Vlasy jako symbol

06. ledna 2003, 00:00 - Karolina Kamberská
06. ledna 2003, 00:00

Stereotypy ve vnímání ženských účesů nám mohou prokázat dobrou službu Dlouhovlasá blondýna je živou kopií panenky Barbie, zatímco brunetka s krátkým mikádem je obyčejná a nudná mamina... To jsou jen hloupé stereotypy, řeknete si. Přesto nás ovlivňují více, než jsme ochotny připustit.

Stereotypy ve vnímání ženských účesů nám mohou prokázat dobrou službu

Dlouhovlasá blondýna je živou kopií panenky Barbie, zatímco brunetka s krátkým mikádem je obyčejná a nudná mamina… To jsou jen hloupé stereotypy, řeknete si. Přesto nás ovlivňují více, než jsme ochotny připustit.

Využijte sterotypy ve vnímání účesů ke svému prospěch! Jak? První cesta je jednoduchá a v postatě se nabízí sama. Podtrhnout účesem svůj typ, věk a povolání. Pak je důležité dodržet ona nepsaná pravidla, která ovládají naše podvědomí. Dlouhé vlasy jsou krásné, pro většinu mužů jsou stále ideálem. Někteří obdivují dlouhovlasé blondýnky, jiní oceňují kouslo rusovlasých krasavic či exoticky působících černovlásek.

Taková jsem já

Pokud se řadíte k některému z těchto typů, klidně si své dlouhé vlasy ponechte i ve středním a starším věku, pokud zvážíte některá omezení. To první je psychologické. Jak už jsem uvedla, pěstěná dlouhá hříva působí velmi přitažlivě a žensky. Dlouhými vlasy dáváte najevo, že vám záleží na tom, že jste žena. Pokud ale potřebujete při výkonu svého povolání působit velmi seriózně, mohly by vás vaše vlasy psychicky svazovat, podobně jako třeba minisukně. Pocit, že vás obchodní partneři vnímají spíš jako ženu než jako profesionálku, by vás mohl diskvalifikovat v jejich i ve vašich očích. Velmi silné ženy dokáží tuto situaci ustát, ale pokud si nejste naprosto jistá „v kramflekách“, naučte se pro pracovní účely svou hřívu krotit. Drdol či jednoduchý culík (letos je velmi „trendy“) vám v tom bude dobrým pomocníkem. Dalším rizikem dlouhých vlasů je, že s přibývajícím věkem budou vypadat čím dál hůř. U šestnáctileté dívenky stačí, když jí máma jednou za měsíc zastřihne konečky. Dvacet let poté ale vlasy plihnou, řídnou, ztrácejí lesk a pružnost. Zvykněte si tedy chodit ke kadeřníkovi, který vám hřívu prostříhá (čímž ji zlehčí a provzdušní) a ošetří. Pokud byste se rozhodla zůstávat u svého starého účesu, protože vám „vždycky slušel“, mohla byste se nenápadně proměňovat v indiánskou babičku.

Od dlouhých vlasů k ježku

Velmi dlouhé vlasy (po lopatky a níže) většinou u dívek více než třicetiletých působí těžkopádně. Požádejte tedy svého kadeřníka také o zkrácení. Při délce mírně pod ramena o svou hřívu nepřijdete, ale bude svižnější a lehčí. Polodlouhé střihy jsou praktické, přirozené, a právě proto sympatické. S ženou, která má vlasy sestřižené na úrovni brady či krku, se každý dá bez obav do řeči, protože působí „normálně“ a nestylizovaně. Pokud tedy potřebujete získávat okamžitou důvěru, zvolte některý z těchto neutrálních účesů, udělají vám dobrou službu. Většině žen také velice sluší. Jejich nevýhodou je, že jsou díky své přirozenosti velice nenápadné - pokud budete chtít zazářit ve společnosti, budete muset zvolit extravagantnější úpravu. Dočasné barvy či barevné pramínky, například módní červené, vám v tom mohou pomoci. Velmi krátké účesy, jako je proslulý „ježek“, si všichni spojují se ženami nezávislými a svým způsobem „tvrdými“. Pokud tedy chcete ukázat, že si z nikoho nic neděláte, klidně sáhněte po vlasovém strojku svého muže. Tento účes vám zaručeně dodá jiskru a zvedne sebevědomí, pokud toužíte se dostat z role „tiché vody“. Je ale riskantní, protože nesluší každému: můžete tedy snadno dojít k názoru, že jste s odložením vlasů sice získala sebejistotu, ale také ztratila půvab. Jako terapie na vlastní pocit zranitelnosti však ježek funguje skvěle. Znám ženu, která ve svých třiceti letech odložila romantickou vlnitou hřívu, kterou si pěstovala od dětství - a byla v šoku z toho, že lidé ji mají rádi a berou vážně i bez tolik obdivovaných vlasů To bylo jistě důležité poznání pro její další život.

Ale taková nejsem, nebo snad ano?

Druhou možností je provokace. Ta je zajímavější, ale také náročnější pro svou nositelku. Jejím cílem je podtrhnout osobnost tím, že vlasy využijete jako kontrast k její přirozenosti. Velké kouzlo může mít například drsný ježčí účes na křehké a jemné ženě. Je to podobný efekt jako pánské oblečení - ženy velmi emancipované dobře „dotáhne“, zatímco na ženě něžné působí velmi zajímavě a její křehkost naopak podtrhne. Je to jednoduchý princip rovnováhy - pokud jste něžná drobná blondýnka a budete nosit polodlouhé vlasy, pastelové svetříky a smetanové sukně, budete stylově velmi dokonalá, ale - také trochu nudná. Něžná blondýnka s ježatými vlasy a v „pánském“ obleku bude velmi zajímavá. Velmi krátké, přímo mechové vlasy mohou velmi slušet i starším ženám, u kterých se všeobecně doporučují nenápadné účesy v neutrální délce. Zvláště seniorkám čilým a temperamentním může provokativní stříbrný ježek sednout jako ulitý - ukáží jím také svou odvahu a duševní svěžest. Jste-li nezávislá a sportovně založená žena, jistě vašemu typu nejlépe odpovídá perfektní střih na krátkých či jen polodlouhých vlasech. Pokud si ale zvolíte romantický dlouhý účes, jistě si vás každý všimne. Sportovní boty, volné kalhoty, mikina s nápisem - a něžné copánky? Dokonalé účesy typu copánky nebo dva culíky mohou ale vyvolat i kontrast nechtěný - pokud vám už není dvacet a na vaší tváři bývá znát únava, můžete v rozverném dívčím účesu působit spíš směšně. Tady je důležitý správný odhad vlastních možností - některé ženy naopak působí natolik vesele a mladistvě, že si trochu „dětinské“ extravagance mohou dovolit po celý život. Je to věda? Ano i ne - nejdůležitějším a nejspolehlivějším vodítkem pro výběr účesu stejně vždycky zůstane vaše intuice. Když se na sebe podíváte do zrcadla a vaše rty se samy roztáhnou do spokojeného úsměvu, zvolila jste dobře.

Tři ženy, které vědí své

Dagmar Havlová

První dáma působí jako dokonalá manželka z kýčovitých obrázků - velmi ženská, štíhlá a půvabná, vždy upravená dáma s dlouhou blonďatou hřívou. Pokud by byla více upjatá, působila by tato její image spíš nesympaticky. Paní Havlová si to ovšem dovolit může díky své povaze - působí totiž temperamentně a vesele. Před několika lety si nechala vlasy zkrátit na optimální délku mírně pod ramena, kterou si od té doby udržuje.

Dagmar Pecková

Typický příklad dámy s ježkem - nezávislá, sebevědomá, úspěšná žena. Svou rebelskou image zvolila dobře i s ohledem na operní prostředí, kde je poněkud neobvyklá a proto hodně výrazná. Ježek jí sluší i proto, že má souměrnou klasickou tvář, která by s méně výrazným účesem tolik nevynikla. Temperament a přístup k životu ale paní Peckovou k ježčímu účesu předurčuje až příliš - bylo by zajímavé vidět ji i v nějaké „kontrastní“ image.

Libuše Šafránková

Charizma této populární herečky utváří především její křehkost a něha - působí trochu jako nesmělá dívenka. Zároveň ale dokáže rozeznít i trochu klukovský, „zlobivý“ podtón, který ji chrání před přílišnou unylostí. Účes tomu přesně odpovídá - její něžné ženskosti by sice slušely i delší vlasy, ale paní Šafránková dobře ví, že už by to bylo trochu moc. Proto si opatruje nenápadné účesy z polodlouhých vlasů, které její romantické vyzařování trochu srážejí do reality.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Víkend bude plný prázdnin: trošku volna a více času
Servisní prohlídka auta na zimu: Kolik stojí a na co se zaměřit
Dlouhá cesta do práce? I na dojíždění a stěhování existuje příspěvek
Babišov: 10 důvodů, proč ANO vyhrálo volby
Investujeme do podílových fondů
Auta
Lotus Elise Cup 260 je další z řady britských specialit.…
Šéf VW Matthias Müller se obul do Tesly: „Vyhazují stovky milionů dolarů z okna“
Video: Podívejte se, jak Tatra zdolala jednu z nejvyšších uměle vytvořených překážek světa
Navrhují automobilky auta na míru bariérovým testům? Nový test IIHS ukázal, že spíše ne
Porsche 911 Carrera T má kratší manuální převodovku a nižší hmotnost
Technologie
Bixby 2.0: hlasový asistent Samsungu se rozšíří i do ostatních zařízení, půjde přes něj ovládat ledničku
Google Pixel 2 je v Česku, ale stojí pořádný balík
Logitech MX Master 2S: jak jednou myší ovládat tři počítače (vyzkoušeno)
Po instalaci Windows 10 Fall Creators Update někomu chybí aplikace. Co s tím?
Chrome 62 má častěji upozornit na nezabezpečené weby. Nějak to ale nefunguje
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít