Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Jak se stát profesionálním rozhodcem či mediátorem

Studium manažerských programů MBA a LL.M. zaměřených na oblasti financí, řízení podniku…

Protext Video: Konference CyberCon Brno 2019

Moderní technologie jako nástroj vládnutí, sociální inženýrství, novinky z oblasti…

Pronajaté auto vás může vyjít levněji než vlastní

Dvě třetiny Čechů si pořizují vozy maximálně za 200 000 korun. Volí tedy často starší…

Vládě schází ekonomické uvažování

14. března 2003, 19:31 - Jan Štětka
14. března 2003, 19:31

Rozhovor s odvolaným ministrem průmyslu

EURO: Může v Česku vládnout kabinet bez ekonomů? RUSNOK: Myslím, že vládnout může. I když je to - pravda - velmi nestandardní a netypické uspořádání. Pokud mě paměť neklame, v Česku tomu tak v posledních letech nebylo. I ve vládách okolních zemí se vždycky nějací ekonomové najdou. Vlastně to je signifikantní charakteristika problému této vlády: způsob blízký myšlení ekonomů v ní téměř absentuje. To se negativně odráží na vládním rozhodování.

EURO: Nastal teď v ČSSD hon na čarodějnice, čili na odpůrce Jana Sokola? RUSNOK: Pevně doufám, že ne, že je to čistě individuální záležitost, která se týká jen mé osoby. Sociální demokracie byla vždycky známá svojí velkou mírou vnitřní demokracie i určité tolerance. Věřím, že to ve straně přežije.

EURO: Čekáte, že do sjezdu ČSSD dojde ještě k další rekonstrukci kabinetu? RUSNOK: Z toho, co se děje v posledních hodinách, je zřejmé, že do sjezdu už žádná rekonstrukce nebude. Mé odvolání je tak trochu výstrahou.

EURO: Mohl jste si nadělat nějaké nepřátele tím, že jste dlouho bránil privatizaci Severočeských hnědouhelných dolů? RUSNOK: Určitě existují v této zemi skupiny, kterým ležím v žaludku. A to i z důvodu, o kterém hovoříte. Zálusk na tuto firmu a některá další aktiva v hnědouhelném hornictví má více subjektů. Jsem bytostně přesvědčen, že prodej dolů před prodejem energetiky a před rozhodnutím o perspektivě elektroenergetiky by byl velmi špatným rozhodnutím.

EURO: Necítíte, že za vaším odvoláním je i snaha zrekonstruovat vedení České konsolidační agentury (ČKA)? RUSNOK: To nedokážu odhadnout. Zajímavé je, že názor na privatizaci energetiky nebo na výměnu skupiny lidí například v České konsolidační agentuře není až tak problémem vnitrostranickým v sociální demokracii. Je příznačné, že mé odvolání vítají zejména unionisté. Ti mají neustálý problém s tím, v jakém složení zatím agentura funguje. Mají zřejmě pocit, že jejich vliv je tam nedostatečný. A právě unionisté patří k těm, kteří se dožadovali rychlé privatizace v podstatě čehokoliv bez ohledu na to, zda je to v tuto chvíli efektivní.

EURO: Můžete se vyjádřit k vývoji vztahů mezi státem a ČSOB v poslední době? RUSNOK: Pokud státem myslíte ministerstvo financí, tak tam jsou vztahy vůči ČSOB přátelské. A to i navzdory tomu, že banka neplní některé klíčové body dohodnutých postupů, například pokud jde předávání aktiv z bývalé IPB do ČKA. Jde hlavně o offshorové struktury. Existuje platné usnesení vlády z března minulého roku, které říká, že všechny tyto struktury je třeba převést do ČKA, aby stát věděl na čem je a měl to pod kontrolou. Nese za to totiž finanční odpovědnost. Tohle řešení mělo hlubokou logiku.
Nicméně ČSOB ona aktiva dodnes nepředala, a to je špatně. Přece není možné, aby partner takto neplnil dohodnuté vztahy. Ve vládě to již zaznamenala větší skupina lidí, kteří o tom mají trochu ponětí. Při poslední debatě, která se týkala například problémů kolem skupiny Trustfin, získal většinu můj názor, že příliš ustupujeme ČSOB. Výraznou většinu. ČSOB pokračuje v jakési - pro mě nepochopitelné - tendenci rozvíjet své aktivity na náklady státu, a to je strašně špatně. Bylo by třeba tomu udělat velice rychle přítrž všemi dostupnými prostředky.

EURO: Jakou předvídáte budoucnost vládě Vladimíra Špidly? RUSNOK: Vše nasvědčuje tomu, že tato vláda skončí nejpozději na podzim. A to neúspěchem při sestavování státního rozpočtu. Mnozí, zejména koaliční partneři už jasně deklarovali, že rozpočet bez výrazných změn nepodpoří. Pokud jsou ochotni dostát svému slovu - což nevím - měli by to udělat. Soudím, že pak musejí buď z koalice vystoupit, nebo najít jiné řešení. Už dnes je zjevné, že žádné zásadní změny zákonů, které by ovlivnily charakter rozpočtu, jeho výdajové i příjmové stránky, nevstoupí do té doby v platnost.

EURO: Očekáváte předčasné parlamentní volby? RUSNOK: Je to legitimní prostředek řešení politických krizí a předvídá jej i naše ústava. Mohlo by to dojít tak daleko. Jistě ne hned. Může k tomu dojít po případném neúspěchu při schvalování rozpočtu či po nějakém jiném zádrhelu, pokud se koalice zhroutí. Už jsme to tady měli v roce 1998, v systémech, jako je náš nebo rakouský, je to docela běžné.

EURO: Máte představu jak dopadne sjezd ČSSD? RUSNOK: Sjezd je pro mě trochu neznámou, protože neznám tak niterně náladu v sociální demokracii v terénu. Snad s výjimkou svého kraje, a to je malý kraj pokud jde váhu hlasů (Hradec Králové – pozn. red.). Zatím se mi jeví jako pravděpodobnější ta varianta, že k žádným revolucím na sjezdu nedojde. Pravděpodobně bude pokračovat určitá roztříštěnost názorová i personální, ale nakonec Vladimír Špidla obhájí svoje předsednictví. Myslím však, že možná je i jiná varianta: Stanislav Gross se rozhodne nespolupracovat už dále v tandemu se Špidlou a pod tlakem kritických hlasů zdola, že tady jde o budoucnost strany a o její příští volební výsledek, se rozhodne převzít otěže on.

EURO:Mohla by funkce předsedy strany spadnout třeba na vaše bedra? RUSNOK: To je myslím málo reálná, já jsem nikdy takové ambice neměl a nemám. Jak v tomto směru sjezd dopadne, opravdu nevím. Logické by však bylo, že by předseda nejsilnější politické strany byl i premiérem, ale v mimořádných situacích si dovedu představit i mimořádná uspořádání.

EURO: Už jste dostal nějaké nabídky na své další uplatnění? RUSNOK: Nabídkám se samozřejmě člověk bránit nemá. Budu-li nějaké mít, tak se s nimi seznámím. Myslím, že si teď nechám určitou karanténní dobu v roli řadového poslance. Rozhodně se tak nebudu cítit zbaven smyslu života, naopak. Je to příležitost si trochu odpočinout. Žádnou konkrétní nabídku jsem dosud nedostal.


Čtěte také

 CTRL-labs

Facebook koupil firmu CTRL-labs, která vyvíjí ovládání přístrojů pomocí myšlenek

Americká internetová společnost Facebook koupila firmu CTRL-labs, která se zabývá vývojem…

před 2 hodinami

 Honda, ilustrační foto

Honda skončí s diesely. V Evropě je přestane prodávat v roce 2021

Japonská automobilka Honda Motor oznámila, že do roku 2021 ukončí prodej naftových vozů v…

před 2 hodinami

Boeing 737 Max 8 aerolinek Flydubai

Boeing vyplatí odškodné rodinám obětí dvou nehod stroje 737 MAX

Americký Boeing odškodní rodiny 346 lidí, kteří zahynuli při haváriích dvou letadel typu …

před 2 hodinami

Prodej sendvičů v Londýně, ilustrační foto

Pobrexitový sendvič: výrobci hledají nový recept britského „národního“ pokrmu

Producenti populárních sendvičů na britských ostrovech upravují receptury pro jejich…

před 5 hodinami

Události Dům budoucnosti DFAB

Ve Švýcarsku postavili dům roboti. Ušetřili 60 procent cementu

Stavebnictví patří mezi obory, které nejvíce poškozují životní prostředí. Spotřebovává…

před 5 hodinami

Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujal Vás tento článek?
Ohodnoťte ho

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Finance
Které zboží a služby příští rok zlevní díky nižší DPH?
4 finanční tipy pro samoživitelky
Jak pojistit věci na studentských kolejích?
V sobotu je sv. Václava! Obchody zůstanou zavřené
Jak založit PayPal, jak přes něj platit a jak poslat peníze někomu jinému?
Auta
I starší Tesly mají větší dojezd než nejnovější konkurence…
Tip na zhodnocení úspor: Na prodej je LaFerrari s 5453 najetými kilometry
Lexus představil svůj nejdražší model. Má motory od Volva
Dva důvody k oslavě
Dálniční známky 2020: Vše, co potřebujete vědět
Hry pro příležitostné hráče