Vláda rekordně utrácí, červnový úbytek vládních vkladů byl nejvyšší v historii Česka - Euro.cz

Přihlášení

Vláda rekordně utrácí, červnový úbytek vládních vkladů byl nejvyšší v historii Česka

,
Vláda rekordně utrácí, červnový úbytek vládních vkladů byl nejvyšší v historii Česka
Zdroj: čtk

Bankovní vklady výrazně poklesly. Ukazuje to červnová statistika České národní banky. Zatímco ještě v květnu měli klienti v bankách uloženo 5,469 bilionu korun, na konci června to bylo už jen 5,225 bilionu. Největší podíl na masivním odlivu depozit měla vláda. Zatímco třeba domácnosti a živnostníci své úložky zvyšovali, exekutiva se vydala opačným směrem.

„Tento odliv vykázal v červnu 2020 meziměsíčně jeden ze svých nejvyšších objemů v celé novodobé historii Česka od roku 1993, když představoval takřka 240 miliard korun,“ poznamenal ekonom a člen Národní ekonomické rady vlády Lukáš Kovanda. „Nutno ale dodat, že objem vkladů vládních institucí se v červnu snižoval ze své historicky rekordní výše bezmála jednoho bilionu korun, jíž dosáhl o měsíc dříve,“ doplnil Kovanda.

Ministerstvo financí si totiž na jaře rekordně půjčovalo prostřednictvím emisí státních dluhopisů, aby se předzásobilo za účelem pokrytí výdajů souvisejících s financováním opatření proti ekonomickým dopadům koronavirové krize. „Během prvního letošního pololetí si tak zajistilo zhruba devadesát procent všech svých letošních výpůjčních potřeb, které zahrnují i plánovaný až pětisetmiliardový schodek, takže v probíhajícím druhém pololetí si bude ministerstvo na mezinárodních trzích půjčovat o poznání méně,“ upřesnil Kovanda.

Zmíněná statistika centrální banky rovněž ukazuje, že pokračuje růst vkladů domácností, které se v červnu zvedly o bezmála dvacet miliard korun. Naopak o šestnáct miliard se snížila bankovní depozita podnikům, což je ale pro červen typický úkaz.

Červnový pokles vkladů podniků je sezonní záležitostí, která souvisí s časováním plnění jejich daňových povinností. Ten letošní byl však kvůli koronavirovým opatřením mnohem mírnější než obvykle.