Všechno klape - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Všechno klape

, Tomáš Hořejší,
Všechno klape
Zdroj: Euro.cz

Nepříjemnou zkušenost? Zatím žádnou nemám, …

Celý podtitul:
Nepříjemnou zkušenost? Zatím žádnou nemám, říká o šéfování unii česká velvyslankyně v Bruselu

Stálá představitelka ČR při EU Milena Vicenová (53) je maximálně spokojená. Čeští ministři prý odvádějí na Radách EU „pěknou“, někteří až „vynikající“ práci. Vztahy mezi diplomaty jsou až „překvapivě dobré“. A Entropa prý přinesla „nový a upřímný pohled“. „Nemám signál, že by se něco nepovedlo,“ svěřila se Vicenová týdeníku EURO po skončení první třetiny českého předsednictví EU.

EURO: Česko jako předsedající země EU svolalo na 1. března narychlo neformální summit, ve stejný den proběhl i minisummit středo- a východoevropských členských států. Nevyvolalo právě to následnou paniku? Západoevropské noviny psaly o rozpadající se Evropské unii, kterou nové země – smrtelně zasažené ekonomickou krizí – stahují ke dnu. Vy jste přitom dala původně najevo, že jste spíš proti svolání vrcholné schůzky…
VICENOVÁ: Premiér udělal dobře, že summit svolal. Jednoznačně. Situace na frontě se měnila a mění každým okamžikem. Myslím, že když se hlavy států a vlád sejdou, vidí se, mluví spolu, že je to vždycky dobře. Na tomto setkání byla komunikace velmi upřímná. Zcela upřímně si tam politici řekli, jak rozdílná je situace v každé členské zemi, a že problémy Portugalska se výrazně liší třeba od problémů Lotyšska. Hovořilo se i o tom, zda je dobře nebo špatně házet některé státy do jednoho pytle.

EURO: A podle vás se tedy to, o čem se na tom setkání tak upřímně diskutovalo, podařilo sdělit i veřejnosti?
VICENOVÁ: Myslím, že ano.

EURO: Když si ale koupíte prakticky jakékoli západní noviny, tak to tak rozhodně nevypadá.
VICENOVÁ: Zrovna dnes (pátek 6. března, pozn. red.) jsem na tiskové konferenci informovala o připravované schůzce ministrů financí. A vůbec nikdo se mě tam neptal na to, v jakém stavu je Česká republika nebo jiná země, která byla zařazována do té skupiny. Jestli měli žádat o pomoc, nebo ne… Takže mám za to, že ta otázka už vyšuměla a summit potvrdil, že tahle otázka je opravdu nešťastná.
To jsou stále takové spontánní tendence. Ze začátku se mluvilo o rozdělení Sever – Jih, pak Západ – Východ, mohli bychom mluvit o dělení na nové země – staré země, malé země – velké země, ale já už to hrozně nerada používám.

EURO: V tom konkrétním případě, na který se ptám, jde ale hlavně o to, jak byly ty schůzky vnímány. S jakými emocemi. Je krize a lidé takové zprávy přijímají trochu jinak…
VICENOVÁ: Ale i tak to byl dobrý summit.

EURO: Takže vy tvrdíte, že zapůsobil pozitivně?
VICENOVÁ: Ano. Byla to možnost, aby si hlavy států řekly, jak to je, co je klíčové, co je důležité a pak to říct i navenek.

EURO: Jste stejně spokojena i s východoevropským minisummitem? A s ohlasy, jež vyvolal?
VICENOVÁ: Označila bych ho jako schůzku visegrádské čtyřky, k níž se v druhé fázi přidaly tři pobaltské země, později i Rumunsko a Bulharsko. Svolali ji Poláci, ne my. A pozvali na ni šéfa Evropské komise Barrosa. Určitě by bylo špatně, kdyby u takového setkání nebyla předsednická země. Předsednictví musí vědět, jaké jsou problémy, musí projevit zájem, musí se zúčastnit. Ale náš nápad to nebyl.

EURO: Mám to chápat tak, že kdybychom teď nepředsedali, měli bychom problém se té schůzky zúčastnit?
VICENOVÁ: To si nejsem jistá. Ale myslím, že visegrádská skupina se scházela vždycky. Do budoucna bychom ten formát mohli třeba i trochu rozšířit.

EURO: Neměli jsme se pokusit konání minisummitu nějak zabránit…
VICENOVÁ: Já bych ničemu nebránila. Je to legitimní. Regionální uskupení se běžně scházejí. Třeba Benelux, severské země… Pravda, většinou se o takových schůzkách mluví trošku míň, ale mě to připadá v pořádku.

EURO: Samo svolání minisummitu tedy podle vás žádné emoce nevyvolalo? Neumocnilo paniku? Vždyť ten východoevropský blok se tím vlastně vydělil sám…
VICENOVÁ: Já jsem se těch jednání účastnila. Bylo to velice korektní a zajímavé, zjistili jsme, jaké jsou zkušenosti jednotlivých zemí.

EURO: Počkejte, vy si opravdu myslíte, že oba ty summity nevyvolaly až příliš vysoké „mediální vlny“?
VICENOVÁ: Já osobně ty mediální vlny cítila právě do té nedělní schůzky. Pak už ne.

EURO: Vy sama jste přece byla nejprve proti svolání summitu. Proti byla i Angela Merkelová, pro zejména Nicolas Sarkozy. Jak tedy nakonec došlo k tomu, že Mirek Topolánek schůzku svolal?
VICENOVÁ: Neřekla bych, že bych byla přímo proti. Jen jsem nečekala, že se to stane takhle rychle. Ale nemám s tím problém. Situace prostě nazrála a bylo třeba se sejít, zastavit se, poradit se a něco říct. Komunikace s veřejností není nikdy dost.

EURO: Podle vás se tedy situace zklidnila. Cítíte ten klid i ve vztazích s vašimi kolegy? Třeba při jednáních s francouzskými diplomaty?
VICENOVÁ: Byl byste překvapen. Naše vztahy – teď mluvím konkrétně o šestadvaceti velvyslancích – jsou opravdu až překvapivě dobré. Věcné, dobré, klidné. Řešíme spolu konkrétní problémy, nemá to absolutně co dělat se vztahy mezi zeměmi, s osobními vztahy… Na jednání takzvaného Corperu (COREPER – výbor stálých zástupců při EU, pozn. red.) jsem nezažila jedinou nepříjemnou osobní situaci.

EURO: Tušíte, jak to vnímají normální Západoevropané, kteří čtou noviny plné zpráv o krizi a slábnoucí východní Evropě? Nemohou dospět k názoru, že celé rozšíření EU byla chyba? Ta představa tady evidentně existuje a podle všeho sílí…
VICENOVÁ: To je, jako když se zeptáte, jaký názor má jeden Čech. Dokážete mi to říct? Nedokážete. Řeknu vám, že pohled na místě se někdy liší od pohledu zdálky.

EURO: Co vás za ty dva měsíce a kousek – kromě plynové krize a Gazy samozřejmě – překvapilo, zaskočilo, co jste nečekala?
VICENOVÁ: Nečekala jsem, že se potvrdí, že samo předsednictví je méně náročné než poslední dva měsíce příprav. Ale je to tak. Ne že by bylo snadnější, ale je to období konstruktivnější, lépe se to osobně snáší. Listopad a prosinec byly daleko horší. Dále velmi pozitivně překvapilo velké pochopení mezi ústředím v Praze a Bruselem. A třetím pozitivní překvapení je, že když na jednání COREPER řešíme nějaký těžký problém, najednou cítím nahrávku některého z kolegů. Najednou vidím, že tam je vůle se dohodnout. Nějakou vyloženě nepříjemnou zkušenost zatím nemám. I když je pravda, že mediální spekulace o tom, jak předsednictví zvládneme, byly velmi nepříjemné.

EURO: Vůbec žádný neúspěch, žádná chyba?
VICENOVÁ: Upřímně, nemám žádný signál o něčem, co by se nepovedlo. Výborně bylo hodnoceno naše konání během plynové krize. Pan ministr Říman tady odvedl vynikající práci. Moc mě těší, že všichni ministři řeší Rady EU v klidu, s přehledem, musejí reagovat na každou námitku, na každou připomínku, je to velké zatížení. A to vás pak i baví. Jsem s nimi moc spokojena, všichni odvádějí pěknou práci. Dost se tady líbí i to, že jsme pragmatici, všichni oceňují, že Česká republika jako předsednická země preferuje výsledek před důrazem na nějaké procesy, tanečky. Jsme srozumitelní, čitelní, mám opravdu pozitivní ohlasy. Dobře klape i technické zázemí, organizace. Když se spojí poctivá příprava a improvizace, tak je to dobré. Já se nechci chválit, já to tak opravdu cítím.

EURO: A co Entropa? Živě si pamatuji na váš vyděšený výraz při jejím odhalování, při projevu autora Davida Černého. Hodně jste se bála, co řekne, čím vás ještě překvapí?
VICENOVÁ: Do budovy rady chodím velmi často. Vždycky se dívám, kolik lidí si tu Entropu prohlíží. Nestane se, že by někdo prošel bez povšimnutí. Entropa získává obrovskou pozornost, nutí k přemýšlení, nutí k debatám, a to je, myslím, dobře.

EURO: Takže jste na ni trochu změnila názor?
VICENOVÁ: Vy jste se mě tehdy na názor neptal. Ale když to mám říct zcela jasně: mrzelo mě, že se ukázalo, že nebylo pravdivé autorství sedmadvaceti zemí.

EURO: Viděla jste návrh Entropy před její instalací v Radě EU? Věděla jste, že tam bude prorok Mohamed z lega, turecký záchod, hákový kříž…?
VICENOVÁ: Víte, my tady děláme sto kulturních akcí…

EURO: Ale žádná z nich nevzbudila takový ohlas.
VICENOVÁ: To už tak je. V umění nikdy nevíte, co ohlas vzbudí, a co ne. Mám za to, že Entropa přinesla nový a upřímný pohled…

EURO: Ale počkejte, z toho, co jste o tom díle předem věděla, jste nedokázala odhadnout, že vzbudí takový ohlas?
VICENOVÁ: Že budou kolem Entropy debaty, to jsme myslím čekali všichni. I jiné kulturní akce, které tady máme, často vzbuzují ohlasy, jsou upřímné. Myslím, že je to moc potřeba.

EURO: Kdybyste věděla předem, že Bulhary bude představovat turecký záchod, nenapadlo by vás, že jim to asi bude trochu vadit?
VICENOVÁ: Víte, já jsem žila v době cenzury, v době, kdy jsme spoustu věcí nesměli říkat. Ohromně si vážím svobody slova, umělecké svobody. Nejsem člověk zákazů, cenzury, dávám přednost svobodě vyjádření.

***

BOX
Milena Vicenová (53)
Stálá představitelka ČR při EU (od ledna 2008) je původní profesí veterinářka, v osmdesátých letech léčila zvířata na Českolipsku. Později se stala redaktorkou Státního zemědělského nakladatelství. Prvních šest let po listopadové revoluci řídila odborný zemědělský časopis Náš chov. V roce 1996 začala s kariérou na ministerstvu zemědělství. Postupně vystřídala řadu řídicích pozic, od září 2006 do ledna 2007 byla dokonce ministryní zemědělství. Mluví plynně anglicky, německy a francouzsky. Má dvě dospělé dcery.

Ohodnoťte tento článek
Diskuze