Volební programy v kopru

27. března 2009, 15:25 - Karel Zaoral
27. března 2009, 15:25

ODS stoprocentně splnila jediný předvolební slib

Volební program politické strany by měl být jakousi rešerší ideové základny partaje. Že se v Česku volí spíše podle tváří a programy jsou víceméně pouze produkty stranické propagandy, jejichž cílem je trumfnout ostatní konkurenty, je bohužel fakt. Moc se o něm nemluví a když už ano, dotázaní politici začnou z rukávu sypat teze o tom, co všechno už stihli připravit anebo připravují. Málokdy se však člověk dozví, co z programu bylo dokončeno. Výmluvou číslo jedna je tradiční koaliční kompromis. „Kdybychom měli nadpoloviční většinu, to bychom všem ukázali!“, aneb, voliči, můžeš si za všechno sám. Týdeník EURO oslovil všechny tři v demisi vládnoucí koaliční strany s dotazem, zda mohou poskytnout dokument, v němž bude u jejich volebního programu k volbám do Poslanecké sněmovny v roce 2006 uvedeno, co se z něj podařilo prosadit.

Koalice vytáček Z odpovědí vyplývá, že volební programy jsou v podstatě jen cáry papíru, jakási Madoffova cukrátka pro masy, a po usednutí do poslaneckých lavic už nikoho nezajímají. „Takový dokument já nemám, počkejte, snad by jej mohl mít archivář, zkuste mu zavolat,“ říká mluvčí KDU-ČSL Martin Horálek. „Cože to chce? To nemáme. Vlastně ano, něco takového tam bude, ale staršího data,“ ozývají se hlasy v pozadí. Archivář pak sděluje, že podobný dokument neexistuje, ale snad by našel něco, co prý se této problematice mimochodem věnuje. Staršího data. Od té doby se z KDU-ČSL nikdo neozval a slíbený dokument do redakce nedorazil.
„No tak to určitě nemám, takový dokument u nás není. Víte, to bych musela mít k dispozici celé analytické oddělení a já jsem tu sama,“ uvádí svou obhajobu mluvčí Strany zelených Eva Rolečková. Přitom by stačilo onen dokument po každém důležitém hlasování otevřít a třemi větami okomentovat vliv rozhodnutí sněmovny na program. „Určitě se na to podívám a zkusím nějaký takový dokument vyhledat,“ slibuje mluvčí. Ani ona už se do uzávěrky čísla neozvala.
V případě vítěze voleb ODS je situace až trapně stejná. „Myslíte tím, do jaké míry jsme naplnili smlouvu s občany?“ táže se vedoucí mediální sekce strany Milan Bouška. Je ujištěn, že zájem týdeníku EURO směřuje k Modré šanci a k míře naplnění vítězného programu strany v poslaneckých volbách 2006. „Hm, tak to asi budeme mít na webu, myslím,“ spekuluje Bouška. Dokument prý vyhledá a pošle. Neposlal.
Následující stručná analýza základních ekonomických tezí vítězné ODS v tabulce by už v těchto intencích nikoho neměla překvapit.

Tabulka
Základní body volebního programu ODS pro volby do Poslanecké sněmovny 2006 - Nižší a spravedlivé daně ve výši patnáct procent pro každého. Nesplněno. O zdanění superhrubé mzdy ve volebním programu nikdo nehovořil, výsledek i při započítání odečitatelných položek překračuje dvacet procent.
- Jednodušší a přehledný daňový systém bez komplikovaných výjimek. Nesplněno. - Zrušení nespravedlivých daní (darovací, dědické, z převodu nemovitostí, z kapitálových příjmů a z úroků). Splněno jen částečně. - Zamezení dvojímu zdanění u právnických i fyzických osob. Splněno jen částečně. - Snížení DPH z devatenácti na patnáct procent. Nesplněno. Navíc zvýšení snížené sazby z pěti na devět procent.
- Jedno místo pro výběr daní, sociálního a zdravotního pojištění. Splněno, avšak zatím nerealizováno. - Roční daňové prázdniny pro podnikatele. Nesplněno.
- Soudní řízení se zkrátí na půl roku. Nesplněno.
- Daňové přiznání občana se vejde na jednostránkový tiskopis. Nesplněno.
- Na potraviny bude DPH nula procent. Nesplněno.
- Hospodářský růst doprovázený snižující se nezaměstnaností. Nesplněno. - Vyrovnané veřejné rozpočty do sedmi let po zavedení našich reforem. Nebyla možnost splnit. - Zrušení zbytečných byrokratických předpisů, jako je minimální daň či zákaz práce na dohodu. Splněno. - Do roku 2010 druhé spojení mezi Čechami a Moravou, tedy postavení rychlostní silnice R35 mezi Hradcem Králové a Mohelnicí. Nesplněno. Pramen: ODS, vyhodnocení týdeník EURO

Skuteční lídři ODS ze svého programu neuskutečnila po rozhádání ekonomického experta strany Vlastimila Tlustého a šéfa kabinetu Mirka Topolánka prakticky vůbec nic. Sám Topolánek dokonce nejednou řekl, že projektu Modrá šance, s nímž ODS vyhrála volby, nikdy nevěřil. Jenže bez komplexního návrhu ekonomických reforem, založených na rovné dani a odstranění byrokracie, nezbylo v kuchyni ODS prakticky nic. Iniciativy ve vzniklém vakuu se tedy chopil ministr financí Miroslav Kalousek, který i přes skandály svého stranického šéfa Jiřího Čunka dosáhl takřka stoprocentního naplnění ekonomického programu strany. Na nedávném sjezdu KDU-ČSL to bezelstně přiznal i sám Topolánek. Daně z příjmu právnických osob, daně z příjmu fyzických osob, snížená daňová sazba (rána do vazu Modré šance), spoluúčast ve zdravotnictví, a zejména vyrovnání státu s církvemi – ve všem je KDU blíže a ve většině bodů stoprocentně dosáhla svých cílů. Respektive dosáhl jich ministr Kalousek. Zelení dosáhli své ekologické daně. Zdálo by se, že tedy strany na program dbají a snaží se jej plnit. Avšak je třeba si uvědomit, že například v případě ODS je aktuálním volebním programem dokument o více než sto bodech. Výše zmíněný jeden kompletní a pár očesaných zásadních prvků, které se za více než polovinu volebního období podařilo protlačit sněmovnou, je jen drobnou částí celku. Podobně je to v případě lidovců i zelených.

Topolánkův Batoh Největší balík ekonomických reforem v podobě Topolánkova Batohu byl také víceméně optickým tuningem systému. Firemní daně se sice snížily, v řadě případů ale vzrostl základ daně. Do toho naběhla ekologická daň, takže ve výsledku se pro právnické osoby moc nemění. Zavedení stropu pro sociální a zdravotní pojištění se týká tří procent nejbohatších obyvatel státu, takže pro zemi jako takovou je přínos diskutabilní. Úlevou pro některé firmy znamená osvobození od daní z dividend vyplácených dceřinými společnostmi mimo země Evropské unie, či možnost odepisovat neprodané zásoby. Naopak, pravidla nízké kapitalizace znepříjemnila život developerům a leasingovým společnostem, na něž dopadlo i prodloužení odpisů ze tří na pět let. Stejně tak je pro podnikatele omezující úrokový strop pro zápočet ceny úvěru do nákladů.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Auta
Retro: Ford Mustang přežil i zlé časy. A dnes je to úplný…
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC ztrácí. ABT má řešení
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných dopravních prostředků?
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Technologie
Nvidia dává opět ke grafikám zadarmo hru Destiny 2, podporuje takto GTX 1080 a 1080 Ti
Končí norská elektrická pohádka? Na těžké Tesly se má vztahovat daň téměř 200 tisíc
Velký přehled: Kdo vlastní naše pojišťovny?
GeForce GTX 1070 Ti už se objevují na fotografiích, prosáklo skóre v 3DMarku
Cnews FM: Microsoft vydal Windows 10 Fall Creators Update [podcast]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít