Vládní krize ospravedlňuje vznik krajů

18. dubna 2005, 00:00 - ERICH HANDL
18. dubna 2005, 00:00

Do krajů krize nedosáhla. Myšlenka decentralizace pravomocí funguje. Podnikatelská setkání, která náš časopis pořádá v jednotlivých krajích, přinesla zajímavý poznatek. Je jím zjištění, že současná vládní krize do značné míry ospravedlnila nedávnou reformu veřejné správy.

**Do krajů krize nedosáhla. Myšlenka decentralizace pravomocí funguje.

Podnikatelská setkání, která náš časopis pořádá v jednotlivých krajích, přinesla zajímavý poznatek. Je jím zjištění, že současná vládní krize do značné míry ospravedlnila nedávnou reformu veřejné správy. Ta fungovala na lokální úrovni více než deset let po pádu komunismu jako dvoustupňová soustava.

Základními celky byly samosprávné obce, sdružené do státem řízených okresů. Na tím vším pak stála vláda, ústředí veškeré výkonné moci.

Když na konci roku 2002 zanikly okresní úřady a jejich kompetence přešly na kraje a obce, vyvolalo to mnoho zlé krve. Řada lidí, kteří byli zvyklí vyřizovat své záležitosti třeba v Hradci Králové, musela najednou začít jezdit do vzdáleného Liberce. Reforma narušila léta zaběhané zvyklosti a přinesla hodně organizačních zmatků, když často ani samotní hejtmani neměli kde sedět. A co je nejhorší: akce nesnížila počet úředníků, jak autoři reformy slibovali. Naopak jich teď máme více. Kraje sice začaly formálně fungovat, ale jejich zastupitelstva zjistila, že mají dost omezené možnosti. Nové celky nemají téměř žádný majetek, a tak se hejtmani začali rozhlížet po nemovitostech. Padly jim do oka třeba státní lesy a byla z toho další půtka. To vše přineslo principální otázku - potřebujeme vůbec krajskou soustavu?

Jak se ale ukazuje, na podnikání běžný život měla decentralizace dobrý vliv. Okresní hospodářské komory se většinou sloučily do jedné krajské instituce, která s místním hejtmanstvím úzce spolupracuje. „Nemusíme už se vším do Prahy, hejtman je blíže než ministři na Malé Straně,“ zaznělo na našem prvním setkání v Pardubicích. Lépe se lobbuje třeba za dálnici i dopravní obslužnost. Nebyl to samozřejmě názor všech - například svitavská hospodářská komora krajskou strukturu odmítla a dodnes funguje na okresní bázi. Ale je zřejmé, že většina podnikatelů na Pardubicku přijala kraj jako prospěšnou instituci.

Také v Liberci, kde Profit pořádal setkání uprostřed vládní krize, si kraj pochvalují. „Okresy byly vlastně řízené ministerstvem vnitra, zatímco kraj je samosprávný, můžeme své zástupce volit. A teď, když je pražská vláda neschopná jakékoli koncepční práce, se tady život nezastavil,“ tvrdili podnikatelé z Liberecka.

Takže tady to máme: ministři v Praze můžou vyskakovat z oken, ale obyvatele jednotlivých krajů zajímají spíše jejich lokální problémy. Před týdnem jsem na tomto místě psal, že vládní krize v demokracii ještě neznamenají krizi režimu. Jak se zdá, kritizovaná reforma veřejné správy toto paradigma posiluje. Lidé mají k rozhodování o svých životech blíže - krize do krajů nedosáhne. To potvrdili i hejtmané svým pátečním prohlášením, ve kterém sice varují před devastujícími účinky krize na obraz politiků v očích veřejnosti, ale zároveň se dušují, že jsou schopni zajistit stabilní výkon veřejné správy v regionech. Myšlenka decentralizace pravomocí prostě funguje.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce…
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Pokuta za pád z kola? Absurdní, ale ne víc než jiné pokuty za nehodu [komentář]
Technologie
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Mlácení dělníků, smrt v kantýně aneb Jak se dělá iPhone X
Nereferenční Radeony Vega konečně tady? PowerColor chystá vydání před koncem listopadu
Cnews FM: Platíme mobilem s Android Pay. Vydrží nám to? [podcast]
Desky platformy Intel Z390 už existují. V Sandře se objevil model od SuperMicro
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít