Všeobecná vzdělanost v úpadku - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Všeobecná vzdělanost v úpadku

, Jan Ferenc,
Všeobecná vzdělanost v úpadku
Zdroj: Euro.cz

Na společnost vydávající populární encyklopedii byl vyhlášen konkurs

O původní české encyklopedii Diderot se odborníci vyjadřují s respektem, uživatelé ji chválí. Tištěných encyklopedií se prodalo více než 130 tisíc, Diderot byl po ruce na internetu i CD-ROM, byl slavný. Minulý týden proto překvapila zpráva, že na majetek vydavatelství Diderot, s. r. o., byl městským soudem v Praze vyhlášen konkurs.
Jednou z hlavních příčin úpadku je vedle výrazného propadu tržeb v loňském roce projekt původní české dvacetisvazkové encyklopedie, z níž vyšly zatím první čtyři díly, ale který si již vyžádal náklady za 110 milionů korun. Jiří Matějka, jednatel firmy, však stále věří, že Diderot tento projekt dokončí. „Hledáme investora, se kterým bychom se pokusili projekt velké encyklopedie znovu stabilizovat,“ řekl týdeníku EURO.

Příliš velké sousto.

„Takovou encyklopedii, jakou má být dvacetisvazkové dílo Diderotu, nemůžete financovat z předplatného,“ sdělil svůj názor na úpadek Diderotu jeden nakladatel, který si nepřál být jmenován. „Musí do toho vstoupit kapitál zvenčí a celé financování musí být průhledné. Je to riskantní věc, ale dá se to udělat.“
Společnost Diderot, s. r. o., založil Matějka v roce 1996, aby do ní vyvedl a oživil projekt encyklopedie po nezdařeném začátku se zlínskými firmami Nakladatelský dům OP a Českomoravská zasilatelská. Ta vydala jen jeden díl malé čtyřsvazkové encyklopedie, ale prohospodařila 43 miliony korun vybrané od třinácti tisíců předplatitelů.
Už v roce následujícím vydával Diderot, s. r. o., druhý a třetí díl, do konce roku 1999 vyšly díl čtvrtý (předplatitelům z Českomoravské zasilatelské tyto díly Diderot prodával za výrobní cenu) a rozšířená osmisvazková encyklopedie. Firma zvýšila svůj obrat na šestinásobek tržeb z prvního roku, na 140 milionů korun.

Perspektivy zmizely.

Ke kasovnímu úspěchu pomohla Diderotu nadace Perspektivy, kterou v roce 1999 zřídila a financovala lichtenštejnská The Foundation for General Education Support. „Akce s nadací proběhla jednorázově koncem roku 1999,“ říká Matějka. Účelem Národního programu na podporu vzdělanosti bylo přímými dotacemi uživatelům snížit prodejní ceny produktů Diderotu, zejména osmidílné encyklopedie, docílit tak masového rozšíření a nakladateli přitom zajistit „přiměřený zisk“. Teprve ten firma vkládala do projektu velké encyklopedie. Program přišel na 50 milionů korun, z toho dvě třetiny hradil Diderot, třetinou přispěly Perspektivy.
Více informací o nadaci není. Jeden z bývalých členů správní rady, právník Jaroslav Mišinger, který byl u založení Perspektiv, už před rokem ze své funkce odešel. „Projekt Diderot byl jedním z několika, kterým se nadace věnovala,“ vzpomíná Mišinger. „Spojte se s lidmi, kteří v nadaci dnes pracují,“ doporučuje. Nadace Perspektivy ovšem v současné době nejeví známky činnosti.

Pozdní kroky.

Nicméně i v roce 2000 Diderot expandoval. Vyvinul a prodával elektronické verze encyklopedie. Podobně jako všechna léta předtím, i rok 2000 firma zakončila se ziskem. „Loni se to však už neopakovalo,“ říká Matějka. Tržby nakladatelství klesly na méně než polovinu. Následovala úsporná opatření: rušení prodejních poboček, propuštění stovky zaměstnanců, ale již bylo pozdě. Diderot neplatil autorům, vázly platby dodavatelům, scházely peníze na odstupné zaměstnancům. Závazky dosáhly několika desítek milionů korun a firma poprvé skončila v červených číslech. Diderot navrhl věřitelům vyrovnání, ale městský soud v Praze vyhlásil konkurs. „Pokusíme se teď o nucené vyrovnání a tímto způsobem o stabilizaci firmu,“ nevzdává se Matějka.

Pokračují.

Dvacet členů redakce a řada externích spolupracovníků pokračují v práci, dobrovolně z redakce Diderotu odešlo zatím jen pět lidí. „Máme obrovskou heslovou a obrazovou databázi, která se musí neustále udržovat, nemělo by se to za žádnou cenu zastavit,“ říká Jiřina Bulisová, vedoucí encyklopedické redakce. Připraveno k vydání je už dalších pět dílů velké encyklopedie, dokončuje se šestisvazková publikace a nové CD-ROM edice. „Redaktoři, kteří zůstali, věří především své činnosti a vlastním schopnostem,“ vysvětluje Bulisová. „Je to jedinečná práce, a oni vědí, že jinde nebudou mít příležitost takovou dělat.“
Věří, že se Matějkovi podaří Diderot vyvést z krize. Nicméně se domnívá, že uskutečnění tak velkého projektu není v silách jednoho soukromého vydavatele. Měl by mít zajištěno financování ještě z vnějších zdrojů. „Jiná nakladatelství například spoléhají na předvánoční trh, pro který připraví knihy a hodně vydělají. Encyklopedie je ale nekončící a plynulá práce, pro kterou musí být zajištěné prostředky plynule po celý rok,“ dodává Bulisová.

Ohodnoťte tento článek
Diskuze