Voňavé miliardy

25. září 2007, 20:32 - Martin Rychlík
25. září 2007, 20:32

Každý Čech utratí v květinářství téměř osm set korun

Asi jste to četli, nebo o tom slyšeli. Novinami prolétla zmínka o premiérovém mistrovství světa ve sbírání hub, které se konalo v Pasece na Olomoucku. A proč by ne, přestože pravověrní houbaři si asi ťukají na čelo… Když už máme planetární šampionáty v sudoku, saunování, zdobení capuccina, hodu mobilem, dřevorubectví, vikinském sportu kubbu či v chytání kutálejícího se sýra, ba i v onanii (v té zabodoval i zručný vicemistr z Čech jménem Marcel Rimel), nemůže nás překvapit mistrovství Evropy v aranžování květin.
Šampionát, jenž se podobně jako olympiáda koná ve čtyřletém cyklu, hostilo ve dnech 27. až 30. září slovinské Velenje. Nechybělo ani české zastoupení. Soutěžil i třiadvacetiletý student Přemysl Hytych z Mendelovy univerzity v Brně, který se utkal s devatenácti soupeři. Klání, jež sestávalo ze šesti disciplín (pugét asociující Pipi Punčochatou, svatební kytice, dětské hřiště či aranžmá ala architekt Josip Plečnik), pořádala Asociace evropských profesionálních floristických svazů (FEUPF). Možná to vypadá jako kuriozita, ale organizace funguje již od roku 1956 a soustřeďuje dvacítku evropských národních svazů. A nejsou to vůbec slabá uskupení. Dle statistik FEUPF si jen ve sdružených státech vydělává květinami na živobytí asi 300 tisíc Evropanů. Trendy prý udávají hlavně „tulipánové“ Nizozemsko a Německo.
Množství květinových výstav a klání máme i v tuzemsku: Květy 2007 v Lysé nad Labem, Jiřinkové slavnosti v České Skalici (konané již od roku 1837), Květiny pro zámeckou paní v Náměšti, Svět květin v Trutnově. Soutěž v květinovém aranžmá zavítala do Slavkova a v květnu – příznačném to měsíci! – se konal i 36. ročník Mistrovství floristů ČR Děčínská kotva 2007 ve vázání živoucí krásy. Kromě vůně však kvítka nesou i pořádné peníze. Obrat „rozkvetlého“ trhu sice klesl v Česku z předloňských 8,1 na 7,9 miliardy korun, ale i tak každý Čech utratil v minulém roce za květiny průměrně 790 korun. Největší část odbytu představují řezané květiny, v těsném závěsu následují hrnkové a záhonové rostliny. Šéf Svazu květinářů a floristů ČR Jiří Horák tvrdí, že v prodeji řezaných květin stále vedou růže a gerbery. Proč? Nedávno to ČTK vysvětlil květinář Libor Živný: „Muži kupují květiny hlavně tehdy, když mají průšvih. Vybírají pak kytici červených růží.“

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce…
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Pokuta za pád z kola? Absurdní, ale ne víc než jiné pokuty za nehodu [komentář]
Technologie
Parádní akce: Samsung Galaxy S7 za 8200 Kč a S7 Edge za 10 600 Kč
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Mlácení dělníků, smrt v kantýně aneb Jak se dělá iPhone X
Nereferenční Radeony Vega konečně tady? PowerColor chystá vydání před koncem listopadu
Cnews FM: Platíme mobilem s Android Pay. Vydrží nám to? [podcast]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít