Všechnu moc policii!

03. února 2010, 01:00 - Dušan Šrámek
03. února 2010, 01:00

Vladimír Iljič Lenin kdysi vyhlásil svou bolševickou revoluci pod heslem Všechnu moc sovětům. Martin Pecina teď svou protikorupční revoluci vyhlásil pod nepsaným heslem Všechnu moc policii. Jinak se tento paskvil, který dělá z Česka policejní stát par excellence, nedá popsat.

Již z formálně právního hlediska lze vytknout tak závažnému vstupu do občanských práv, který návrh přináší, řadu věcí. Především návrh na zrychlené řízení, které má obejít stanovisko legislativní rady vlády. Málokdy se přihodí, aby se na téže věci shodly tak rozdílné osobnosti, jako jsou levicový novinář a chartista Petr Uhl a pravicový předseda ODS Mirek Topolánek. Na tom, že tady něco smrdí, se ale shodnou oba.

Neomluvitelné faux pas Vyloučení zásadního vládního orgánu, který dbá na legislativní čistotu rezortních návrhů a na jejich slučitelnost s dalšími právními předpisy i ústavněprávním pořádkem ČR, je faux pas, které nelze ničím ospravedlnit. Jeden příklad za všechny. Při přijímání daňového řádu se v tomto orgánu zcela zodpovědně řešila otázka anonymity daňového řízení ve vztahu k policii. Nakonec po dlouhých diskuzích, které ostatně podrobně monitoroval i Profit, zvítězila zásada tuto anonymitu zachovat. Pecinův, respektive vládní návrh tuto zásadu prolamuje. Aniž by bylo jasné, co tím vlastně sleduje. Vážně si někdo myslí, že pachatel úplatkářství zanechá po sobě stopu v účetnictví, která by vedla k důkazu? Podle předsedy ústavněprávního výboru Marka Bendy se stejně zodpovědně vedla diskuze také o tak profláknutém tématu, jako jsou policejní odposlechy. Nakonec zvítězila zásada, že jde o tak závažný zásah do soukromí, že parlament zvedl horní sazbu pro jejich povolení z osmi na deset let. Novela se sotva ohřála a už se návrh vrací na osm let. Líná policie, občanů neštěstí

Pokud by protikorupční balíček prošel, mohla by policie odposlouchávat například údajného pachatele obviněného z trestného činu pletichy při insolvenčním řízení, za nějž hrozí v prvním odstavci jeden rok vězení, a odsouzení zpravidla od soudu odcházejí s podmínkou. Na to, že máme línou polici, která není schopna rozkrývat závažnou a sofistikovanou trestnou činnost jinak, než sezením na zadku se sluchátky na uších, nemohou doplácet ústavní práva občanů tohoto státu. To je čistě její problém.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Babišov: 10 důvodů, proč ANO vyhrálo volby
Investujeme do podílových fondů
Jak získat hypotéku, nebo půjčku, kterou vám banka odmítá schválit
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Auta
Lotus Elise Cup 260 je další z řady britských specialit.…
Šéf VW Matthias Müller se obul do Tesly: „Vyhazují stovky milionů dolarů z okna“
Video: Podívejte se, jak Tatra zdolala jednu z nejvyšších uměle vytvořených překážek světa
Navrhují automobilky auta na míru bariérovým testům? Nový test IIHS ukázal, že spíše ne
Porsche 911 Carrera T má kratší manuální převodovku a nižší hmotnost
Technologie
Po instalaci Windows 10 Fall Creators Update někomu chybí aplikace. Co s tím?
Chrome 62 má častěji upozornit na nezabezpečené weby. Nějak to ale nefunguje
Samsung má hotový 8nm proces, poslední před EUV. Výroba může začít, zájem má Qualcomm
Jak ve Windows 10 Fall Creators Update odstraněním staré instalace systému ušetřit pár „giga“?
Photoshop se naučí nová kouzla. Chybějící obraz doplní díky umělé inteligenci
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít