Vládě nejde o zdraví, ale o daně

04. listopadu 2002, 00:00 - Dušan Šrámek
04. listopadu 2002, 00:00

Vláda šokovala veřejnost svým záměrem bojovat proti požívání alkoholu a kouření. Je to však opravdu zdravotní stav obyvatelstva, co jí leží na srdci? Profit zjistil, že skutečným záměrem zvažovaných opatření je likvidace daňových nedoplatků. Vláda se chystá omezit prodávání alkoholických nápojů a tabákových výrobků na tzv.

Vláda šokovala veřejnost svým záměrem bojovat proti požívání alkoholu a kouření. Je to však opravdu zdravotní stav obyvatelstva, co jí leží na srdci? Profit zjistil, že skutečným záměrem zvažovaných opatření je likvidace daňových nedoplatků.

Vláda se chystá omezit prodávání alkoholických nápojů a tabákových výrobků na tzv. zkolaudované prodejny. To by znamenalo, že bude prakticky odstraněn jakýkoli stánkový prodej zmíněných komodit. Materiál sice připravilo ministerstvo zdravotnictví, podle našich informací je však jedním z důvodů plánovaného omezení snaha omezit daňové úniky. Péče o zdraví populace je jen zástěrkou zásahu proti tržištím. Stánkový prodej totiž patří ke koncovým distribučním místům, v nichž dochází k daňovým únikům. Na tržištích se totiž prodávají jak nekolkované cigarety, tak nedeklarovaný líh. Stát tím přichází o značnou část spotřební daně. Odhaduje se, že se jak u cigaret, tak alkoholu může jednat až o třetinu celkového výnosu spotřební daně. O tom, že vládnímu materiálu se jedná především o daňové opatření, je například přesvědčen předseda rozpočtového výboru Miloslav Kalousek (KDU-ČSL). „Stranu Miloše Zemana bych rozhodně nepodezíral z protialkoholního tažení,“ uvažuje. „Jako způsob boje proti daňovým únikům má ale vládní materiál své opodstatnění. Daňové úniky na spotřební dani musí stát řešit. Rozhodně považuji za čistější způsob omezení distribučních míst než například kolkování lihovin nebo zavádění registračních pokladen. To by totiž ve svém důsledku postihlo i poctivé prodejce,“ míní Kalousek. Omezení distribučních míst na kamenné obchody je podle něj i v zájmu výrobců originálních výrobků. Ti totiž přicházejí díky nelegálním produktům o podstatnou část zisku. I náměstkyně ministra financí Yvona Legierská připouští, že schválený vládní materiál je součástí boje proti daňovým únikům. „Na materiálu velmi úzce spolupracovalo naše ministerstvo s ministerstvem zdravotnictví, takže tuto hypotézu mohu potvrdit,“ říká náměstkyně. Ministerstvo financí podle ní připravuje další opatření na likvidaci stánkového prodeje. Odmítla je však konkretizovat dříve, než je projedná vláda. Konečné vyřešení problémů se stánkovým prodejem nicméně náměstkyně Legierská předpokládá do konce letošního roku. Proti omezení stánkového prodeje není ani ODS. „Chápu, že stát se snaží řešit tento způsob prodeje. Pokud si však myslí, že zrušením stánkového prodeje zruší i daňové úniky, tak se mýlí,“ kontruje člen rozpočtového výboru poslanec Vladimír Doležal. Na podporu svého tvrzení dodává, že asijští prodejci, u nichž bývají největší problémy s nelegálními výrobky, se pomalu ale jistě stěhují do kamenných obchodů a rušení tržišť se jich tudíž nedotkne. Za zcela absurdní pak považuje Doležal skutečnost, že ministerstvo financí halí boj proti daňovým únikům do boje proti alkoholizmu a kouření.

Bližší informace o dopadech na prodejce na str. 14

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Auta
Retro: Ford Mustang přežil i zlé časy. A dnes je to úplný…
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC ztrácí. ABT má řešení
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných dopravních prostředků?
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Technologie
Velký přehled: Kdo vlastní naše pojišťovny?
GeForce GTX 1070 Ti už se objevují na fotografiích, prosáklo skóre v 3DMarku
Cnews FM: Microsoft vydal Windows 10 Fall Creators Update [podcast]
Vyšel Total Commander 9.10. Co je nového?
Philips začíná upgradovat své televizory na Android 7.0, na rozdíl od Sony ale ne všechny
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít