Vláda zaplatí za Ivana - Euro.cz

Přihlášení

Vláda zaplatí za Ivana

, Jan Štětka,
Vláda zaplatí za Ivana
Zdroj: Euro.cz

Návrh poslanců ODS pustila sněmovna do 2. čtení

PRAHA (haš) – Pozůstalí po obětech a zranění ze srpna 68 se dočkají odškodnění. Peníze však nepřijdou z Ruska nebo jiné ze čtyř dalších zemí, které před pětatřiceti lety okupovaly Československo, nýbrž je vyplatí česká vláda. Předpokládá to návrh zákona, který minulý čtvrtek prošel prvním čtením ve sněmovně.
Občanští demokraté, kteří odškodnění navrhli, předpokládají, že pozůstalí po obětech by obdrželi milion korun, těžce ranění půl milionu a lehce ranění sto tisíc korun. Vládě se princip návrhu ani výše částek nezamlouvají, ministr kultury Pavel Dostál označil odškodnění bez participace někdejších okupantů za „nespravedlnost“. Proti předloze vystoupili i komunisté, kteří tvrdí, že náhradu způsobených škod řešila již československo-sovětská smlouva z podzimu 1968.
Ta se ovšem nevztahovala k týdnům bezprostředně po okupaci. Podle údajů historiků právě tehdy přišlo o život 98 lidí, 301 bylo zraněno těžce a 526 lehce.
V reakci na námitky, že oběti okupace pěti zemí někdejší Varšavské smlouvy obdrží větší odškodné, než dostaly oběti nacismu, poslanec Hynek Fajmon z ODS řekl, že výše částky ještě může být předmětem diskuse. „Nechceme naznačovat, že oběti roku 1968 mají větší cenu než oběti nacistické okupace nebo jakékoli jiné. Jsme ochotní podpořit takovou částku, která tady bude mít většinovou podporu,“ prohlásil ve sněmovně.

Diskuze