Vladan Gallistl: Varovný signál pro centrální bankéře

 Gallistl 14. května 2015, 09:45  -  Vladan Gallistl
14. května 2015, 09:45

Z dluhopisových trhů se v minulých týdnech „vypařilo“ přes 450 miliard dolarů kvůli propadu cen dluhopisů. Naopak výnosy těchto cenných papírů, které se pohybují opačným směrem než ceny, vyletěly prudce vzhůru. Konkrétně u německých desetiletých dluhopisů výnos v minulých dnech vyskočil na více než 0,7 procenta, což byl čtrnáctinásobek úrovně, na níž byl před měsícem.

Byl prudký propad cen přehnaný? Nebo jde o korekci nepřirozené situace na trhu s dluhopisy, které investorům nepřinesou v desetiletém horizontu skoro nic? Spíše to druhé. Ještě před pár týdny investoři tu a tam dokonce platili za to, že mohli některým státům půjčit. Důvodem bylo zahájení kvantitativního uvolňování Evropskou centrální bankou, která nasype během letošního a příštího roku do eurozóny astronomický bilion eur.

Stlačení výnosů u státních bondů až do záporných hodnot považovala za naprosto umělé a nesmyslné i velká finanční jména. „Myšlenka, že platíte vládám za to, že vlastníte jejich dluh, je prostě šílená,“ komentoval tehdejší situaci finančník Alan Howard, který řídí Brevan Howard Asset Management. Dluhopisový král Jeffrey Gundlach se zase nechal slyšet, že uvažuje o sázce na pokles německých dluhopisů.

Části investorů evidentně došlo, že v době, kdy ekonomika eurozóny ožívá, nejsou podobné výnosy udržitelné. A to zvláště v situaci, kdy se očekává, že americká centrální banka naopak začne zvyšovat úrokové sazby. Výsledkem těchto úvah byl v posledních dnech prodej státních dluhopisů, jehož následkem byl již zmíněný pád cen a růst výnosů.

A protože prodejů bylo hodně, dluhopisoví investoři se postupně dostali do situace, kdy ten, kdo prodá dříve, prodá výrazně lépe. Na trhu vypukla panika, která přispěla k dalšímu urychlení pádu cen dluhopisů. Prvotní příčinou byly ovšem extrémně nízké výnosy způsobené divoce roztočenými rotačkami ve Frankfurtu. Právě ony vyvolaly přehnaná očekávání investorů.

Příklad s dluhopisy celkem jasně ukazuje, že měnová politika centrálních bank má své limity. Investoři mohou místo nákupu cenných papírů se záporným výnosem raději držet peníze v očekávání, že se zvýší úrokové sazby. Jinými slovy, budou spekulativně držet hotovost. Tuto situaci popsal už John Maynard Keynes jako „past likvidity“. Pokud se centrální banky dostanou do této situace, účinnost jejich kroků se rapidně sníží. Peníze budou totiž držet spekulanti a nedostanou se do ekonomiky.

Centrální bankéři se však ještě nemusejí strachovat. Výnosy dluhopisů dvanácti zemí v celkovém objemu neuvěřitelných dvou bilionů dolarů se stále drží pod nulou, což svědčí o trvajícím vlivu kvantitativního uvolňování. Rozhodně by však neměli brát změnu chování hráčů na trhu na lehkou váhu. Takový přístup by se jim mohl vymstít. A to velmi rychle, jak ukázaly dluhopisy.


Čtěte také:

Ethan Kapstein: Obnovme důvěru v budoucí růst

MMF: Světová ekonomika zrychlí, pak přijdou horší časy

Zasedání ECB euru nepomohlo, ztrácí proti dolaru i jenu

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Auta
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC…
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných dopravních prostředků?
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Kia Stinger oficiálně přijela na český trh. Je to auto, které má velký potenciál
Technologie
Velký přehled: Kdo vlastní naše pojišťovny?
GeForce GTX 1070 Ti už se objevují na fotografiích, prosáklo skóre v 3DMarku
Cnews FM: Microsoft vydal Windows 10 Fall Creators Update [podcast]
Vyšel Total Commander 9.10. Co je nového?
Philips začíná upgradovat své televizory na Android 7.0, na rozdíl od Sony ale ne všechny
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít