Vláda schválila silnější ochranu spotřebitele v rozhodčím řízení

19. května 2011, 12:05 - Profit, TZ
19. května 2011, 12:05

Desetiletá práce rekodifikační komise ministerstva spravedlnosti včera dosáhla významného mezníku. Kabinet na své schůzi jednohlasně schválil trojici zákonů, které mění soukromé právo v ČR – návrh nového občanského zákoníku, zákona o obchodních korporacích a zákona o mezinárodním právu soukromém. Do sněmovny dále prošla i novela zákona o rozhodčím řízení.

Foto: Profimedia.cz

Jsem přesvědčen, že pro občany je tato úprava mimořádně důležitá. Upravuje to, co je osvědčené, co jinde v Evropě funguje,“ uvedl k občanskému zákoníku ministr spravedlnosti a předkladatel návrhu Jiří Pospíšil. Celou rekodifikaci soukromého práva pak označil za jednu z největších legislativních prací, která se v Česku za posledních dvacet let udála.

Občanský zákoník

Nový občanský zákoník opouští principy vytvořené v 60. letech minulého století a vrací se k tradičnímu pojetí soukromého práva, jak je v Evropě běžné. Jde o liberální úpravu vycházející z principů přirozeného práva a smluvní volnosti stran za současné ochrany slabšího. Nový občanský zákoník sjednocuje roztříštěnou úpravu soukromého práva do jednoho kodexu.

Zákoník je tématicky rozdělen do pěti částí – Obecná část, Rodinné právo, Absolutní majetková práva, Relativní majetková práva a Ustanovení společná, přechodná a závěrečná. V Obecné části jsou především vymezeny jednotlivé pojmy, se kterými následně text občanského zákoníku pracuje. Část Rodinné právo zahrnuje dnešní zákon o rodině. Dotýká se jak institutu manželství, tak vztahů mezi příbuznými, zejména pak vztahů mezi rodiči a dětmi. Část Absolutní majetková práva v sobě skrývá definici vlastnictví, práva k cizím věcem a problematiku dědění. Čtvrtá, nejobsáhlejší část nazvaná Relativní majetková práva zahrnuje různé druhy smluv, stejně tak jako závazky z deliktního jednání, tedy i odpovědnost za škodu.

Zákon o obchodních korporacích

Návrh zákona reaguje na novou úpravu občanského zákoníku a stanoví určité odlišnosti typické pro podnikatelský svět. Upravuje skutečnosti vztahující se k vzniku, zániku a správě obchodních společností a družstev. Nemění drasticky stávající právní úpravu, v určitých ohledech ale reaguje na vývoj v ostatních evropských zemích tak, aby česká úprava obchodních společností byla ve srovnání se zahraničím konkurenceschopnou.

Mezi hlavní přínosy návrhu lze zařadit jednodušší podnikání, svobodné rozhodování o vlastnictví a motivaci k dobré správě společností. Ke konkrétním změnám patří například snížení nejnižšího možného základního kapitálu společnosti s ručením omezeným z 200.000 Kč na 1 korunu, částečné rozvolnění akciové společnosti či nové pravidlo, podle nějž budou členové statutárního orgánu společnosti, která je v úpadku, ručit věřitelům společnosti za splnění všech povinností, jestliže to stanoví soud.

Po účinnosti zákona o obchodních korporacích mohou společnosti i nadále pokračovat podle svých dosavadních smluvních úprav, pokud se samy nerozhodnou, že se podrobí novému zákonu. V zájmu ochrany třetích osob však v takovém případě musí společnost přejít pod působnost zákona o obchodních korporacích zcela, nikoliv pouze v některých vybraných částech. Tak se předejde narušení stávajícího stavu,  vysokým transakčním nákladům a znejistění třetích stran.

Zákon o mezinárodním právu soukromém

Stěžejní část zákona upravuje tzv. kolizní normy pro řešení různých právních případů s mezinárodním prvkem a stanoví pravidla pro pravomoc soudů při řešení těchto případů. Jedná se zejména o kolizní normy, které určují pravidla pro právní způsobilost, manželství, poměry mezi rodiči a dětmi, partnerství, osvojení, věcná práva, dědictví, cenné papíry a závazková práva.

Vedle návrhů zákonů, které představují rekodifikaci soukromého práva hmotného, dnes vláda schválila také novelu zákona o rozhodčím řízení. Ta si klade za cíl především zakotvit silnější ochranu spotřebitele v případech, kdy spotřebitel uzavřel rozhodčí smlouvu, a tím se vzdal práva na projednání případného sporu ze smlouvy u soudu. Návrh zakazuje sjednat rozhodčí smlouvu jako součást podmínek, kterými se řídí smlouva hlavní. Platná bude pouze taková rozhodčí smlouva, která bude sjednána samostatně a bude jednoznačně obsahovat projevy vůle obou smluvních stran. Rozhodčí smlouva tak bude sjednávána odděleně a spotřebitel bude mít na výběr, zda ji podepíše, či nikoliv. Návrh zakotvuje určité povinné náležitosti, které bude muset mít rozhodčí doložka.

Přísnější podmínky se budou vztahovat i na osobu rozhodce – návrh obsahuje požadavek vysokoškolského vzdělání a bezúhonnosti. Novela podrobněji vymezuje podjatost rozhodce. V neposlední řadě návrh v určité míře umožňuje věcný přezkum rozhodčího nálezu vydaného ve sporu ze spotřebitelské smlouvy obecným soudem.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Auta
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC…
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných dopravních prostředků?
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Kia Stinger oficiálně přijela na český trh. Je to auto, které má velký potenciál
Technologie
GeForce GTX 1070 Ti už se objevují na fotografiích, prosáklo skóre v 3DMarku
Cnews FM: Microsoft vydal Windows 10 Fall Creators Update [podcast]
Vyšel Total Commander 9.10. Co je nového?
Philips začíná upgradovat své televizory na Android 7.0, na rozdíl od Sony ale ne všechny
Bitcoin na novém rekordu. Právě pokořil cenu 6000 dolarů
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít