Vladimír Dlouhý: Povinná registrace pomůže podnikatelům i státu

07. ledna 2015, 18:00 - red
07. ledna 2015, 18:00

Prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý obhajuje kontroverzní návrh, že by podnikatelé museli být u komory povinně registrováni. Pomohlo by to podle něj samotným podnikatelům, ale také státu. Dlouhý to uvedl v premiéře nového diskuzního pořadu Euro E15 TV, který připravují týdeník Euro a ekonomický deník E15 z vydavatelství Mladá fronta.

Hospodářská komora by podle Dlouhého mohla převzít některé kompetence státu, například správu živností, některé procesy kolem řemesel, mistrovských zkoušek a podobně. Registrační poplatek by tak podle něj nebyl „za nic“, jak se obávají kritici tohoto návrhu.

„Registrační poplatek by byl třeba jen 50 či 100 korun ročně,“ uvedl Dlouhý v rozhovoru, který moderoval ředitel divize Euro E15 Tomáš Skřivánek. Za úspěch by Dlouhý považoval, pokud by povinná registrace začala fungovat od roku 2017.

Celý rozhovor s Vladimírem Dlouhým:

Dlouhý se v pořadu vyjádřil také ke stavu české ekonomiky a politiky nebo k aktuálnímu propadu cen ropy. Ten je podle něj v pořádku a ceny pod 50 dolarů za barel mohou klidně vydržet minimálně do poloviny letošního roku.

Na dotazy čtenářů, na které se v pořadu nedostalo, Vladimír Dlouhý odpoví přímo v tomto článku, kde budou odpovědi postupně zveřejňovány.

Zkrácený sestřih rozhovoru:

Euro E15 TV je novým multimediálním formátem vydavatelství Mladá fronta, který se věnuje tématům z byznysu, ekonomiky, průmyslu, energetiky či finančních trhů. Videozáznam moderované diskuze, v níž dostanou prostor i otázky čtenářů, bude vždy ke zhlédnutí na zpravodajském portálu E15.cz. Výstupy z pořadu se pak objeví i v reportážích deníku E15 a týdeníku Euro.

Otázky pro Vladimíra Dlouhého:
Radim Polášek: Dobrý den pane Dlouhý. Já bych se chtěl zeptat, proč ve Vašich kruzích, podnikatelé a vysocí manažeři, neustále mluví o nedostatku technicky vzdělaných odborníků? Já jsem vystudoval svého času chemii, 15 let jsem pracoval v jednom velkém strojírenském podniku jako projektant, technolog a pracovník řízení jakosti, technika mě zajímá celý život a neustále, i nyní studuji různé technické věci. Přesto mám v posledním desetiletí, nyní ve věku 52 let, neustálé problémy najít vůbec nějaké zaměstnání, moje životopisy jsou obvykle bez odpovědi házeny do koše, když už nějaký personalista odpoví, tak maximálně klasicky „byl vybrán lepší kandidát“. A to mi dojíždění nevadí, klidně mohu dojíždět za prací hromadnou dopravou hodinu a pokud by se jednalo o lukrativnější práci s takovým pracovním režimem, který by to umožňoval, tak i déle. Tady na Severní Moravě to znamená oblast o rozloze cca 2/3 kraje včetně Ostravy a dalších velkých měst v Moravskoslezském kraji a na okraji Zlínského kraje. Z mého pohledu je technicky vzdělaných pracovníků velký přebytek. Dokonce, i když jsem se o práci přihlásil jmenovitě někomu, kdo předtím veřejně mluvil do sdělovacích prostředků o nedostatku těchto odborníků, maximálně jsem se dočkal jen trapných výmluv, proč mě nejde zaměstnat. Proč tedy neustále mluvíte o nedostatku těchto pracovníků, proč tlačíte na náš zadlužený stát, aby další a další prostředky utápěl ve školství, místo aby je vynaložil někde, kde skutečně účelně pomohou naší ekonomice? Nebo místo toho, aby stát tyto prostředky lidem a firmám nebral a ponechal jim je?
Vladimír Dlouhý: Děkuji Vám za Váš dotaz. Prosím pochopte, že musím reagovat na to, co slyším od našich členů. V této oblasti totiž velmi často slýchávám, že technicky vzdělaní odborníci opravdu chybí a společně s tím se také velmi často hovoří o nadbytku absolventů vysokých škol ekonomického, právního nebo společenského zaměření. Myslím, že rovněž platí, že mezi mladými lidmi je menší zájem o studium na vysokých technických školách. Pane Polášku, rozumím Vaší situaci a přeji Vám osobně, ať se ji podaří vyřešit co nejdříve, i přes to si však myslím, že by HK ČR měla v podpoře technického školství pokračovat.
Malý podnikatel: Dobrý den. 1. Kdy v této zemi nastane právní stav a lidé kteří tunelují (konkurzy, insolvence) své vlastní firmy s.r.o. apod. , aby tak mohli vyvést majetek mimo a nemuseli platit svým dodavatelům budou tvrdě postihováni. Tito lidé za sebou nechávají tisíce věřitelů v podobě živnostníků a malých firem, kteří nedostanou ani korunu za svou poctivě odvedenou práci. A firmy již druhý den se přejmenují a podnikají dále již s vědomím, že jakmile jejich závazky nabydou značných objemů, opět připraví likvidaci, kdy ve firmě nezbyde žádný majetek.
2. Lze se divit živnostníkům, kteří jsou takto okrádáni s podporou státu, že se snaží své peníze získat zpět a to i tak, že své služby poskytují načerno tzv. bez dokladu. Vždyť za své nakoupili mat. odvedli práci a ve finále nedostali nic. Za první pololetí bylo v insolvenci 1200 firem. Připadne-li na každou 20 věřitelů máme 24000 podnikatelů převážně malých a mizivou naději domoci se svých práv.
3. Přenesená daň opět pro malé firmy absurdní. Neumím si představit živnostníky produkující převážně nízké částky, jak čachrují s DPH. Zároveň by měli lustrovat (nahrazovat státní instituce a kontroly) své odběratele a zjišťovat, zda-li řádně odvádějí DPH, aby tuto povinnost nemuseli suplovat za podvodníky.
4. Přenesená daň. Nikdy nelze řádně zjistit, kdy tuto daň uplatnit a kdy ne. Tabulky jsou tak nepřehledné, že jim nerozumí ani úředníci. Někdy se objevuje činnost, u které je přenesená daň uplatněna i neuplatněna.
5. Registrační pokladny. Je to nejúžasnější výdělek v dějinách této země. Podnikatel investuje aniž by mu tato investice přinesla sebemenší zisk a vláda inkasuje. Neumím si představit podnikatele, který na své prodejně sděluje svým zaměstnancům, aby nevystavovali doklady zákazníkům. Tímto by se zbavil jediné kontroly nad svým majetkem a umožnil nekontrolovatelné okrádání svými vlastními zaměstnanci. Chce-li vláda tyto pokladny, tak ať tyto pokladny nakoupí za své a propůjčí je podnikatelům včetně doprovodných služeb. Po skončení podnikání si je vezme zpět.
6. Je obecně známo, že nejlépe se okrádá živnostník. Je to jediný příjem jeho rodiny a tak pracuje tolik hodin, že si to běžný zaměstnanec neumí představit. S minimální právní ochranou. A tak by se dalo pokračovat velmi dlouho. Za 25 let tato země pokročila dále jen v oblasti podvodů.

Vladimír Dlouhý: Váš dotaz je natolik obsáhlý, že na všechny jeho části nemohu odpovědět, nicméně platí, že HK ČR podporuje současnou snahu ministra financí ČR v této oblasti zjednat aspoň základní pořádek. Z tohoto pohledu se musí problém přenesené daně aspoň diskutovat. Místo klasických registračních pokladen MF ČR uvažuje o realizaci projektu Elektronické evidence tržeb a musím říct, že HK ČR všechny tyto snahy obecně podporuje. Na druhé straně však velmi pečlivě hlídáme, aby tyto projekty skutečně postihly pouze a jenom podvodné podnikatele, a aby se nestaly přítěží anebo dodatečným a zbytečným nákladem pro poctivé podnikatele a živnostníky. Omlouvám se za pouze obecnou odpověď - v řadě případů se totiž příslušné právní normy teprve tvoří, ovšem celý proces HK ČR bedlivě sleduje.
Ladislav Beran: Měl bych dva dotazy. První - co říkáte spekulacím vlády ohledně OSVČ, když je chce opět daňově omezit. Nezdá se vám, že je to příliš laciné a taky nebezpečné při výchově nových řemeslníků. A druhá otázka, pokud budete zdráv a v pohodě budete kandidovat na post prezidenta ČR v nových prezidentských volbách ?
Vladimír Dlouhý: K prvnímu dotazu – daňové omezení OSVČ nepodporujeme, a také jsme se v tomto duchu v minulosti již několikrát vyjádřili. K druhé části dotazu – prosím pochopte, že na tento Váš dotaz nebudu nyní odpovídat.
Marcel Winter, předseda Česko-vietnamské společnosti: Kdy už konečně začnete říkat malým a středním podnikatelům pravdu o tom, že Čína je největší světový výrobce a vývozce padělků na světě (86%) a je tedy reálné nebezpečí, že si čínský zájemce koupí pouze 1 kus výrobku od firmy z ČR a do 3 měsíců vyrábí a vyváží do celého světa tisíce falzifikátů a na obalech i s kódy české firmy? Zažily to už přece některé české firmy, například Blata (čtyřkolky), Kooh-i-Noor (tužky), Baterie Slaný (tužkové baterie) a další. Proč více neusilujeme o 92 milionový vietnamský trh s růstem HDP 5,3%, na kterém je o české výrobky i technologie tradiční zájem? Ve Vietnamu žije 206 tisíc česky nebo slovensky mluvících lidí a žádné falzifikáty se zde nevyrábějí, neboť Vietnam je členem WTO (Světové obchodní organizace). Navíc letos v květnu navštíví vietnamský prezident Českou republiku. Víte o tom, že ve Vietnamu se staví 13 jaderných elektráren, nadzemní přepravní kolejový systém a největší letiště v Asii v Hanoji, metro v Hočiminově Městě a z většiny osmiproudová dálnice se 106 mosty od hranic Číny až do bývalého Saigonu dlouhá přes 1600 km?
Vladimír Dlouhý: Ano, jsme si vědomi všech problémů, které jsou s čínským trhem spojeny. Například já osobně velmi dobře znám složitou zkušenost Kooh-i-Nooru. Na druhé straně čínský trh je obrovský a dynamický – je tedy pro naše podnikatele šancí a z tohoto důvodu bych řekl, že je naší skoro povinností všem českým podnikatelům na čínském trhu pomáhat. Stejně tak důležitý však považujeme i Vietnam, a proto pokud máte jakékoliv připomínky k tomu, co by v tomto směru měla HK ČR udělat, neváhejte mě osobně kontaktovat.
Kamila Sněhulová: Ráda bych se zeptala, jakým způsobem chcete změnit fungování ůřadu nazvaného Hospodářská komora. Při pohledu na OR, kdy z 20ti zápisů pod jménem Vladimír Dlouhý, 8 odkazuje na Vás samotného a z toho jsou 2 v likvidaci, si nemyslím, že jste člověkem, který by jako „prostá podnikatel, či podnikatelka“ měl možnost se s prací tohoto úřadu setkat.V případě, že změny budou pouhým „politikařením“ zůstane tento úřad pouhým místem výkonu zaměstnání, ne však nástrojem pomoci, či změny tuzemským podnikatelům.
Vladimír Dlouhý: Na změně fungování úřadu HK ČR od svého zvolení silně pracuji a s jeho novým vedením se nám to, myslím, daří. V rámci Vašeho dotazu si však dovoluji informovat, že funguji pouze a jen jako OSVČ a nemám na sebe napojen žádný podnik, který by byl v likvidaci.
Stanislav Vetchý : Co si myslíte o tzv. čisté privatizaci OKD, kdy velká část majetku nebyla oceněna a Koláček a posléze Bakala jej dostal zadarmo? Nebo jako ministr jste o ničem nevěděl a bral peníze za nic ?
Vladimír Dlouhý: Pane Vetchý, dovoluji si Vás upozornit, že v době privatizace OKD panu Koláčkovi jsem již dávno nebyl ministr průmyslu a obchodu ČR.
Petr Lilov: Co si myslíte o levné ropě?Jaký bude mít dopad na naše a potažmo světové hospodářství.Jak dlouho takto nízká cena vydrží? Nebude to s ropou nakonec, jako s černým uhlím. Že by americká těžba z břidlic zahájila novou éru levných fosilních surovin?
Vladimír Dlouhý: Podle odhadů Mezinárodního měnového fondu pokles cen ropy až k úrovni téměř 50 dolarů za barel může mít pozitivní dopad na celosvětový hospodářský růst, a to až jedno procento navíc (konkrétní odhad MMF je 0,7 procenta). To je v dnešním složitém světě jedna z mála dobrých zpráv pro nás všechny, snad s výjimkou těch zemí, které jsou významnými producenty ropy, ale které mají bohužel ekonomiku na této těžbě výhradně závislou. Současně s tím si dovolím trochu odvážnou předpověď – cena ropy dle mého názoru bude nízká po celý tento rok. Možná vzroste z 50 dolarů za barel, ale někteří analytici již publikovali odhad, že nová „normální“ (tedy dlouhodobě rovnovážná cena ropy) se bude pohybovat kolem 70 dolarů za barel. Je to však pouze odhad, a uvidíme, zda se naplní.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Prezidentské volby 2018: vše, co potřebujete vědět o druhém kole
7 důvodu, proč nevolit Miloše Zemana
Na co si dát pozor při vyplňování přehledu pro zdravotní pojišťovnu?
Kolik si odkládat na penzi?
7 důvodu, proč nevolit Jiřího Drahoše
Auta
Audi RS 3 je lidový supersport. Podívejte se, jak při…
Wankel od Mazdy míří jako generátor do autonomních elektromobilů Toyota
Nissan Design Europe slaví 15 let. Toto je 15 nejlepších aut, která zde vznikla
Mercedes končí s vidlicovými šestiválci. Přejde jen na ty řadové
Kvíz: Poznáte model auta jen podle fotky interiéru?
Technologie
Restarty po opravách díry Spectre se týkají i dalších CPU Intel, problém s AMD vyřešen
Pohodlí je důležitější než bezpečnost. Dvoufázové ověření účtů používá jen 10 % uživatelů Googlu
GDDR6 bude rychlejší, než jsme čekali. Samsung uvádí čipy běžící na taktu 18,0 GHz
První Age of Empires se vrací po 20 letech. 4K remaster vyjde za měsíc a bude levný
Takhle budou za pár let vypadat hry. Unity je v nejlepší formě
Hry pro příležitostné hráče