Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Apartmán v Krkonoších: chalupa 21. století bez starostí a s výnosem

Pokud si pořídíte vlastní horský apartmán, můžete trávit zimní a letní dovolenou…

Zajímavosti o golfu, které jste nevěděli

Golf je vyhledávaným sportem, který se těší čím dál větší oblibě. Má dlouholetou tradici…

AAA Auto: Zdaleka nejen obchodník s ojetými vozy

Síť autocenter AAA Auto působí v České republice už bezmála třicet let. Aktivity firmy…

Volební inženýři

27. srpna 2010, 14:34 - Petr Nováček
27. srpna 2010, 14:34

Atomizace Prahy na sedm volebních obvodů pomůže ODS zmírnit porážku v hlavním městě

V Praze vládne ODS osmnáct let, přičemž v posledních komunálních volbách v říjnu 2006 v metropoli obdržela čtyřiapadesát procent hlasů. Čtyřleté monopolní a podle opozice arogantní vládnutí provázené korupčními a jinými aférami však její pověst v hlavním městě silně poškodilo. V květnových volbách do Sněmovny zde skončila s pouhými 24,8 procenta hlasů až druhá za TOP 09 a do říjnových voleb nejde s dobrými vyhlídkami. Proč?
Pražská ODS – na rozdíl od jiných regionů – zatím neprošla žádnou „očistnou kúrou“ a „kmotři“ v ní stále mají velký vliv. Ano, „kouzla zbaveného“ Pavla Béma vystřídal v čele regionální rady ODS na „kmotry“ krátký a málo výrazný Boris Šťastný. Na Nečasovu změnu kursu ODS však její pražské vedení nereaguje, pokud se Nečasovi rovnou nevzpouzí. Přitom se pražští bossové ODS zdají být v koutě a bezradní. Jinak by nenabídli veřejnosti pelmel sedmi možných kandidátů ODS na pražského primátora, z nichž teprve 28. září udělají někoho „jedničkou“, ale včas jednoho jasného lídra, který „ponese“ volební program strany a voliči si ho s ní ztotožní. TOP 09 má Zdeňka Tůmu, Věci veřejné Markéru Reedovou, ČSSD Jiřího Dienstbiera mladšího a komunisté Martu Senekovou. Jen ODS nemá nikoho!
Jako by svoji nemohoucnost tušila, učinila pražská ODS jisté preventivní opatření. V polovině června odhlasovala její většina v zastupitelstvu hlavního města rozdělení Prahy do sedmi volebních obvodů a snížení počtu zastupitelů z dosavadních sedmdesáti na třiašedesát. Novela zákona o volbách do zastupitelstev obcí z roku 2001 to městům nad deset tisíc obyvatel, statutárním městům a Praze umožňuje. Strana zelených, ČSSD, KDU-ČSL, SNK-ED a Věci veřejné proti tomu marně protestovaly. Nejvyšší správní soud nedávno příslušnou stížnost zamítl, neboť pražské zastupitelstvo (rozuměj ODS) formálně postupovalo v souladu se zákonem. Jestli také v souladu s dobrými mravy, to už jisté není.
ODS na svou obranu argumentuje tím, že volby mají být transparentní a volič má mít možnost si z nabídky kandidátů skutečně vybrat. Když byla v komunálních volbách 2006 celá Praha jedním volebním obvodem, volební „lístek“ se rovnal plakátu se čtrnácti sty jmény kandidátů. Poněvadž v obecních volbách je dovoleno hlasovat buď pro jednu kandidátku, anebo namíchat kandidáty z různých stran, koalic či sdružení, výběr sedmdesáti zastupitelů ze čtrnácti set jmen byl sisyfovskou prací. V říjnu se v každém ze sedmi obvodů bude voli devět členů dohromady třiašedesátihlavého zastupitelstva. Volební lístek nebude plakátem a stane se přehlednějším.
Nad tímto kladem volebně inženýrského aktu pražské ODS převažují však jeho zápory. Oproti Praze coby jednomu volebnímu obvodu budou po zavedení sedmi volebních obvodů znevýhodněny menší politické strany, neboť pro zisk mandátu bude zapotřebí ne jako dosud zhruba pěti, nýbrž fakticky šesti, deseti a možná i více procent obdržených hlasů. Přesně to totiž nikdo neví! Odvine se to od toho, kolik hlasů kandidující subjekty získají a jaké budou odstupy mezi prvním, druhým a dalšími v pořadí. Čím větší ten odstup bude, tím více „vydělá“ vítězné uskupení, a o to víc „prodělají“ strany voličsky slabší, jež se do zastupitelstva asi vůbec nedostanou. Velmi pravděpodobně v něm však také nezasednou ve vyšším než dosavadním počtu zástupci okrajových částí Prahy, jak slibuje ODS. Důvod je nasnadě. Občané dejme tomu v Praze-Nebušicích, Lysolajích, Suchdole a Přední Kopanině, okrajových to částech Prahy, nedají pro svoje místní favority dohromady tolik hlasů, aby je proti mase voličů v Praze 1 a Praze 6, s nimiž mají společný volební obvod, prosadili do devítky volených zastupitelů. Atomizace Prahy na sedm obvodů bude však mít ještě jeden ne nepodstatný efekt. Tůma, Reedová, Dienstbier, Semelová a známí lídři dalších uskupení se samozřejmě objeví vždy jen na kandidátce v jednom ze sedmi volebních obvodů. Jinak řečeno, v ostatních šesti obvodech budou dotyčným stranám jejich zvučná jména málo platná, anžto tam povedou kandidátky „jejich“ stran figury méně či málo známé. Pražské ODS, která včas „nevyprodukovala“ atraktivního lídra, se to možná hodí do krámu. Napříště by ale jí a kterékoli momentálně „vedoucí“ straně v Praze mělo být zákonem znemožněno upravovat si volební pravidla k vlastnímu užitku. Ostatně pražský primátor a pražské zastupitelstvo vykonávají pravomoci obdobné hejtmanovi a krajskému zastupitelstvu, a ty volební kraj na obvody parcelovat nesmějí. Praha je ostatně kraj, a mělo by se v ní volit stejným způsobem.


Čtěte také

Události  Genetika, ilustrační foto

Navrhněte si dítě. Éra jedináčků přeje genetické optimalizaci potomků

Ve stínu úvah, co se stane, až počet obyvatel planety stoupne o další miliardy, zůstává…

před 6 hodinami

Šéf labouristů Jeremy Corbyn

Ruský vliv v britské kampani: Corbyn použil pochybný dokument

Dokument britské vlády o obchodních rozhovorech se Spojenými státy, který v předvolební…

7. prosince 2019

 Železniční přejezd, ilustrační foto

Přejezdy pro hvězdy. V Česku mají zmizet tisíce křížení kolejí a vedlejších silnic

Česko má železniční přejezd na každém kilometru trati. Správce železnice chce vymýtit…

7. prosince 2019

 Ilustrace k eseji Freedom for Tibet y Catalunya

Esej: Freedom for Tibet y Catalunya

Proč jsou podpora nezávislosti Tibetu a názor, ze české národní zájmy jsou zpozdilým …

7. prosince 2019

Praha „Véčko“ na Pankráci

Vídeň, náš vzor. O osudu Prahy v UNESCO se rozhodne na jejím horizontu

Praha je v ohrožení. Kdo to nevěděl, mohl se to dočíst nejpozději na konci října ve…

7. prosince 2019

Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujal Vás tento článek?
Ohodnoťte ho

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Finance
Jak připravit auto na zimu
Stres je všudypřítomný. Jak se jej zbavit?
Pro koho se příští rok sníží limit doplatků za léky?
Do čeho Češi nejčastěji spoří a investují
Nechodíte rádi do banky? Nevadí, již nemusíte
Auta
Krásná Alfa Romeo 2600 Sprint byla v 60. letech postrachem…
Nová studie ukázala, že výroba baterií je ekologičtější. Je to definitivní vítězství elektromobilů?
Ford vyrábí autodíly z kávového odpadu od McDonald’s
Dähler vyladil nové BMW X3 M a X4 M až na 449 kW a 760 Nm. A to je prý teprve začátek
Nový mýtný systém v provozu
Hry pro příležitostné hráče