Vládní Fischer Reisen létá i za exotikou - Euro.cz

Přihlášení

Vládní Fischer Reisen létá i za exotikou

, Táňa Králová,
Vládní Fischer Reisen létá i za exotikou
Zdroj: Euro.cz

Nejdál se díky funkci podívají premiér, ministři Tošovský a Šebesta

Thajsko, Malajsie, Kambodža, Mongolsko, Arménie, Irák, Izrael, Chile, Tatarstán. Do těchto destinací má namířeno premiér či ministři Fischerovy úřednické vlády. Zjistil to týdeník EURO, když mapoval zahraniční cesty jednotlivých ministrů. Většina členů překlenovacího kabinetu vyjíždí na jedno- až dvoudenní pracovní cesty po Evropě. Někteří ale využívají prodlouženého vládnutí k letům do vzdálených krajin. Kvůli politickým zkratům, jejichž důsledkem je přechodná vláda, se Česko do nástupu kabinetu vzešlého z voleb nemůže úplně uzavřít světu. Jaké záměry státu a hospodářskou spolupráci vlastně v zahraničí prosazují členové úřednické vlády? „Aktivní ekonomická diplomacie je stálou prioritou zahraniční politiky od roku 2007. Tato vláda na ni navazuje,“ říká vládní mluvčí Roman Prorok.

S Filipínci proti terorismu
Jan Fischer ještě jako šéf Českého statistického úřadu často vyjížděl do světa, až si vysloužil přezdívku inspirovanou známou cestovní kanceláří Fischer Reisen. Čest jejímu jménu nekazí ani jako premiér. Coby čelný statistik cestoval hlavně na různá zasedání světových organizací. Od letošního května, kdy vede vládu, létal Fischer většinou Airbusem A-319 a někdy i CL-601 Challengerem či Jakovlevem Jak-40 především na pracovní jednání po Evropě. Často šlo o akce spojené s českým předsednictvím Evropské unii. Podíval se ale i dál. V létě navštívil Izrael, kde ho přijali prezident a premiér. V září Fischer absolvoval pětidenní zářijovou misi na Filipíny, do Hongkongu a Macaa. „Je důležité podporovat vztahy se zeměmi, které v jiných geografických regionech sdílejí stejný hodnotový rámec jako Česko podporující demokracii a lidská práva ve světě. Filipíny jsou v jihovýchodní Asii dlouhodobým bojovníkem proti terorismu,“ vysvětluje vládní mluvčí. Účast českých firem na filipínském podnikatelském fóru měla přispět ke zvrácení pasivního salda obchodu. Fischer na Filipínách rozdával kopie Pražského Jezulátka, za jehož originálem k nám přijíždějí ve velkém filipínští turisté, připomíná Prorok.

Do Mongolska za návraty
Začátkem listopadu se premiér vydá na pět dní do Mongolska a Arménie. Cestu odložil kvůli ústavní krizi. Mluvčí ospravedlňuje návštěvu Mongolska dořešením sporných momentů v programu dobrovolných návratů zahraničních dělníků do vlasti. „V jeho první fázi, ukončené 24. července, se do vládního projektu přihlásilo 1220 občanů Mongolska. To je 65 procent všech zájemců,“ vyčíslil Prorok. A proč Arménie? „Po destabilizaci Gruzie je možným tranzitním bodem pro produktovody z oblasti Kavkazu. Plynová krize letos v lednu ukázala, jak klíčové je diverzifikovat cesty plynu a ropy do Evropy,“ připomíná. V listopadu má Fischer navštívit také Vatikán. Kolik činily náklady na zahraniční výjezdy premiéra, úřad vlády neví. Moudřejší bude po polovině února příštího roku, až ministerstvo zahraničí předloží vládě přehled za celý rok.
Letům do daleké ciziny se nebrání ani ministr průmyslu a obchodu Vladimír Tošovský, přepravující se výhradně vládním speciálem. Zatímco dosud ho evropská energetická agenda přivedla do Lucemburku, Vídně a švédského Are, na podzim vyráží do exotičtějších míst. Na třídenní cestu do Iráku, která se uskuteční koncem října, pozval Tošovského tamní ministr průmyslu a nerostného bohatství Fauzí Harírí. „Je to první návštěva českého ministra po pěti letech. Povede podnikatelskou delegaci a předpokládá se uzavření firemních kontraktů,“ vysvětluje misi na Blízký východ mluvčí ministerstva Tomáš Bartovský. Při devítidenní cestě do Malajsie, Kambodže a Thajska, plánované od konce listopadu do prosincového Mikuláše, má Tošovský podepsat dvoustranné dohody o hospodářské spolupráci. Zároveň povede misi podnikatelů organizovanou Svazem průmyslu a dopravy.

Se Šebestou do Chile
Do Jižní Ameriky zase vycestuje ministr zemědělství Jakub Šebesta. Na devítidenní návštěvu Chile, která se uskuteční v první polovině listopadu, s sebou bere podnikatele z lesnictví a potravinářství a novináře. „Hlavním důvodem cesty je navázat spolupráci v lesnictví. Čeští zástupci se již od konce 90. let minulého století podílejí na zalesňovacích projektech v této oblasti,“ uvádí šéf odboru komunikace ministerstva zemědělství Hugo Roldán. Ministr se podívá do národního parku Torres del Paine, aby zhodnotil, jak postupuje obnova ekosystémů poničených požárem. Roldán připomíná, že ho z neopatrnosti založil český turista a Česko pomáhá likvidovat následky. „Cesta je také příležitostí k posílení obchodu s potravinami ve vazbě na probíhající revizi asociační dohody mezi Chile a EU, jejímž cílem je dál otevřít přístup na trh. Zvláště pak zvýšit český vývoz, když nyní naprosto převažuje dovoz chilského zboží na tuzemský trh,“ obhajuje Roldán ministerskou expedici. Má podpořit zejména prodej lihovin, vína a českého piva. Vládní speciál přijde na 3,6 milionu korun plus poplatky. Úřad tvrdí, že letadlo částečně uhradí podnikatelská mise. Náklady na ministerskou delegaci se mají pohybovat kolem 400 tisíc korun.

O bezpečnosti s Tatary
Od května do října se ministr vnitra Martin Pecina nepodíval při pracovních cestách jinam než po Evropě, teď vyrazil alespoň na tři dny do Izraele. „S ministrem vnitřní bezpečnosti Jicchakem Aharanovičem, na jehož pozvání se návštěva koná, projedná otázky ochrany a bezpečnosti,“ sdělila mluvčí úřadu Jana Malíková důvod cesty od 25. do 27. října. Spoluprací ve věcech vnitřní bezpečnosti vysvětluje listopadovou dvoudenní cestu do ruského Tatarstánu, kde bude Pecina jednat se svým protějškem.
Podobně ministr životního prostředí Ladislav Miko se až na jednu výjimku zdržoval v Evropě. V září absolvoval čtyřdenní pracovní návštěvu v Namibii. Tři dny v Ázerbájdžánu a tři dny v Gruzii strávil v letních měsících ministr financí Eduard Janota. Důvod? Podpis dohod o podpoře a vzájemné ochraně investic, jednání s prezidentem a premiérem. Ministra obrany Martina Bartáka, který minulý týden pobyl čtyři dny v Jordánsku, přijal mimo jiné král Abdalláh II. Barták nabízel letouny L-159 k výcviku jordánských vzdušných sil. Jordánci projevili zájem o dodávky českých pistolí a dalších ručních zbraní s tím, že část produkce by se mohla vyrábět přímo u nich, informoval Bartákův úřad.

Diskuze