Vladan Gallistl: Bakala, Kadas & spol. hrají vabank

18. srpna 2014, 07:12 - Vladan Gallistl
18. srpna 2014, 07:12

Těžební společnost New World Resources nezaplatila vlastníkům nezajištěných dluhopisů úrokovou splátku ani třicet dnů po splatnosti, kdy měla možnost úroky uhradit. Údajně proto, že by ohrozila restrukturalizaci společnosti, která připraví všechny věřitele o velkou část peněz a akcionáře prakticky o všechno. Vysvětlení bude ovšem jednoduší: NWR docházejí peníze a zároveň potřebuje zatlačit na držitele nezajištěných dluhopisů, kteří nesouhlasí s odpuštěním dluhů.

Těžební firma spoluvlastněná finančníkem Zdeňkem Bakalou totiž potřebuje získat souhlas od vlastníků nezajištěných dluhopisů, kteří vlastní cenné papíry v nominální hodnotě 75 procent. Dosud získala souhlas jen od zhruba 66 procent z nich.
Ozdravení společnosti bude komplikované především ze dvou důvodů. Hodnota NWR a jejích uhelných zásob naprosto neodpovídají obrovským dluhům, které firma nasekala. Dalším důvodem jsou rozdílné postoje majitelů nezajištěných a zajištěných dluhopisů a skupiny BXR, kterou kontroluje Bakala s Petrem Kadasem. Proti partě finančních eskamotérů z BXR totiž stojí rovněž zkušení harcovníci z hedgeových fondů a jiní ostří investoři, kteří vyhledávají problematické situace jako bankroty apod.

Už na konci loňského roku se navíc na trhu spekulovalo, že se skupují za pár šupů nezajištěné dluhopisy NWR s cílem vyvolat pád těžební společnosti, nebo alespoň na investici pořádně vydělat. Přesvědčit ostré investory tak nebude jednoduché a ani jedna nezaplacená splátka úroků nemusí stačit.

Pokud ceny uhlí zůstanou na současných úrovních, tak NWR dojdou za pár let zásoby dobyvatelného uhlí. Jejich objem je totiž nyní vyčíslen společností JT Boyd na 64,1 milionu tun a jen loni se vytěžilo 8,8 milionu tun, což znamená, že za sedm let NWR fakticky končí.

Zvýšit ceny uhlí by navíc v současnosti mohl jen zázrak. Klesá totiž prodej aut v Rusku a Ukrajině, což pocítí rovněž oceláři a následně černouhelné společnosti včetně NWR. K tomu je nutné připočíst neslaný nemastný vývoj evropských ekonomik a potíže Číny.

Investoři proto nemusejí být příliš nakloněni k tomu vyměnit dluhopisy mimo jiné i za zvláštní cenné papíry, jejichž výplata se bude odvíjet od cen koksovatelného uhlí. Jednodušší bude pro ně možná zahrát si ostrou hru, která klidně může skončit krachem NWR. Krachem, za nějž ponesou plnou odpovědnost borci z BXR, kteří NWR předlužili. A navíc šálili investory pohádkami o zásobách uhlí. Zmíněná JT Boyd totiž předvedla při vstupu NWR na burzu neskutečnou zhovadilost a zahrnula do zásob společnosti i polský důl Debiensko.

Problém byl v tom, že důl tehdy NWR neříkal pane. Další potíž je, že NWR evidentně důl nikdy rozvíjet nechtěla, protože peníze z emise akcií NWR a pak i dividend šly do kapes Bakalovi a spol. Pro hedgeové drsňáky se tak otevírá široké pole možností pro soudní spory.


Čtěte také:

NWR odmítla vyplatit 300 milionů na úrocích

Bondy NWR rekordně nesou. Těžař má nakročeno k bankrotu

Na NWR už dopadl bankrotový rating. Akcie firmy jsou prý stále předraženy

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Chcete mít jako živnostník slušný důchod?
Rozhovor se zakladatelem Trip.market aneb jak si sestavit dovolenou podle vlastních představ
dTest: Které dary musíte zdanit a kolik odvedete státu?
Auta
I myslivci mají své sny. Bentley představuje lovecké…
Tesla Roadster: Z 0 na 100 za 1,9 s a z 8000 dolarů na 0 za minutu (komentář)
Volvo oficiálně odstartovalo výrobu svého historicky prvního malého crossoveru
Mercedes-Benz třídy A dostane nový interiér. Změnilo se toho hodně
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být levnější, ale velmi přesný
Technologie
Tip: Lidl prodává nejlevnější kabel Lightning MFI pro iPhone a iPad
VR brýle Windows Mixed Reality dostaly podporu SteamVR. Získají katalog až 2000 her
Hodinky Misfit Command jsou trochu chytré a vydrží nabité celý rok
Vypnete lokalizační služby a vyjmete SIM. Android vás může sledovat i tak
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít