Vraťme se i k drobné filantropii

07. března 2005, 00:00 - (red)
07. března 2005, 00:00

TOMÁŠ J. BAŤA: I drobní podnikatelé by se podle svých možností měli vrátit k tradicím filantropie. Tvrdí to legendární podnikatel a kmotr týdeníku Profit Tomáš J. Baťa. Ten vystoupil v sobotu na pražské výroční konferenci Rotary klubu. zážitek - po všech předchozích zážitcích jsem se ocitl mezi přáteli, jako bych byl doma.

TOMÁŠ J. BAŤA: I drobní podnikatelé by se podle svých možností měli vrátit k tradicím filantropie. Tvrdí to legendární podnikatel a kmotr týdeníku Profit Tomáš J. Baťa. Ten vystoupil v sobotu na pražské výroční konferenci Rotary klubu. * Co spojuje rodinu Baťů s Rotary klubem? To je dávná historie. My jsme zakládali klub ve Zlíně v roce 1935, protože tehdy se k nám dostaly informace o tomto filantropickém hnutí a ihned nás velmi zaujaly. A nejen pro tu základní myšlenku pomoci bližním, ale i kvůli důrazu na rozvíjení přátelství a na odpor proti jakékoliv diskriminaci. V té době jsme to cítili jako silné téma a mám pocit, že to tak zůstalo dodnes. * To vypadá, že Rotary klub ve Zlíně byl rodinný podnik. To vůbec ne. Přihlásila se řada lidí z firmy a také řada podnikatelů a živnostníků ze Zlína - lékárník, architekt, lidé různých profesí. Dnes mi v Rotary právě chybějí drobní podnikatelé a živnostníci. Zde v zemi sdružujeme mnohdy spíše managery velkých podniků a řadu lidí z ciziny, kteří tu pracují. Ono přitom principem rotariánství není nutně dávat nějaké obrovské částky, ale především nacházení potřebných lidí ve svém okolí a cílená konkrétní pomoc. I to je důvod, proč je tato myšlenka stále tak silná i v době, kdy existují velké nadace s velkými projekty celosvětového významu. * Co znamená filantropie pro vás osobně? To je nedílná součást filozofie naší rodiny. My jsme, myslím, vždy pokládali za důležité pomáhat těm, kdo to potřebují. Ale má to i druhou stranu mince. Když jsem musel emigrovat do Kanady, začínal jsem v jednom celkem malém, asi desetitisícovém městě. Tehdy jsem zašel do tamního Rotary klubu a byl to pro mě velký  CO JE HNUTÍ ROTARY**

Jde o mezinárodní dobročinné společenství veřejně prospěšných neziskových organizací. Hnutí se snaží pomáhat druhým lidem prostřednictvím humanitárních, sociálních a vzdělávacích programů. V Česku má dnes 38 klubů, na Slovensku 13. První vznikl před 80 lety, tedy dvacet let od počátků hnutí v Chicagu. Název vyjadřuje „rotování“ - každoroční výměnu všech funkcionářů. V Česku a na Slovensku mají Rotary kluby dohromady zhruba 1200 členů, ve světě je jich kolem 1,2 milionu.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
dTest: Které dary musíte zdanit a kolik odvedete státu?
Práce pro více zaměstnavatelů během roku 2017 a daně
Povinné ručení? Nejlevnější není vždy nejlepší
Chcete si přivydělat? Staňte se členem volební komise
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Auta
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být…
Srážka se zvěří hrozí nejen na podzim. Co v takovém případě dělat?
Automobilce Mini došla trpělivost. Na Dakar pošle auta s pohonem 4×4 i zadokolky
Je pohon na LPG ohrožený druh? Originálních aut na plyn už moc nekoupíte
Škoda představuje model Ke Luoke. Je to prodloužený Karoq pro Čínu
Technologie
Messenger už nebude tak brutálně masakrovat fotky. Novým limitem je 4k
4K, HDR a 5× větší úhlopříčka, než má vaše televize. Nový projektor od BenQ stojí jen 40 000 Kč
Panelové prostředí pro aplikace ve Windows žije. Možná si ho brzy osaháme
Vznikl velký výrobce procesorů ARM pro servery, Marvell a Cavium se spojí za 6 miliard $
Připravte si lyže. NaSvah.cz vám najde nejlepší střediska v Česku a na Slovensku
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít