Vlídná tvář šílenství. Panika z nákazy koronavirem přináší nový byznys - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Vlídná tvář šílenství. Panika z nákazy koronavirem přináší nový byznys

Vlídná tvář šílenství. Panika z nákazy koronavirem přináší nový byznys
Zdroj: Jan Mihaliček

Panika kolem koronaviru má i české vítěze. Kdo vydělá nejvíc?

Fabrika společnosti Pardam v Roudnici nad Labem nedaleko drážďanské dálnice působí spíš jako továrnická vila. Zvědavé návštěvníky odrazuje nedobytná kovová brána, nad níž se tyčí budova s panoramatickým oknem a schodištěm s balustrádou a antickými sochami. Právě tady se ale rodí budoucnost českého průmyslu. Pardam vyrábí a vyvíjí nanovlákna i hotové produkty. Třeba filtry na potraviny, kosmetické masky, léčiva a teď hlavně respirátory, které dokážou uchránit před různými viry.

„Zrovna jsem se vrátil ze schůzky s premiérem Babišem,“ hlásí ještě udýchaný šéf firmy Pardam Jan Buk. Je prakticky neustále na telefonu, na němž vyřizuje objednávky svých speciálních respirátorů BreaSafe. Ty obsahují nanovlákennou membránu s aktivním stříbrem, takže viry, které se do ní chytnou, jsou okamžitě zničeny. Respirátor lze použít opakovaně, jelikož se sterilizuje sám. Jeden kus vyjde zhruba na dvě stovky. Na černém trhu, který v souvislosti s koronavirem kvete, se ale běžně prodává za trojnásobek.

Kromě běžných spotřebitelů projevily v minulých dnech o respirátory enormní zájem i nemocnice či státní rezervy. Poptávku má ale v posledních dnech z celé Evropy. Dosud závod prodával maximálně stovky respirátorů měsíčně. Od ledna, kdy se onemocnění koronavirem rozšířilo z Číny do Evropy a zbytku světa, se ale výroba významně rozšiřuje.


\"\"

„V březnu chceme vyrobit už 15 až 20 tisíc respirátorů. Od dubna budeme vyrábět až 100 tisíc,“ říká Jan Buk. Nanovlákno vyrábí jeho firma v…

Článek je součástí sekce Premium a je dostupný jen pro předplatitele

Už máš předplatné?