Vlastníky lesů pošlou do háje

22. května 2009, 11:11 - Táňa Králová
22. května 2009, 11:11

Kraje

Kraje, finančně vyčerpané hrazením zdravotnických poplatků a váznoucím výběrem daní, škrtají různé výdaje. A některé začínají u lesů. Příspěvky, jež každoročně vyplácely vlastníkům na hospodaření v lesích, buď ořezávají, nebo úplně zastavují. Majitelé lesů, ať soukromníci či obce, varují, že nebudou schopni řádně pečovat o majetky, které jako veřejný statek využívá celá společnost. Proto také doposud vždy přispívala na plnění takzvaných celospolečenských funkcí lesa. Výpadek dotací vlastníci nenahradí příjmy z prodeje dřeva, jehož ceny srazila krize na historické minimum. Existenční potíže některých vlastníků lesů, přiživené škrtáním dotací, sledují dřevařské firmy a těší se na lacinou kořist.

Bez nároku Některé kraje o omezování výplaty dotací na hospodaření v lesích mlží, některé je chtějí zachovat, jen ojediněle o pozastavení příspěvků mluví nahlas. Jako první se k němu přiznal Karlovarský kraj. „Musíme škrtat ve výdajích, když ze státního rozpočtu jsme nedostali 48 milionů korun, které měly přijít dle zákona o rozpočtovém určení daní,“ vysvětluje hejtman Josef Novotný (ČSSD). „Počkáme na závěrečný účet a možná v srpnu či září uvolníme polovinu peněz, tedy kolem pěti milionů korun,“ slibuje. Zdůrazňuje, že kraj musí pokrýt všechny výdaje, které mu ukládá zákon. A příspěvky na lesy mezi nimi nejsou.
„Toho jsem se bál, když balík peněz předával stát krajům. Že budou mít jiné priority a na lesy se nedostane,“ říká předseda Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů František Kučera. Od roku 2005 totiž stát přesměroval dotace z ministerstva zemědělství (MZe) na kraje. Je však pouze na zastupitelích, kolik peněz uvolní. „Kraje dosud víceméně ctily tradici a převzatý objem peněz dávaly na lesní hospodářství,“ uvádí mluvčí MZe Petr Vorlíček. Šéf sdružení vlastníků však připomíná, že dotace se od roku 1992 snižují a k tomu stát uvalil na lesy daň z nemovitosti.

Propustí lidi „Pro nás je to rána pod pás, když nedostaneme půl milionu korun, které ročně zhruba přicházejí,“ konstatuje Václav Konopík, správce majetku Lesy Žlutice se 750 hektary, jež patří městu. Co je čeká? „Omezíme pěstební činnost, nebudeme schopni udržovat turistické trasy a cyklostezky a budeme muset propouštět lidi,“ uvažuje Konopík. V Karlovarském kraji se čtyřicetiprocentní lesnatostí patří hodně lesů obcím. Hejtman proto očekává, že také ony by se měly starat. Jenže ani městům a obcím se propady v příjmech nevyhýbají.
Z ankety týdeníku EURO vyplývá, že většina krajů s dotacemi lesů počítá, byť někdy okleštěnými. To je však oficiální odpověď. Vlastníci na některých úřadech slyší: Starejte se sami, je to váš majetek. To se údajně stalo v Pardubickém kraji. Jeho mluvčí Magdalena Navrátilová oficiálně sdělila, že na lesy letos půjde 17,4 milionu korun, což je asi o 300 tisíc korun méně než před rokem. S dotacemi jako v jiných letech asi nemohou počítat vlastníci lesů v Ústeckém kraji. „Zřejmě budeme muset z ekonomických důvodů přistoupit k úsporným opatřením,“ uvedla Soňa Poupětová z krajského úřadu. Jak dodala, příspěvky zatím pozastaveny nejsou, avšak region o nich dosud ani nerozhodl. Liberecký kraj plánuje vyplatit 7,1 milionu korun, tedy o 800 tisíc korun méně než loni. A nevylučuje jejich zastavení při kritickém vývoji rozpočtu. O milion korun na 23 milionů krátí dotace lesům Jihomoravský kraj, o více než čtyři miliony chce ubrat Jihočeský kraj, který plánuje uvolnit 42 milionů. Naopak téměř o dva miliony korun víc než loňských 23 milionů korun chce do lesů poslat Vysočina, podobně jako Královéhradecký kraj (22 milionů). O 1,6 milionu na 55 milionů posiluje podporu Středočeský kraj. Stejný objem peněz jako loni hodlá vyplatit Moravskoslezský kraj (25 milionů korun). Vlastníci nejlépe posoudí, jaká bude realita.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Chcete mít jako živnostník slušný důchod?
Rozhovor se zakladatelem Trip.market aneb jak si sestavit dovolenou podle vlastních představ
dTest: Které dary musíte zdanit a kolik odvedete státu?
Práce pro více zaměstnavatelů během roku 2017 a daně
Auta
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být…
Srážka se zvěří hrozí nejen na podzim. Co v takovém případě dělat?
Automobilce Mini došla trpělivost. Na Dakar pošle auta s pohonem 4×4 i zadokolky
Je pohon na LPG ohrožený druh? Originálních aut na plyn už moc nekoupíte
Škoda představuje model Ke Luoke. Je to prodloužený Karoq pro Čínu
Technologie
Vyšel Vivaldi 1.13. Vylepšuje stahování a práci desítkami listů
Transcend RDC2: multifunkční čtečka karet pro smartphony (vyzkoušeno)
Messenger už nebude tak brutálně masakrovat fotky. Novým limitem je 4k
4K, HDR a 5× větší úhlopříčka, než má vaše televize. Nový projektor od BenQ stojí jen 40 000 Kč
Panelové prostředí pro aplikace ve Windows žije. Možná si ho brzy osaháme
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít