Všichni Gandalovičovi rádci

12. června 2009, 21:16 - Táňa Králová
12. června 2009, 21:16

Úřad nevídaně rozhazoval za poradenské služby

Nebývale košatý sbor poradců si za šéfování na ministerstvu zemědělství (MZe) vypěstoval Petr Gandalovič (ODS). Pracovalo pro něho devatenáct externistů se smlouvami na poradenskou činnost. Tento počet oficiálně přiznává úřad pod vedením současného ministra Jakuba Šebesty. Zdroj týdeníku EURO, obeznámený s poměry na MZe, však tvrdí, že poradců různých kategorií, kterým peníze třeba nechodily pravidelně, bylo na ministerstvo napojeno mnohem víc – údajně bezmála padesát. Někteří skutečně odborně radili, další měli úřadu s obsáhlou agendou danou Společnou zemědělskou politikou Evropské unie pomáhat při českém předsednictví EU. Takto se však dala kupovat i loajalita. Nebo se našla nějaká rádoby práce pro finanční přilepšení spřáteleným osobám, především politicky. Gandalovičův úřad totiž uměl poradenské služby štědře honorovat.

Tajemství úřadu

„Nový ministr smlouvy s devatenácti poradci vypověděl vzápětí po nástupu do úřadu. Jednak jejich počet považoval za nadbytečný a jednak si chtěl přivést vlastní poradce,“ uvedl šéf odboru komunikace MZe Hugo Roldán. Na seznamu poradců exministra Gandaloviče, který MZe bez jakýchkoli dalších podrobností poskytlo, je jedna firma (zřejmě anglická) New Business Management a dále osmnáct osob (viz Kdo radil Gandalovičovi). Mnozí jsou členy ODS svázanými stejně jako Gandalovič s Ústeckým krajem. Kolik poradci brali za své služby, odmítá úřad upřesnit. „Údaje o odměnách bývalých poradců MZe nezveřejňuje s ohledem na ustanovení Obchodního zákoníku,“ odpověděl Roldán. Nechtěl ani prozradit celkovou částku vyplacenou na poradenské služby. Z ministerstva však unikly informace o údajně nejlépe placených poradcích.

Statisíce za půl roku

První místo na pomyslném žebříčku zaujal Pavel Bratinka, ministr bez portfeje z druhé poloviny devadesátých let, první předseda ODA a nyní spolumajitel lobbistické firmy Euroffice Praha – Brusel. Od ministerstva měl inkasovat 2,3 miliony korun, uvádí zmíněný zdroj. „To je hloupost, takto placen jsem nebyl,“ tvrdí Bratinka, kterého si úřad přizval na dobu českého předsednictví EU a smlouva mu končí v červnu. Kolik tedy za své služby dostává? „Většinou se to neříká. Ještě ani nevím konečnou částku, protože smlouvu mám do konce června. Rozhodně se nevyšplhá ani k milionu,“ odpověděl Bratinka.
Externím poradcem byl také bývalý politik a dnešní Bratinkův společník Libor Kudláček (ODA), kterému mělo MZe údajně vyplatit 1,9 milionu korun. „To vůbec neodpovídá. Ve skutečnosti je odměna hluboko pod takovou nesmyslnou částkou, v řádu stovek tisíc za celé období,“ uvedl Kudláček. S tím, že jeho hodinová sazba je šestkrát nižší, než na kolik by přišli bruselští poradci. S MZe má smlouvu na půlroční předsednictví EU. Prý by mu nevadilo, kdyby se přesná výše odměny zveřejnila. „Mělo by to sdělit ministerstvo. Jedině, že bych se zeptal, zda by mi to dovolili,“ poznamenal Kudláček, kterého MZe pod vedením Gandaloviče dosadilo také do dozorčí rady Budějovického Budvaru.

Výplata do puntíku

Další z odborných poradců, Josef Stehlík (ODS) z Asociace soukromého zemědělství, se nikoho na nic neptal a odměnu týdenku EURO prozradil. Částka 1,9 milionu korun jako roční honorář, která se ve spojení s jeho jménem šíří v agrárních kuloárech, ho totiž značně nadzvedla. „Za 33 měsíců jsem za poradenské služby fakturoval 1,35 milionu korun. Včetně DPH je to 1,67 milionu korun,“ vyčísluje Stehlík. S tím, že si hradil telefon, dopravu, zdravotní a sociální pojištění. „Měsíční odměna mi v průměru vychází na 41 tisíc korun,“ upřesnil.
Podobně Michal Pospíšil (ODS), který je stejně jako Stehlík z nevládní organizace blízké ODS, vyvrací, že by za odborné rady dostal od ministerstva 1,9 milionu korun. „Je to naprostý nesmysl. Měl jsem roční strop 600 tisíc korun a ze svého jsem plně kryl veškerou režii,“ říká Pospíšil. Mezi odbornými poradci byli dále bývalý poslanec za ODS Miloslav Kučera, Martin Plášil, advokátka Sylva Rychtalíková a Jan Pešout. Jejich šéfem byl Vilém Žák. Ten na MZe přišel po loňských podzimních krajských volbách, kdy skončil jako náměstek středočeského exhejtmana Petra Bendla. Žák nahradil Petra Gregera, kterého se Gandalovič zbavil poté, co média informovala, že neoprávněně čerpal peníze z evropských fondů.
„Neměl jsem koncepční odbor, který je běžný na jiných ministerstvech. Měl jsem proto odbor poradců,“ vysvětluje exministr Gandalovič. Dodává, že mnoho lidí důležitých pro resort nechce být přímo zaměstnancem MZe. „Každý ze stálých poradců se věnoval nějaké problematice a konkrétní výsledky jejich práce se dají ukázat,“ zdůrazňuje Gandalovič. Čím se zabývala firma New Business Management? „Je to lobbistická firma z Bruselu, která nám pomáhala s předsednictvím,“ odpověděl.
Současný ministr Šebesta by měl vystačit se šesti odborníky, tedy podobným počtem jako ministři před Gandalovičem. Šebestovi má radit Karel Machovec (ČSSD), který se proslavil v takzvané Bamberské aféře. Jako poradce se na MZe, kde působil v dobách privatizace, vrátil Stanislav Codl. Ten je považován za prodlouženou ruku Miroslava Tomana, šéfa Potravinářské komory a bývalého státního tajemníka na MZe. Další experty do poradního sboru ministra vysílají nevládní organizace. Za Agrární komoru to má být Martin Fantyš, za Zemědělský svaz Martin Pýcha a Potravinářskou komoru Tomáš Kreutzer. Svého člověka má vyslat také Asociace soukromého zemědělství.

Kdo radil Gandalovičovi

 • Kateřina Bartošová (ODS)*Ústecký kraj
 • Pavel Bratinka (dříve ODA)*lobbista
 • Miroslava Debnárová
 • Pavel Drobil (ODS)*předseda dozorčí rady Lesů ČR, bývalý náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje, předseda dozorčí rady Lesů České republiky
 • Roman Exner (ODS)*krajský úřad Ústeckého kraje
 • Miloslav Kučera (ODS)*bývalý poslanec
 • Libor Kudláček (dříve ODA)*lobbista*člen dozorčí rady Budějovického Budvaru
 • Štěpán Liška
 • New Business Management*firma registrovaná v roce 2002 ve Velké Británii
 • Jan Pešout*už poradce Gandalovičovy předchůdkyně Mileny Vicenové
 • Martin Plášil
 • Michal Pospíšil (ODS)*Asociace soukromého zemědělství
 • Eva Potočiarová
 • Roman Rosenberg*už poradce Gandalovičovy předchůdkyně Mileny Vicenové
 • Sylva Rychtaříková (v roce 2002 kandidovala do Senátu za US-DEU)*advokátka
 • Josef Stehlík (ODS)*Asociace soukromého zemědělství
 • Michal Vrba
 • Jakub Zavoral (ODS)*podnikatel z Ústí nad Labem
 • Vilém Žák (ODS)*bývalý náměstek pro životní prostředí středočeského exhejtmana Petra Bendla

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Přímá volba prezidenta ČR
Z e-shopu přivezli rozbité zboží?
4 nejznámější kryptoměnové burzy současnosti
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Auta
Seat dále navýší výkon Leonu Cupra. Příští rok dorazí…
Muzeum Citroën prodává část své sbírky. Jsou to samá krásná a zajímavá auta
Honda chystá na rok 2022 elektromobil, který se nabije za 15 minut
Kdo se stane evropským autem roku? SUV mají největší šanci, protože jich je většina
Kvíz: Poznáte auto jen podle předního světla?
Technologie
Další šikovná externí grafika s malými rozměry. Uvnitř je přitom desktopová GTX 1060
První týden s Android Pay: 90 % plateb mobilem provedli muži
EA byla příliš nenasytná. Některé země mikrotransakce ve hrách označují za formu gamblingu
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Už i zdroje se vyrábí speciálně pro těžbu kryptoměn. FSP uvádí 2000W model pro 16 grafik
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít