Vrátil konopí do českých lékáren

22. května 2006, 00:00 - admin
22. května 2006, 00:00

„Ke konopí jsem se dostal jako většina lidí - vykouřil jsem jointa marihuany,“ vzpomíná na poněkud netypický začátek svého podnikání Jan Janovský, jehož firma Cannabis Pharma-derm dokázala svými dermatologickými přípravky vrátit konopí po půl století na pulty českých lékáren. Janovský je příkladem podnikatele-vizionáře.

„Ke konopí jsem se dostal jako většina lidí - vykouřil jsem jointa marihuany,“ vzpomíná na poněkud netypický začátek svého podnikání Jan Janovský, jehož firma Cannabis Pharma-derm dokázala svými dermatologickými přípravky vrátit konopí po půl století na pulty českých lékáren.

Janovský je příkladem podnikatele-vizionáře. Na počátku jeho podnikání byla absolutní fascinace konopím a možnostmi jeho univerzálního využití. „Z konopí dostanete jeden z nejúčinnějších olejů na zemi, je ideální na výrobu textilií, má unikátní léčivé vlastnosti, ale můžete ho použít také jako palivo a popel posléze využít jako vynikající hnojivo,“ neskrývá Janovský nadšení nad rostlinou, která mu zajišťuje obživu.

Janovský z konopí nejdříve vyráběl textil, ale posléze přešel pouze na výrobu kosmetických a léčebných přípravků na konopné bázi. Jeho firma Cannabis Pharma-derm byla první, která se v ČR začala zabývat využitím léčivého konopí pro speciální kosmetické, farmaceutické a potravinářské účely. Od roku 1999 společnost preparáty z konopí vyvíjí a od roku 2002 vyrábí.

„Já samozřejmě nejsem lékař ani nemám oficiální farmaceutické vzdělání, ale spojil jsem se s lidmi, kteří tohle know-how mají a ty jsem přesvědčil, že to má smyls,“ říká Janovský. Na výrobu svých preparátů používá Janovský výhradně technické konopí, které neobsahuje žádné omamné ani návykové látky.

„Když jsem přišel s nápadem začít podnikat s technickým konopím, setkával jsem se s neuvěřitelnými potížemi, protože nás lidé neustále osočovali, že děláme něco nelegálního. Ale postupem času jsem si ověřil, že dostane-li obchodník kvalitní informace, začne to fungovat,“ vzpomíná Janovský.

Cannabis Pharma-derm dnes nabízí pětatřicet kosmetických a farmaceutických preparátů na léčení aftů, kožních atopií, lupénky, denní péči o kůži a podobně. Dodává je do lékáren, kosmetických salonů a maloobchodní sítě.

„Největší radost mám z toho, že se nám podařilo přesvědčit přední dermatology, že naše preparáty fungují. Přitom na začátku si všichni ťukali na čelo, když jsme se rozhodli spojit v jednom přípravku složky na léčení aftů a oparů,“ říká Janovský. Přípravek Cannadent získal ocenění odborné poroty na Mezinárodním veletrhu Beauty 2005 jako 100% přírodní preparát se silným regeneračním účinkem proti nežádoucím afekcím.

Cannabis Pharma-derm je dnes firma rozptýlená po celé republice: „Marketing sedí v Teplicích, pole s konopím máme na Rakovnicku a laboratoř je v Praze. Do dvou let to chci všechno sestěhovat do Teplic a vybudovat tady první závod na komplexní zpracování konopí v Čechách,“ říká Janovský, zatímco stojí na příslovečné zelené louce na okraji Teplic.

Dokument o Janu Janovském je součástí Dvanácti odvážných - seriálu o originálních českých podnikatelích, které na televizní obrazovku nominuje veřejnost. Dvanáct odvážných, jejichž producentem je mobilní operátor Vodafone, vysílá každou neděli ve 13:50 hodin televize Prima. Více na www.dvanactodvaznych.cz.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Víkend bude plný prázdnin: trošku volna a více času
Servisní prohlídka auta na zimu: Kolik stojí a na co se zaměřit
Dlouhá cesta do práce? I na dojíždění a stěhování existuje příspěvek
Babišov: 10 důvodů, proč ANO vyhrálo volby
Investujeme do podílových fondů
Auta
Opel Insignia GSi sice nemá šestiválec, ale na Ringu je o 1…
XF Sportbrake vrací Jaguar do hry velkých ředitelských kombíků
Zaspí silničáři i letos? Časem by mohlo být každoroční překvapení ze sněhu minulostí
Lotus Elise Cup 260 je další z řady britských specialit. Vznikne pouze 30 exemplářů
Šéf VW Matthias Müller se obul do Tesly: „Vyhazují stovky milionů dolarů z okna“
Technologie
Nejsme napojení na ruskou vládu, říká Kaspersky a poskytne důkaz
Opustí AMD s GPU továrny GlobalFoundries? Čipy Navi na 7 nm má prý vyrábět TSMC
Bixby 2.0: hlasový asistent Samsungu se rozšíří i do ostatních zařízení, půjde přes něj ovládat ledničku
Google Pixel 2 je v Česku, ale stojí pořádný balík
Logitech MX Master 2S: jak jednou myší ovládat tři počítače (vyzkoušeno)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít