Vojsko slaví. Nové přilby za 435 milionů prošly zkouškami - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Vojsko slaví. Nové přilby za 435 milionů prošly zkouškami

,
Vojsko slaví. Nové přilby za 435 milionů prošly zkouškami
Zdroj: Martin Pinkas

Už se zdálo, že pořídit balistické helmy je nad možnosti české armády. Po několikátém krachu se však nyní konečně zadařilo. A firma Argun může začít dodávat.

„Vojskové zkoušky balistických přileb od firmy Argun proběhly úspěšně s kladným výsledkem,“ potvrdil Jan Pejšek, mluvčí ministerstva obrany. „Dodávky by měly začít na přelomu léta a podzimu,“ pokračuje mluvčí s tím, že všech 31 400 helem by měla královéhradecká společnost Argun dodat do konce letošního roku.

Přílba od společnosti Argun

Firma bude české armádě dodávat i přesto, že předloňskou zakázku nevyhrála. Obrana původně – díky nejnižší nabídnuté ceně – vybrala za vítěze tendru společnost STV Group. Jenže její přilby nedokázaly ani na několikátý pokus projít zkouškami a splnit všechny požadavky českých vojáků. A proto se ke slovu dostala nabídka Argunu.

„Dnes jsme si jisti, že ve světě neexistuje přilba, která by všechny požadavky resortu, tak jak byly definovány, splňovala,“ prohlásil Jan Děcký, statutární ředitel STV Group, loni na podzim.

Díky „nečekanému“ úspěchu v tendru na přilby se z Argunu stává pro české vojsko strategický dodavatel balistické ochrany. Už v roce 2016 zvítězil v soutěži na neprůstřelné vesty. Armádě a Vojenské policii jich dodá celkově 5500 za 210 milionů korun. A dalších 47 tisíc vest za 1,67 miliardy může podle květnové smlouvy dodat i STV Group.

Vojsko slaví. Nové přilby za 435 milionů prošly zkouškami
4.1 (82%) 10 hlasování
Diskuze