Vrtulníky pro českou armádu: Italové opět protestují - Euro.cz

Přihlášení

Vrtulníky pro českou armádu: Italové opět protestují

,
Vrtulníky pro českou armádu: Italové opět protestují
Zdroj: čtk

Dodávku amerických helikoptér Bell českému vojsku bude opět řešit antimonopolní úřad. S kontraktem za 17,6 miliardy korun nesouhlasí italská firma Leonardo.

„Společnost podala k antimonopolnímu úřadu návrh na pozastavení dodávek vrtulníků,“ oznámil Lubor Koudelka, pověřený šéf vyzbrojovací sekce ministerstva obrany, na středečním jednání poslaneckého branného výboru. Sám ministr Lubomír Metnar (za ANO) se zatím nechtěl k věci příliš vyjadřovat, jde prý o čerstvou informaci.

Firma Leonardo se na Úřad pro ochranu hospodařské soutěže obrací už podruhé. První podnět na přezkum nákupu podali Italové loni v prosinci, po několikatýdenním správním řízení úředníci vydali rozhodnutí, že ministerstvo obrany nechybovalo a obchod může pokračovat.

Kroky italské fabriky souvisejí s tím, že její vrtulník AW139M v kontraktu neuspěl a armáda si – byť bez běžného výběrového řízení – vybrala americké stroje UH-1Y a AH-1Z. K takovému rozhodnutí obrana došla i přesto, že evropské helikoptéry (vycházející z civilní konstrukce) byly mnohem levnější než čistě vojenské stroje z dílen Bell Helicopter za celkových 17,6 miliardy korun.​

Tucet je jen začátek: nových amerických helikoptér bude nad Českem více

Vrtulník UH-1Y Venom