizovat? Tedy v případě potřeby vystupovat jednotně?

Ano i ne. Řada podnikatelů (i když zdaleka ne většina) je členem hospodářské komory nebo některého živnostenského společenstva. Každý člen má možnost se přes komoru podílet na připomínkování zákonů. Ale těžko lze očekávat, že podnikatelé půjdou proti některým krokům vlády společně manifestovat před Strakovku.

* Díky komoře mohou podnikatelé vystupovat jednotně směrem k veřejné správě. Jak byste tuto spolupráci zhodnotil? V posledních letech se spolupráce komory s veřejnou správou výrazně zkvalitnila. Komora nepochybně přispěla k určitému zlepšení podnikatelského prostředí, ke zlepšení některých zákonů nebo k zabránění přijetí jiných. Ale je mnoho situací, kdy na stanovisko komory není brán zřetel. * Co se pro malé a střední firmy v kraji změnilo po vstupu do EU? Pro některé firmy se zjednodušila cesta na unijní trhy, jiným přibyla konkurence v tuzemsku. Řada firem ale žádný rozdíl nepocítila. Negativním rysem bylo zpřísňování legislativy pod záštitou vstupu do Unie, avšak nad rámec předepsaných povinností. Typické úřednické zneužití situace. * Jaké jsou nejčastější problémy vašich členů při podávání žádostí o unijní i jiné dotace? Přes všechny možné proklamace a ujištění o možnostech získat dotaci podnikatelé zjišťují, že jim vlastně nikdo s ničím moc nepomůže, že si všechno musí udělat sami. Zpracování žádostí je administrativně a odborně náročné a drahé. Mnoho podnikatelů váhá, má-li vzhledem k malé pravděpodobnosti úspěchu smysl tento proces absolvovat. * A kdo dotace využívá? Není také jednoduché najít vhodný titul odpovídající skutečným potřebám konkrétní firmy. Podpory určené na podpory malým a středním podnikatelům se mnohdy míjejí účinkem, neboť mnozí z podnikatelů o podporách buď nevědí, nebo si na zpracování projektu netroufají. Dotace tak mnohdy využívají spíše firmy cíleně vyhledávající aktivity podle dotačních titulů. Na zpracovávání projektů pro dotace se dobře živí řada „odborných expertů“ a „prošlapávačů cest“, čímž se značná část dotačních prostředků spotřebuje v administrativě. * Která odvětví byste označil jako nejperspektivnější?**

Mediálním tématem je rozvoj automobilového průmyslu. Mladá Boleslav, Kolín. Mimo střední Čechy možná Nošovice. Ale reálně lze říci, že obory, které nechce mít západ na svém území (slévárenství, hutnictví), podporuje v Česku. Časem se přestěhují dál na východ.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Vyplatí se fixovat si letos cenu elektřiny?
Co je dobré vědět o otcovské dovolené po porodu v roce 2018?
Jak se daní příjmy z pronájmu bytu?
Segwit2x se nekoná. Bitcoin se zatím štěpit nebude.
Auta
Další věc, která zamotá pražským taxikářům hlavu: Uber…
Škoda spustí výrobu elektromobilů v roce 2020, plug-in hybridů o rok dřív
Tajemný prototyp z českých silnic přišel o maskování. Jedná se o nové Lynk&Co 02
Elektrický tahač Tesla Semi má po premiéře. Někteří ho ale za žádný zázrak nepovažují
První upoutávky na Mercedes-Benz CLS ukazují předek a digitální interiér
Technologie
Apple má v iMacu Pro ARM procesor A10. Běží na něm Siri a náhrada Intel ME, i po vypnutí
Herní pocta metalové hudbě jménem Brütal Legend je teď ke stažení zdarma
6 tipů na profesionální programy. Fotoeditory, e-maily či myšlenkové mapy [Vánoce 2017]
Google vytvoří lepší Street View. Budovy už nebudou roztrhané
Dostupnost šestijader Coffee Lake se asi zlepší v půli prosince, Intel spustí další linku
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít